2026 йилга мўлжалланган ислоҳотлар дастурлари ва Давлат дастури лойиҳалари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёевга энг устувор ислоҳотлар дастурлари ҳамда “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини 2026 йилда амалга ошириш бўйича Давлат дастури лойиҳалари юзасидан ахборот берилди.
Қайд этилганидек, мазкур лойиҳалар илғор хорижий тажриба асосида мутлақо янги ёндашув асосида ишлаб чиқилди. Уларда Президентимиз томонидан белгилаб берилган жорий йилдаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари ва мақсадли кўрсаткичлари ҳамда уларни амалга оширишнинг аниқ механизмлари белгиланмоқда.
Ислоҳотлар дастурлари ва Давлат дастурининг бир-биридан фарқли жиҳатларига алоҳида тўхталинди.
Ислоҳотлар дастурлари давлатимиз раҳбарининг халқимиз ва Олий Мажлисга Мурожаатномасида илгари сурилган ташаббуслар ва 2026 йил учун энг устувор ислоҳотларни қамраб олган.
Булар маҳаллалар инфратузилмасини такомиллаштириш ва уларга Янги Ўзбекистон қиёфасини олиб кириш, иқтисодиётни технологик ва инновацион ўсиш моделига ўтказиш ҳамда ички бозорда талабни рағбатлантириш, касбларни ривожлантириш ва янги меҳнат бозори архитектурасини яратиш, экологик мувозанатни таъминлаш ва сувдан оқилона фойдаланишни ташкил этиш ҳамда давлат бошқаруви ва суд-ҳуқуқ тизимини такомиллаштириш, жамиятда бирдамликни таъминлаш орқали уни юксалтириш.
Бу дастурларда “ҳужжат ишлаб чиқиш”дан “натижага эришиш” тамойилига ўтилмоқда. Ҳар бир ташаббусни амалга ошириш механизмлари ва йил якунига мўлжалланган ижро натижалари бўйича KPI белгиланган. Дастурлар тўғридан-тўғри амал қилиш механизмига эга ва айрим ташаббуслар бўйича алоҳида ҳужжат қабул қилишни талаб этмайди. Ҳар бир ислоҳотлар дастурининг ижроси учун шахсан жавобгар бўлган масъул раҳбар ва мувофиқлаштирувчи давлат ташкилоти белгиланмоқда.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурида эса стратегиянинг 2026 йил учун белгиланган мақсадли кўрсаткичлари ижроси ташкил этилади. Дастур билан 337 та банддан иборат амалий чора-тадбирлар режаси тасдиқланмоқда. 2026 йилда соҳалар кесимида энг муҳим 59 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси ва энг муҳим стратегик ислоҳотларни назарда тутувчи 12 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси ишлаб чиқилади.
Лойиҳаларни ишлаб чиқишда жамоатчилик фикрини ҳисобга олишга алоҳида эътибор қаратилгани таъкидланди. Давлат дастури кенг жамоатчилик муҳокамасидан ўтказилиб, 23 январь – 1 февраль кунлари оммавий ахборот воситалари ва интернет тармоқларида кенг тарғиб қилинди. Интернетда лойиҳа билан 5 миллиондан зиёд фойдаланувчи танишиб, 22 мингдан зиёд фикр-мулоҳаза ва таклифлар билдирилди.
Олийгоҳлар ва давлат идораларида 50 дан ортиқ муҳокама тадбирлари ўтказилиб, 10 мингга яқин талаба, профессор-ўқитувчилар ва давлат хизматчилари иштирок этди. Хориждаги ватандошлар билан ҳам алоҳида мулоқотлар ташкил этилиб, қатор қўшимча ташаббуслар билдирилди.
Таҳлиллар натижасида конструктив деб топилган 1000 га яқин таклиф саралаб олиниб, Давлат дастури лойиҳасига киритилди.
Жумладан, аёллар ва болаларга нисбатан зўравонлик учун жазони кучайтириш, педофилия учун умрбод озодликдан маҳрум этиш жазосини жорий этиш, ипотека ва электромобиль хариди учун кредит механизмларини такомиллаштириш, қайта тикланувчи энергия манбаларининг улушини 30 фоизга етказиш, коррупцияга қарши курашишни янги босқичга олиб чиқиш, жиноят ишлари бўйича судларда халқ вакиллари ҳайъати иштирокини йўлга қўйиш каби ташаббуслар қўллаб қувватланди.
Шунингдек, маҳалла маблағлари сарфи бўйича очиқ ҳисобдорликни кучайтириш, маҳаллаларда ички йўллар, пиёдалар ва велойўлакларни ташкил этиш, бизнес-инкубаторлар яратиш, саноат зоналари ҳузурида касбий қайта тайёрлаш марказлари очиш, дарахт кесиш учун жавобгарликни қатъийлаштириш, энергия самарадорлиги бўйича KPI жорий этиш, утилизация ва қайта ишлаш занжирини йўлга қўйиш каби таклифлар қизиқарли деб топилди.
Бундан ташқари, АҚШ, Германия, Туркия, Франция, Канада, Корея, Япония, Швеция, Португалия ва Қозоғистонда ватандошлар иштирокида муҳокамалар ташкил этилиб, 60 га яқин қўшимча таклифлар олинди.
Хориждаги ватандошлар нодавлат мактаблар фаолиятини ривожлантириш учун аниқ, барқарор ва шаффоф лицензиялаш ҳамда назорат механизмларини жорий этиш, амалиёт жараёнида ўқувчиларни йўналтирувчи корхона мутахассислари учун рағбатлантириш ва масъулият тизимини татбиқ қилиш, бачадон бўйни ва кўкрак бези саратони бўйича хавф гуруҳларини аниқ белгилайдиган ягона рақамли скрининг тизимини жорий этиш, имтиёзли кредитларни ажратишда “натижага боғланган имтиёз” (performance-based subsidy) моделини, экспорт қилувчи корхоналар учун эса “Export-as-a-service” моделини жорий қилиш, яъни логистика, божхона, сертификатлаш, маркетинг ва тўлов масалаларини ягона оператор орқали комплекс хизмат сифатида тақдим этиш, адвокатлар учун электрон навбат олиш жараёни бўйича қўлланма ва видеойўриқномалар тайёрлаш каби таклифларни билдирган.
Дастурлар ижросини молиялаштиришга жами 250,5 триллион сўм ажратилиши ва 50,4 миллиард доллар маблағ жалб қилиниши кўзда тутилган.
Давлат дастури ижроси бўйича Адлия вазирлиги ва Ҳисоб палатаси доимий мониторинг олиб боради, Вазирлар Маҳкамаси ҳар чоракда ижрони муҳокама қилади, ҳар ярим йилда Олий Мажлис Қонунчилик палатасига ҳисобот ҳамда ҳар ой Президентга ахборот киритиб борилади.
Ҳар бир ислоҳотлар дастури учун бириктирилган масъуллар ҳар чоракда ижро ҳолати юзасидан Президентга ахборот бериб боради. Бош вазир ислоҳотлар дастурларидаги ташаббусларнинг амалга оширилиши ва молиялаштирилишини мувофиқлаштириб, ижрони қатъий назоратга олиш учун масъул бўлади.
Давлатимиз раҳбари тақдимот қилинган лойиҳалар билан батафсил танишди, тегишли фармонни имзолаб, ислоҳотлар дастурлари ва “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” давлат дастурини тасдиқлади. Барча ислоҳот ва чора-тадбирлар, аввало, одамлар ҳаётида аниқ натижа бериши – янги иш ўринлари кўпайиши, даромадлар ўсиши ва аҳоли розилигида ўз аксини топиши зарурлиги қайд этилди.

Представлены программы реформ на 2026 год и проекты Государственной программы
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложены проекты программ наиболее приоритетных реформ и Государственной программы по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в 2026 году.
Как отмечалось, эти проекты разработаны с применением совершенно нового подхода, основанного на передовом зарубежном опыте. В них определены обозначенные Президентом нашей страны основные направления и целевые показатели государственной политики на текущий год, а также конкретные механизмы их реализации.
Особо затронуты различия между программами реформ и государственной программой.
Программы реформ включают инициативы, выдвинутые главой нашего государства в его Послании народу и Олий Мажлису, а также наиболее приоритетные реформы на 2026 год.
Это улучшение инфраструктуры махаллей и придание им облика Нового Узбекистана, перевод экономики к технологической и инновационной модели роста и стимулирование спроса на внутреннем рынке, профессиональное развитие и создание новой архитектуры рынка труда, обеспечение экологического баланса и организация рационального использования водных ресурсов, а также совершенствование государственного управления и судебной-правовой системы, обеспечение единства в обществе.
В рамках этих программ осуществляется переход от принципа «разработки документов» к принципу «достижения результата». Для каждой инициативы устанавливаются механизмы реализации и лючевые показатели эффективности (KPI) для оценки результатов по итогам года. Программы имеют механизм прямого действия и для некоторых инициатив не требуется принятие отдельного документа. По каждой программе реформ определяются ответственный руководитель, несущий персональную ответственность, и координирующая государственная организация.
Государственная программа по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в «Год развития махалли и всего общества» организует исполнение целевых показателей стратегии на 2026 год. Программой утверждается план практических мероприятий, состоящий из 337 пунктов. В 2026 году будут разработаны 59 проектов важнейших нормативно-правовых актов в разрезе сфере и 12 проектов нормативно-правовқх актов, предусматривающих ключевые стратегические реформы.
Отмечено, что при разработке проектов особое внимание уделено учету общественного мнения. Государственная программа была вынесена на широкое общественное обсуждение и в период с 23 января по 1 февраля велось активное информирование в средствах массовой информации и интернете. Более 5 миллионов пользователей ознакомились с проектом в интернете, высказано более 22 тысяч мнений и предложений.
В вузах и государственных учреждениях проведено более 50 обсуждений, в которых приняли участие около 10 тысяч студентов, представителей профессорско-преподавательского состава и государственных служащих.
По итогам изучений отобраны и признаны конструктивными почти 1 тысяча предложений, которые включены в проект Государственной программы.
В частности, были поддержаны такие инициативы, как ужесточение наказания за насилие в отношении женщин и детей, введение пожизненного лишения свободы за педофилию, совершенствование кредитных механизмов по ипотеке и приобретению электромобилей, доведение доли возобновляемых источников энергии до 30 процентов, вывод сферы противодействия коррупции на новый уровень, а также внедрение института присяжных заседателей в уголовное судопроизводство.
Кроме того, сочтены интересными такие предложения, как усиление открытой подотчетности по расходованию средств, выделяемых на нужды махаллей, строительство дорог, пешеходных и велодорожек внутри махаллей, создание бизнес-инкубаторов, открытие центров профессиональной переподготовки при промышленных зонах, ужесточение ответственности за вырубку деревьев, внедрение KPI по энергоэффективности, а также формирование цепочек утилизации и переработки.
Помимо этого, в США, Германии, Турции, Франции, Канаде, Корее, Японии, Швеции, Португалии и Казахстане организованы обсуждения с участием соотечественников, в ходе которых поступило около 60 предложений.
Соотечественники за рубежом внесли такие предложения, как внедрение конкретных, устойчивых и прозрачных механизмов лицензирования и контроля для развития деятельности негосударственных школ, внедрение системы поощрений и ответственности для специалистов предприятий, курирующих практикантов, внедрение системы единого цифрового скрининга для определения групп риска по развитию рака шейки матки и молочной железы, внедрение модели «субсидия, зависящая от результатов» (performance-based subsidy) при предоставлении льготных кредитов, имплементация модели «Export-as-a-service» для предприятий-экспортеров, предоставляющей комплексные логистические, таможенные, сертификационные, маркетинговые и платежные услуги через единого оператора, подготовка инструкций и видеоруководств по работе с электронной очередью к адвокатам.
На финансирование реализации программ предусмотрено выделить 250,5 триллиона сумов и привлечь 50,4 миллиарда долларов.
Министерство юстиции и Счетная палата будут вести постоянный мониторинг исполнения Государственной программы. Кабинет Министров будет ежеквартально обсуждать ход исполнения. О ходе реализации программы каждые полгода будут отчитываться Законодательной палате Олий Мажлиса и ежемесячно докладывать Президенту.
Закрепленные за каждой программой реформ ответственные лица будут ежеквартально представлять Президенту информацию о ходе исполнения. На Премьер-министра возложена координация реализации и финансирования инициатив в рамках программ реформ и строгий контроль за их исполнением.
Подробно ознакомившись с представленными проектами, глава нашего государства утвердил программы реформ и Государственную программу в «Год развития махалли и всего общества», подписав соответствующий указ. Подчеркнуто, что все проводимые реформы и реализуемые меры должны прежде всего обеспечивать ощутимые результаты в жизни людей, выражаться в создании новых рабочих мест, росте доходов и повышении уровня удовлетворенности населения.