Ўзбекистон Республикасида йилқичилик ва от спортини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида​
Мамлакатимизда йилқичилик ва от спортини оммалаштириш учун шарт-шароитлар ва инфратузилмани яратиш, мазкур спорт тури бўйича юртимизни халқаро спорт майдонларида муносиб равишда танитиш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси ташкил этилди, Қашқадарё ва Фарғона вилоятларида Қорабайир зотли отларни етиштириш ва кўпайтириш бўйича мажмуалар фаолият кўрсатмоқда.
Тошкент вилоятида Ахалтака зотли ва спорт отларини етиштириш ва кўпайтириш от заводини қуриш, шунингдек, Тошкент шаҳрида “Марказий ипподром” акциядорлик жамиятини Халқаро от спорти федерацияси талабларини инобатга олган ҳолда реконструкция қилиш лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, республикада йилқичилик ва от спортининг янада ривожланишига тўсқинлик қилаётган бир қатор ҳал этилмаган масалалар мавжуд. Жумладан, от спорти клублари ўртасида ўзаро ҳамкорликнинг яхлит тизими мавжуд эмаслиги ўқув-машғулот жараёнини бошқаришнинг самарали механизмларини жорий этиш, иқтидорли чавандозларни аниқлаш ва танлаб олиш имконини бермаяпти.
Моддий-техник база ва от спорти инфратузилмаси етарли даражада ривожланмаган, от спорти билан шуғулланиш ва ушбу спорт турини оммалаштириш учун спорт базалари ва шарт-шароитлар яратиш бўйича зарур чоралар кўрилмаяпти.
Йилқичилик ва от спортини янада ривожлантириш, ёшларни спорт билан шуғулланишга фаол жалб этиш, жамиятда соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, шунингдек, от спорти бўйича миллий ва халқаро мусобақаларда юқори спорт натижаларига эришишни таъминлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Молия вазирлиги, Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, “Ўзбекнефтгаз” АЖ, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ ва “Ўзқурилишматериаллари” АЖнинг:
2019-2020 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Самарқанд, Сурхондарё, Сирдарё, Тошкент, Хоразм вилоятлари ва Тошкент шаҳрида давлат-хусусий шериклик шартлари асосида болалар-ўсмирлар от спорти мактабларини (кейинги ўринларда – болалар-ўсмирлар от спорти мактаблари) босқичма-босқич ташкил этиш;
Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси қошида юридик шахс мақомига эга Қорабайир зотли отларни етиштириш ва кўпайтириш бўйича инновацион селекция-генетика марказини (кейинги ўринларда – Марказ) ташкил этиш;
Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси раисининг ўринбосари – Қорабайир зотли отларни етиштириш ва кўпайтириш бўйича инновацион селекция-генетика маркази директори лавозимини жорий этиш;
Қорабайир зотли отларни етиштириш ва кўпайтириш бўйича “Қорабайир отчилик мажмуаси” УКни “Шўртангазкимё мажмуаси” МЧЖ тасарруфидан “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ тасарруфига бериш;
Қорабайир зотли отларни етиштириш ва кўпайтириш бўйича “Қорабайир отчилик мажмуаси” УК ва “Водий тулпорлари” МЧЖ мажмуаларини, улар таъминотини молиялаштириш тартибини сақлаб қолган ҳолда ва йиллик харажатлари кўрсаткичларини Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси (кейинги ўринларда – Федерация) билан мажбурий келишиш шарти билан, Федерация таркибига киритиш ҳақидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Самарқанд, Сурхондарё, Сирдарё, Тошкент, Хоразм вилоятлари, Тошкент шаҳри ҳокимликлари ва Федерация билан биргаликда:
икки ҳафта муддатда аниқ ер участкалари ва бўш турган давлат кўчмас мулк объектлари ҳудудида болалар-ўсмирлар от спорти мактабларини ташкил этиш, шунингдек, тадбиркорлик лойиҳаларини амалга ошириш мақсадида давлат-хусусий шериклик шартлари асосида болалар-ўсмирлар от спорти мактабларини ташкил этиш истагини билдирган тадбиркорлик субъектларига топшириш учун уларнинг рўйхатини шакллантирсин;
бир ой муддатда давлат-хусусий шериклик шартлари асосида болалар-ўсмирлар от спорти мактабларини ташкил этиш истагини билдирган салоҳиятли тадбиркорлик субъектлари, шу жумладан, хорижий инвесторларни (кейинги ўринларда – ташаббускорлар) аниқласин;
уч ой муддатда энг яхши таклифларни танлаб олиш асосида ер участкалари ва бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини ташаббускорларга тадбиркорлик лойиҳаларини амалга ошириш учун, шу жумладан, уларнинг бир қисмида ёки алоҳида ажратилган ҳудудда болалар-ўсмирлар от спорти мактабларини ташкил этиш бўйича ижтимоий мажбуриятларни белгилаган ҳолда тақдим этилишини таъминласин.
болалар-ўсмирлар от спорти мактаблари биринчи навбатда ипподромлар ҳудудида ташкил этилади;
болалар-ўсмирлар от спорти мактабларининг қурилиши Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги билан келишилган лойиҳа-смета ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилади;
болалар-ўсмирлар от спорти мактабларининг моддий-техник базасини дастлабки мустаҳкамлаш, жумладан, техника, анжомлар ва бошқа зарур воситалар билан таъминлаш ташаббускорлар томонидан амалга оширилади;
спорт отларини сотиб олиш бўйича харажатлар, шунингдек, болалар-ўсмирлар от спорти мактабларининг моддий-техник базасини кейинчалик мустаҳкамлаш бўйича чора-тадбирлар ўрнатилган тартибда Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳузуридаги Жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланади;
мазкур қарорга мувофиқ ташкил этилган болалар-ўсмирлар от спорти мактаблари Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигининг балансига ўтказилади;
болалар-ўсмирлар от спорти мактабларининг жорий фаолиятини ташкил этиш (иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар, коммунал хизматлар, спорт отларига озуқа ва дори-дармонлар сотиб олиш ҳамда бошқалар бўйича харажатлар) Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилади;
болалар-ўсмирлар от спорти мактаблари ва спорт якка курашлари бўйича ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактабларининг от спорти бўлинмалари фаолиятини ташкилий-методик таъминлаш Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги томонидан Федерация билан биргаликда амалга оширилади.
4. Марказ ҳузурида лаборатория ташкил этилсин ва унга отларнинг қон гуруҳини аниқлаш ва маълумотлар базасини яратиш бўйича вазифалар юклансин.
5. “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ ва “Ўзқурилишматериаллари” АЖнинг мазкур қарорга мувофиқ Қашқадарё вилоятида ташкил этилаётган болалар-ўсмирлар от спорти мактаби ҳамда Фарғона шаҳар спорт якка курашлари бўйича ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактабининг от спорти бўлинмаси ўқувчилари кейинчалик бепул фойдаланишлари учун “Қорабайир отчилик мажмуаси” УК ва “Водий тулпорлари” МЧЖнинг Қорабайир зотли отларни етиштириш ва кўпайтириш мажмуаларига спорт отларини тегишлича “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ ҳамда “Kvarts” АЖнинг маблағлари ҳисобидан сотиб олиш ташаббуси қўллаб-қувватлансин.
6. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари икки ой муддатда от спорти клубларини ташкил этиш мақсадида тадбиркорлик субъектларига бепул фойдаланиш учун зарур бинолар ва иншоотларни тақдим этиш чораларини кўрсин, зарур ҳолларда мазкур бандни амалга ошириш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
7. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ юридик шахсларнинг солиқ солинадиган даромади Федерация фаолиятини молиялаштиришга йўналтириладиган хайрия ёрдами кўринишидаги маблағлар суммасига, бироқ солиқ солинадиган фойданинг ўн фоизидан кўп бўлмаган миқдорга камайтирилади.
8. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳамда Федерация:
Марказ лабораториясини замонавий ускуна ва малакали мутахассислар билан жамланишини таъминласин;
мутахассис-чавандозлар, Марказ лабораторияси мутахассислари, кавалер-инструкторлар, шунингдек, манфаатдор идоралар ходимларини хорижда ўқитиш ва малакасини оширишни ташкил этсин;
болалар-ўсмирлар от спорти мактабларини малакали мутахассислар, зарур ўқув-методик адабиётлар билан жамлаш, шунингдек, ўқув-машқ жараёнини лозим даражада ташкил этиш учун ўқув биноларини жиҳозлашнинг зарур чора-тадбирларини таъминласин;
икки ҳафта муддатда 2019 йилда от спорти бўйича ҳудудлар ва республика биринчилиги мусобақаларини ўтказиш, шунингдек, кейинчалик Спорт ва жисмоний-оммавий тадбирлар календарь режасига киритиш учун мазкур спорт тури бўйича халқаро турнирларда иштирок этиш режасини ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда болалар-ўсмирлар от спорти мактаблари томонидан жисмоний ва юридик шахсларга пуллик хизмат кўрсатиш тартибини, жумладан, мазкур хизматлар ҳажмини кўрсатган ҳолда ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
уч ой муддатда “Марказий ипподром” АЖнинг қурилиш-монтаж ишларини якунлаш, шунингдек, кейинчалик илғор хорижий тажрибани ҳисобга олган ҳолда фаолият кўрсатиши учун молиялаштиришнинг қўшимча манбаларини жалб қилиш бўйича таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Халқ таълими вазирлиги Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳамда Федерация билан биргаликда ихтисослаштирилган таълим муассасаларида таълим олаётган жисмоний ёки руҳий ривожланишида нуқсони бўлган болаларни иппотерапия услуби ёрдамида тиббий-ижтимоий реабилитация қилиш бўйича тизимли чора-тадбирларни қабул қилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида ушбу қарор доирасида ташкил этиладиган болалар-ўсмирлар от спорти мактаблари таъминоти ҳамда уларни моддий-техник жиҳозлаш, шу жумладан, спорт отларини парваришлаш учун зарур бўлган бюджет маблағларини назарда тутсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизматининг Чегара қўшинлари, Миллий гвардия, Ички ишлар вазирлиги 2019-2020 йилларда Федерация кўмагида от спорти мактаблари ҳамда клубларини ташкил этиш ва ўз тасарруфида бўлганларини такомиллаштириш чораларини кўрсин, шунингдек, идоравий мансуб йилқичилик ва спорт базаларини уларда ёшларни от спорти билан шуғулланишга жалб этиш мақсадида барча учун очиқ бўлган секциялар ҳамда тўгаракларни ташкил этган ҳолда модернизация қилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда олий ва касб-ҳунар таълими муассасаларида кадрлар ва мутахассис-йилқичилар тайёрлаш ўқув режалари ҳамда дастурларини такомиллаштиришни таъминласин, шунингдек, хорижий мутахассисларни жалб этган ҳолда уларнинг малакасини оширишни ташкил этиш чораларини кўрсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 15 июндаги “Ўзбекистон Республикасида йилқичилик ва от спортини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-3057-сон қарорига иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги манфаатдор идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан
В стране последовательно реализуются меры по созданию условий и инфраструктуры для популяризации коневодства и конного спорта, обеспечению достойного представления страны на международной спортивной арене по данному виду спорта.
Создана Федерация коневодства и конного спорта Узбекистана, в Кашкадарьинской и Ферганской областях функционируют комплексы по разведению и выращиванию лошадей породы Карабаир.
Реализуются проекты по строительству конного завода по разведению и выращиванию лошадей ахалтекинской и спортивных пород в Ташкентской области, а также реконструкции АО «Марказий Ипподром» в городе Ташкенте с учетом требований Международной федерации конного спорта.
Вместе с тем имеется ряд нерешенных вопросов, сдерживающих дальнейшее развитие коневодства и конного спорта в республике. В частности, отсутствие целостной системы взаимодействия конноспортивных клубов не позволяет внедрить эффективные механизмы управления учебно-тренировочным процессом, выявлять и осуществлять селекцию талантливых всадников.
Недостаточно развита материально-техническая база и конноспортивная инфраструктура, не принимаются должные меры по организации спортивных баз и условий для занятия конным спортом и популяризации данного вида спорта.
В целях дальнейшего развития коневодства и конного спорта, активного вовлечения молодежи в занятия спортом, пропаганды здорового образа жизни в обществе, а также обеспечения высоких спортивных достижений в национальных и международных первенствах по конному спорту:
1. Одобрить предложения Министерства физической культуры и спорта, Министерства финансов Республики Узбекистан, Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Национального олимпийского комитета Узбекистана, АО «Узбекнефтегаз», АО «Узбекистон темир йуллари» и АО «Узстройматериалы» о:
поэтапном создании в 2019–2020 годах детско-юношеских конноспортивных школ в Республике Каракалпакстан, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ташкентской, Хорезмской областях и городе Ташкенте на условиях государственно-частного партнерства (далее – детско-юношеские конноспортивные школы);
создании Инновационного селекционно-генетического центра по воспроизводству и разведению лошадей породы Карабаир при Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана (далее – Центр) со статусом юридического лица;
введении должности заместителя председателя Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана – директора Инновационного селекционно-генетического центра по воспроизводству и разведению лошадей породы Карабаир;
передаче комплекса по разведению и выращиванию лошадей породы Карабаир УП «Карабаир отчилик мажмуаси» из ведения ООО «Шуртанский газохимический комплекс» в ведение АО «Узбекистон темир йуллари»;
включении комплексов по разведению и выращиванию лошадей породы Карабаир УП «Карабаир отчилик мажмуаси» и ООО «Водий тулпорлари» в состав Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана (далее – Федерация), сохранив действующий порядок финансирования их содержания с условием обязательного согласования параметров годовых расходов с Федерацией.
2. Кабинету Министров совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ташкентской, Хорезмской областей, города Ташкента и Федерацией:
в двухнедельный срок сформировать перечень конкретных земельных участков и пустующих государственных объектов недвижимости для создания на их территории детско-юношеских конноспортивных школ, а также передачи субъектам предпринимательства, изъявившим желание организовать детско-юношеские конноспортивные школы на условиях государственно-частного партнерства, для реализации предпринимательских проектов;
в месячный срок выявить потенциальных субъектов предпринимательства, в том числе иностранных инвесторов (далее – инициаторы), изъявивших желание организовать детско-юношеские конноспортивные школы на условиях государственно-частного партнерства;
в трехмесячный срок обеспечить на основании отбора наилучших предложений предоставление инициаторам земельных участков и пустующих государственных объектов недвижимости для реализации предпринимательских проектов с установлением социальных обязательств, в том числе по организации на части или на отдельно расположенной территории детско-юношеских конноспортивных школ.
детско-юношеские конноспортивные школы организуются, в первую очередь, на территориях ипподромов;
строительство детско-юношеских конноспортивных школ осуществляется в соответствии с проектно-сметной документацией, согласованной с Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
первоначальное укрепление материально-технической базы детско-юношеских конноспортивных школ, включая оснащение техникой, инвентарем и другими необходимыми средствами, осуществляется инициаторами;
расходы по приобретению спортивных лошадей, а также мероприятия по дальнейшему укреплению материально-технической базы детско-юношеских конноспортивных школ покрываются в установленном порядке за счет средств Фонда развития физической культуры и спорта при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
детско-юношеские конноспортивные школы, организованные в соответствии с настоящим постановлением, подлежат передаче на баланс Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
организация текущей деятельности (расходы по заработной плате и приравненным к ней платежам, коммунальным услугам, приобретению кормов и медикаментов для спортивных лошадей и другие) детско-юношеских конноспортивных школ осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
организационно-методическое обеспечение деятельности детско-юношеских конноспортивных школ и конноспортивных отделений специализированных детско-юношеских спортивных школ по спортивным единоборствам осуществляется Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан совместно с Федерацией.
4. Создать при Центре лабораторию с возложением на нее задач по определению группы крови лошадей и созданию базы данных.
5. Поддержать инициативу АО «Узбекистон темир йуллари» и АО «Узстройматериалы» о приобретении соответственно за счет средств АО «Узбекистон темир йуллари» и АО «Kvarts» спортивных лошадей для комплексов по разведению и выращиванию лошадей породы Карабаир УП «Карабаир отчилик мажмуаси» и ООО «Водий тулпорлари» для дальнейшего безвозмездного использования учащимися создаваемой в соответствии с настоящим постановлением детско-юношеской конноспортивной школы в Кашкадарьинской области и конноспортивного отделения специализированной детско-юношеской спортивной школы по спортивным единоборствам города Ферганы.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в двухмесячный срок принять меры по предоставлению для безвозмездного пользования необходимых зданий и сооружений субъектам предпринимательства в целях организации конноспортивных клубов, при необходимости, внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по реализации настоящего пункта.
7. Установить порядок, в соответствии с которым налогооблагаемая прибыль юридических лиц уменьшается на сумму средств в виде благотворительных пожертвований, направляемых на финансирование деятельности Федерации, но не более десяти процентов налогооблагаемой прибыли.
8. Министерству физической культуры и спорта Республики Узбекистан и Федерации:
обеспечить укомплектование лаборатории Центра современным оборудованием и квалифицированными специалистами;
организовать обучение и повышение квалификации специалистов-конников, специалистов лаборатории Центра, инструкторов-кавалеристов, а также работников заинтересованных ведомств за рубежом;
обеспечить необходимые меры по укомплектованию детско-юношеских конноспортивных школ квалифицированными специалистами, необходимой учебно-методической литературой, а также оснащению учебных помещений для организации на должном уровне учебно-тренировочного процесса;
в двухнедельный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан план проведения в 2019 году региональных и республиканских первенств по конному спорту, а также участия в международных турнирах по данному виду спорта для дальнейшего включения в Календарный план спортивных и физкультурно-массовых мероприятий;
совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать и утвердить в установленном порядке порядок оказания детско-юношескими конноспортивными школами платных услуг физическим и юридическим лицам, в том числе с указанием объемов данных услуг;
в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по привлечению дополнительных источников финансирования для завершения строительно-монтажных работ, а также последующего функционирования АО «Марказий Ипподром» с учетом передового зарубежного опыта.
9. Министерству здравоохранения и Министерству народного образования совместно с Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан и Федерацией принять системные меры по медико-социальной реабилитации детей с отклонениями в физическом или психическом развитии, обучающихся в специализированных образовательных учреждениях, посредством метода иппотерапии.
10. Министерству финансов ежегодно предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан необходимые бюджетные ассигнования на содержание и материально-техническое оснащение создаваемых в рамках настоящего постановления детско-юношеских конноспортивных школ, включая содержание спортивных лошадей.
11. Пограничным войскам Службы государственной безопасности, Национальной гвардии, Министерству внутренних дел Республики Узбекистан при содействии Федерации в 2019–2020 годах принять меры по созданию и совершенствованию находящихся в их ведении конноспортивных школ и клубов, а также провести модернизацию ведомственных коневодческих и спортивных баз с организацией при них общедоступных секций и кружков для привлечения молодежи к занятиям конным спортом.
12. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить совершенствование учебных планов и программ подготовки кадров и специалистов-коневодов в высших и профессиональных образовательных учреждениях, а также принять меры по организации повышения их квалификации с привлечением иностранных специалистов.
13. Внести изменения и дополнения в постановление Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2017 года № ПП–3057 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан» согласно приложению.
14. Министерству физической культуры и спорта совместно с заинтересованными ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.