Нефть-газ тармоғининг молиявий барқарорлигини ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида
Республика иқтисодиёти ва аҳолисининг энергия ресурсларига бўлган талабини тўлиқ қаноатлантириш, нефть-газ корхоналарини молиявий соғломлаштиришни таъминлаш, шунингдек, умумэътироф этилган халқаро стандартлар ва энг яхши хорижий тажриба асосида тармоқда соғлом рақобат муҳитини ривожлантириш учун қулай шарт-шароитларни яратиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Монополияга қарши курашиш қўмитаси, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) билан биргаликда 2020 йил 1 сентябрга қадар Жаҳон банки ва Осиё тараққиёт банки экспертларини жалб қилган ҳолда қуйидагиларни:
Газ-транспорт тизимини 2030 йилгача ривожлантириш дастурининг бош режаси;
барча иштирокчиларга тенг кириш имкониятини таъминлаш ва нархни шакллантиришнинг шаффоф механизмларини назарда тутган ҳолда электр энергияси ва табиий газнинг биржа савдолари асосидаги улгуржи бозорини яратиш бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
2. Агентлик Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва Молия вазирлиги билан биргаликда:
а) халқаро даражада тан олинган консалтинг ва аудиторлик компанияларини жалб қилган ҳолда:
2020 йил 1 июлга қадар тегишли идоралар билан биргаликда Нефть-газ тармоғи корхоналарининг операцион самарадорлигини яхшилаш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
2020 йил 1 октябрга қадар нефть-газ тармоғидаги барча корхоналарда коррупцияга қарши “комплаенс-назорат” тизими жорий этилишини таъминласин;
б) 2020 йил 1 июнга қадар юқори малакали хорижий экспертлар ва мутахассислар, шу жумладан, хориждаги ватандошларни нефть-газ тармоғи корхоналарига ишга ёллаш тўғрисидаги таклифларни, уларни танлаб олиш, қўйиладиган малака талаблари, функционал мажбуриятлар, жалб қилиш муддати ва меҳнатга ҳақ тўлаш ҳажмларини кўрсатган ҳолда Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
3. Лицензиялар ва рухсат берувчи ҳужжатларни мақбуллаштириш бўйича идоралараро ишчи гуруҳи (Р.Давлетов) “Ўзстандарт” агентлиги билан биргаликда бир ой муддатда нефть-газ тармоғидаги фаолият турларини лицензиялашни такомиллаштириш ва соддалаштириш бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
4. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Агентликнинг қуйидагилар тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин:
а) устав жамғармасида давлат улушини ошириш ҳисобига қуйидагиларни капитализациялаш:
“Ўзбекнефтгаз” АЖга иловага мувофиқ инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун аввал ажратилган Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг (кейинги ўринларда – Жамғарма) кредитлари бўйича 2020 йил 1 апрель ҳолатига “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг асосий қарзи ва ҳисобланган фоизларни;
капитализацияланган маблағларни кейинчалик “Биринчи резинотехника заводи” МЧЖ устав жамғармасини оширишга йўналтирган ҳолда, “Биринчи резинотехника заводи” МЧЖга “Ангрен” ЭИЗ ҳудудида конвейер ленталари, қишлоқ хўжалиги ва автомобиль шиналари ишлаб чиқаришни ташкил этиш” лойиҳасини амалга ошириш учун аввал ажратилган Жамғарма кредитлари бўйича 2020 йил 1 апрель ҳолатига “Ўзкимёсаноат” АЖнинг асосий қарзи ва ҳисобланган фоизларни;
б) 2017-2021 йилларда углеводород хомашёси қазиб чиқаришни кўпайтириш дастурини молиялаштиришни давом эттириш мақсадида Ипак йўли жамғармаси (ХХР) ва хорижий тижорат банкларининг 250 миллион АҚШ доллари миқдоридаги, шунингдек, экспорт-кредит агентликлари ҳисобидан 400 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит маблағларини жалб қилиш.
5. Агентлик Жамғарма, “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “Ўзкимёсаноат” АЖ билан биргаликда икки ой муддатда қўшимча акцияларни жойлаштириш ва кредит шартномаларига белгиланган тартибда тегишли ўзгартиришларни киритиш йўли билан “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “Ўзкимёсаноат” АЖ устав жамғармаларида давлат улушини ошириш бўйича тегишли чораларни кўрсин.
Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги мазкур қарорда назарда тутилган қўшимча акцияларни чиқаришнинг давлат рўйхатидан ўтказилишини таъминласин.
6. Ўзбекистон Республикаси молия вазирига 2017-2021 йилларда углеводород хомашёси қазиб чиқаришни кўпайтириш дастурини молиялаштириш учун жалб қилинадиган 250 миллион АҚШ доллари эквивалентидаги кредитлар бўйича “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг Ипак йўли жамғармаси (ХХР) ва хорижий тижорат банклари олдидаги мажбуриятлари юзасидан давлат кафолатларини белгиланган тартибда бериш ваколати тақдим этилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “Ўзбекнефтгаз” АЖ билан биргаликда 2020 йил 1 июнга қадар 2017-2021 йилларда углеводород хомашёси қазиб чиқаришни кўпайтириш дастурини молиялаштириш учун Ипак йўли жамғармаси (ХХР) ва хорижий тижорат банкларининг кредитлари, шунингдек, экспорт-кредит агентликларининг ёрдами жалб этилишини таъминласин.
8. Белгилансинки, 2020 йил 1 майдан бошлаб:
Аи-80 маркали автомобиль бензини ва дизель ёқилғиси (шу жумладан, ЭКО маркали дизель ёқилғиси) чакана нархларини давлат томонидан тартибга солиш бекор қилинади;
нефтни қайта ишлаш заводлари томонидан Аи-80 маркали автомобиль бензини ва дизель ёқилғисини (шу жумладан, ЭКО маркали дизель ёқилғисини) сотиш фақат биржа савдолари орқали амалга оширилади;
бюджет ташкилотлари, пахта хомашёси ва ғалла ишлаб чиқарувчи фермер хўжаликлари ва пахта-тўқимачилик кластерлари, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, “Тошшаҳартрансхизмат” АЖ, маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш бўйича давлат корхоналарига дизель ёқилғиси (шу жумладан, ЭКО маркали дизель ёқилғиси) ўтган чоракдаги биржа савдолари натижаларига кўра шаклланган ўртача биржа нархлари бўйича тўғридан-тўғри шартномалар асосида, шунингдек, уларга нефтни қайта ишлаш заводларидан нефть маҳсулотларини биржа савдолари орқали харид қилиш ҳуқуқини тақдим этган ҳолда сотилади;
нефтни қайта ишлаш заводлари “Ўзбекнефтгаз” АЖ нефть базаларининг буюртманомаларига кўра мазкур банднинг тўртинчи хатбошисида кўрсатиб ўтилган истеъмолчиларга сотилган дизель ёқилғиси (шу жумладан, ЭКО маркали дизель ёқилғиси) ҳажми учун “Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан белгиланадиган чегирмани тақдим этади.
9. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Идоралараро тариф комиссияси 2020 йил 1 майдан бошлаб:
нархларни жаҳон биржаларидаги Brent нефти котировкаларига боғлаб қўйган ҳолда, “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “Шўртан ГКК” МЧЖ томонидан сотиладиган нефть ва газ конденсати учун янги ички тармоқ нархлари;
нефть маҳсулотлари ва углеводородларни импорт қилиш билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектларига нефть маҳсулотлари ва углеводородларни нефть базаларининг бўш сиғимларида сақлаш бўйича хизматлар кўрсатиш учун тарифлар белгиланишини таъминласин.
10–11. Махфий.
12. Қуйидагилар маълумот учун қабул қилинсин:
юридик шахслар, шу жумладан, “Ўзбекнефтгаз” АЖ нефть базалари томонидан нефть маҳсулотларини қайта сотиш учун нефтни қайта ишлаш заводларидан биржа савдолари орқали сотиб олиш якуний истеъмолчига сотилганда тўланиши лозим бўлган акциз солиғи ҳисобга олинмаган ҳолда амалга оширилади. Бунда, ушбу юридик шахсларнинг ўз эҳтиёжлари учун фойдаланадиган нефть маҳсулотлари ҳажми қисмида акциз солиғи белгиланган тартибда тўланади;
табиий газ қазиб олувчи ташкилотлар томонидан газни қайта ишлаш ва уни утилизация қилиш ташкилотларига сотиладиган табиий газ ҳажми якуний истеъмолчига реализация қилинадиган ҳажм сифатида кўрилмайди.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 17 январдаги “Мамлакат иқтисодиётининг тармоқларини талаб юқори бўлган маҳсулот ва хомашё турлари билан барқарор таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–3479-сон қарори 2-банди “б” кичик бандининг иккинчи ва учинчи хатбошилари чиқариб ташлансин.
14. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, Молия вазирлиги, Адлия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Ж.А.Қўчқоров ва Ўзбекистон Республикаси энергетика вазири А.С.Султонов зиммасига юклансин.

О первоочередных мерах по повышению финансовой устойчивости нефтегазовой отрасли
В целях обеспечения полного удовлетворения потребностей экономики и населения республики в энергоресурсах, финансового оздоровления нефтегазовых предприятий, а также создания благоприятных условий для развития здоровой конкурентной среды в отрасли на основе общепринятых международных стандартов и лучших зарубежных практик:
1. Министерству энергетики совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, Министерством инвестиций и внешней торговли, Антимонопольным комитетом, Агентством по управлению государственными активами (далее – Агентство) в срок до 1 сентября 2020 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан с привлечением экспертов Всемирного банка и Азиатского банка развития:
Генеральный план программы развития газотранспортной системы до 2030 года;
предложения по созданию оптового рынка электроэнергии и природного газа на основе биржевых торгов, предусмотрев обеспечение равного доступа всем участникам и прозрачного механизма ценообразования.
2. Агентству совместно с Министерством энергетики и Министерством финансов Республики Узбекистан:
а) с привлечением международно признанных консалтинговых и аудиторских компаний:
в срок до 1 июля 2020 года совместно с соответствующими ведомствами разработать и утвердить «Дорожную карту» по улучшению операционной эффективности предприятий нефтегазовой отрасли;
в срок до 1 октября 2020 года обеспечить внедрение на всех предприятиях нефтегазовой отрасли антикоррупционной системы «комплаенс-контроль»;
б) в срок до 1 июня 2020 года внести в Кабинет Министров предложения о найме высококвалифицированных зарубежных экспертов и специалистов, в том числе соотечественников за рубежом, на предприятия нефтегазовой отрасли с указанием методов их отбора, квалификационных требований, функциональных обязанностей, сроков привлечения и размера оплаты труда.
3. Межведомственной рабочей группе по оптимизации лицензий и документов разрешительного характера (Р.Давлетов) совместно с агентством «Узстандарт» в месячный срок обеспечить внесение в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложений по совершенствованию и упрощению лицензирования видов деятельности в нефтегазовой отрасли.
4. Согласиться с предложением Министерства энергетики, Министерства финансов, Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и Агентства о:
а) капитализации в счет увеличения доли государства в уставных фондах:
АО «Узбекнефтегаз» основного долга и начисленных процентов по кредитам Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан (далее – Фонд), ранее выделенных АО «Узбекнефтегаз» для реализации инвестиционных проектов, согласно приложению, по состоянию на 1 апреля 2020 года;
АО «Узкимёсаноат» основного долга и начисленных процентов по кредитам Фонда, ранее выделенных ООО «Биринчи резинотехника заводи» на осуществление проекта «Организация производства конвейерных лент, сельскохозяйственных и автомобильных шин на территории СЭЗ «Ангрен», по состоянию на 1 апреля 2020 года с последующим направлением капитализированных средств на увеличение уставного фонда ООО «Биринчи резинотехника заводи»;
б) привлечении кредитных средств Фонда шелкового пути (КНР) и иностранных коммерческих банков в размере 250 млн долл. США, а также 400 млн долл. США за счет экспортно-кредитных агентств для дальнейшего финансирования Программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы. Программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы.
5. Агентству совместно с Фондом, АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узкимёсаноат» в двухмесячный срок принять соответствующие меры по увеличению доли государства в уставных фондах АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узкимёсаноат» путем размещения дополнительных акций и внесения соответствующих изменений в кредитные договора в установленном порядке.
Агентству по развитию рынка капитала обеспечить государственную регистрацию выпуска дополнительных акций, предусмотренных настоящим постановлением.
6. Уполномочить министра финансов Республики Узбекистан выдать в установленном порядке государственные гарантии по обязательствам АО «Узбекнефтегаз» перед Фондом шелкового пути (КНР) и иностранными коммерческими банками по привлекаемым кредитам в сумме эквивалентной 250 млн долл. США для финансирования Программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы.
7. Министерству энергетики совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, АО «Узбекнефтегаз» в срок до 1 июня 2020 года обеспечить привлечение кредитов Фонда шелкового пути (КНР) и иностранных коммерческих банков, а также поддержку экспортно-кредитных агентств для финансирования Программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы.
8. Определить, что начиная с 1 мая 2020 года:
отменяется государственное регулирование розничных цен автомобильного бензина марки Аи-80 и дизельного топлива (в том числе марки ЭКО);
реализация нефтеперерабатывающими заводами автомобильного бензина марки Аи-80 и дизельного топлива (в том числе марки ЭКО) осуществляется исключительно через биржевые торги;
бюджетным организациям, фермерским хозяйствам и хлопково-текстильным кластерам, производящим хлопок-сырец и зерно, АО «Узбекистон темир йуллари», АО «Тошшахартрансхизмат», государственным предприятиям по сбору и вывозу бытовых отходов дизельное топливо (в том числе марки ЭКО) реализуется по средневзвешенным биржевым ценам, сложившимся по результатам биржевых торгов за предыдущий квартал, по прямым договорам с предоставлением также им права приобретать нефтепродукты у нефтеперерабатывающих заводов через биржевые торги;
нефтеперерабатывающие заводы по заявкам нефтебаз АО «Узбекнефтегаз» предоставляют скидку, устанавливаемую АО «Узбекнефтегаз», на объем дизельного топлива (в том числе марки ЭКО), реализованного потребителям, указанным в абзаце четвертом настоящего пункта.
9. Межведомственной тарифной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан обеспечить установление с 1 мая 2020 года:
новых внутриотраслевых цен на реализуемые АО «Узбекнефтегаз» и ООО «Шуртанский ГХК» нефть и газовый конденсат с их привязкой к котировкам нефти Brent на мировых биржах;
тарифов на оказание услуг по хранению нефтепродуктов и углеводородов в свободных емкостях нефтебаз субъектам предпринимательства, занимающимся импортом нефтепродуктов и углеводородов.
10–11. Секретно.
12. Принять к сведению, что:
приобретение нефтепродуктов юридическими лицами, включая нефтебазы АО «Узбекнефтегаз», у нефтеперерабатывающих заводов через биржевые торги для перепродажи, осуществляется за вычетом акцизного налога, подлежащего уплате при реализации конечному потребителю. При этом в части объема нефтепродуктов, используемого для собственных нужд данных юридических лиц, акцизный налог уплачивается в установленном порядке;
объем природного газа, реализуемый организациями по добыче природного газа организациям по их переработке и утилизации газа, не рассматривается в качестве объема, реализуемого конечным потребителям.
13. Абзацы второй и третий подпункта «б» пункта 2 постановления Президента Республики Узбекистан от 17 января 2018 года № ПП–3479 «О мерах по стабильному обеспечению отраслей экономики страны востребованными видами продукции и сырья» исключить.
14. Министерству энергетики, Министерству финансов, Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и министра энергетики Республики Узбекистан Султанова А.С.