Мактабгача таълим тизимини бошқаришни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Мактабгача таълим тизимини яхлит узлуксиз таълим тизимининг муҳим бўғини сифатида янада такомиллаштириш, мактабгача таълим муассасалари тармоғини кенгайтириш ҳамда моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, уларни малакали педагог кадрлар билан таъминлаш, болаларни ҳар томонлама интеллектуал, маънавий-эстетик ва жисмоний ривожлантирувчи замонавий таълим дастурлари ва технологияларини таълим-тарбия жараёнига жорий этиш, уларнинг мактабга тайёргарлик даражасини тубдан ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги, Молия вазирлиги ва Иқтисодиёт вазирлигининг Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги (кейинги ўринларда – Вазирлик деб аталади) негизида қуйидагиларни ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин:
а) Ахборот ва педагогика технологиялари инновацион марказини (кейинги ўринларда – Марказ) давлат муассасаси шаклида ташкил этиш ҳамда унга қуйидаги вазифаларни юклаш:
таълим-тарбия жараёнига илғор педагогика ва ахборот технологияларини жорий этиш, Мактабгача таълимни бошқариш ахборот тизимининг жорий этилишини таъминлаш;
таълим-тарбия жараёнида, мактабгача тарбия тизимининг педагог ва раҳбар ходимлари таркибини ўқитиш жараёнида фойдаланиш ҳамда турли телекоммуникация каналлари орқали тарқатиш учун медиа-контент тайёрлаш ва ишлаб чиқариш;
мактабгача таълим муассасалари учун ўқув-методик, дидактик материалларни тайёрлаш ва ишлаб чиқариш;
мактабгача ёшдаги болаларни эрта ривожлантириш бўйича илмий тадқиқотлар ўтказиш;
мактабгача таълимни бошқаришнинг замонавий стандартларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш;
мактабгача таълим тизимига жорий этилаётган таълим усуллари ва дастурларини таҳлил қилиш ва самарадорлигини баҳолаш;
б) Ихтисослаштирилган лойиҳа-изланиш институтини(кейинги ўринларда – Институт) давлат унитар корхонаси шаклида ташкил этиш ҳамда Институтни мактабгача таълим тизими буюртмачилари билан тузилган шартномаларга мувофиқ инвестиция лойиҳалари бўйича, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик лойиҳалари бўйича лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқишда бош лойиҳа ташкилоти сифатида белгилаш;
в) Инфратузилмани ривожлантириш бўйича инжиниринг компаниясини (кейинги ўринларда – Инжиниринг компанияси) давлат унитар корхонаси шаклида ташкил этиш ҳамда Инжиниринг компаниясига мактабгача таълим тизими объектларини қуриш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш бўйича буюртмачи функцияларини юклаш ҳамда компания хизматлари билан боғлиқ харажатларни давлат мактабгача таълим муассасаларини қуриш, капитал таъмирлаш ва реконструкция қилиш қийматига киритиш;
г) юридик шахс ташкил қилмасдан Мактабгача таълимни ривожлантириш жамғармасини (кейинги ўринларда – Жамғарма) ташкил этиш.
Қуйидагилар Жамғарма маблағларини шакллантириш манбалари этиб белгилансин:
Республика бюджети маблағлари, шу жумладан, 2018-2019йилларга мўлжалланган, ҳар чоракда ажратилиб, ҳар йили бюджет қоидаларига мувофиқ индексацияланадиган жами 100 миллиард сўм миқдорида;
давлат мактабгача таълим муассасаларининг фойдаланилмаётган кўчмас мулкини сотишдан тушган маблағлар – 100 фоиз миқдорида;
Вазирлик тузилмасига кирган ташкилотлар ва муассасалар фаолиятини текшириш натижалари бўйича Вазирлик ички аудит хизматлари томонидан аниқланган ҳамда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети, мақсадли жамғармалари ва бюджетдан ташқари жамғармалари даромадига ундирилган бюджет маблағларининг ноқонуний харажатлари, ўғирлик, камомад суммаларининг 50 фоизи;
Жамғарманинг вақтинча бўш турган маблағларини жойлаштиришдан олинган даромадлар;
жисмоний ва юридик шахсларнинг, шу жумладан, Ўзбекистон Республикаси норезидентларининг хайрия маблағлари;
халқаро молия ташкилотлари, хорижий давлатлар ва бошқа донорлар кредитлари (қарзи), грантлари ва техник кўмаклашиш маблағлари;
а) Жамғарма маблағлари:
мактабгача таълим муассасаларини белгиланган тартибда мақсадли қурилишлар рўйхатига киритиб, уларнинг тармоғини кенгайтиришга;
мактабгача таълим тизими ходимларини моддий рағбатлантиришга;
юқори малакали мутахассислар, шу жумладан, хорижий мутахассисларни, шунингдек, хорижда фаолият юритаётган ватандошларимизни фуқаролик-ҳуқуқий шартномалар асосида Вазирликка ишлаш учун жалб қилишга;
Вазирликка юклатилган вазифалар ва функцияларни бажариш доирасида давлат органлари ва ташкилотлари, лойиҳа институтлари, илмий ва олий таълим муассасалари, етакчи халқаро ва хорижий ташкилотлар мутахассисларини, шунингдек, экспертларни маслаҳатчилар сифатида жалб қилишга;
Вазирлик ходимларини, жумладан, хорижда ўқитиш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни ташкил қилишга;
Вазирлик, Қорақалпоғистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги, вилоят мактабгача таълим бошқармалари ва Тошкент шаҳар мактабгача таълим бош бошқармаси, мактабгача таълим туман (шаҳар) бўлимлари ва давлат мактабгача таълим муассасалари биноларини жиҳозлаш ва таъмирлашга;
таълим-тарбия жараёнига илғор педагогика ва ахборот технологияларини жорий этиш, шунингдек, Вазирлик фаолиятини такомиллаштиришга йўналтирилган бошқа тадбирларга сарфланади;
б) Вазирлик Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси билан келишган ҳолда Жамғарма томонидан хорижий давлатлар ва ҳукуматлардан, халқаро ва хорижий ҳукумат ва ноҳукумат ташкилотларидан, чет эллик фуқаролардан беғараз ёрдам олиниши ҳақида қарорлар қабул қилади.
Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги марказий аппаратининг янгиланган тузилмаси 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Вазирлик тизими бошқарув ходимларининг чекланган сони 2 324 нафар, шу жумладан, Вазирлик марказий аппарати ходимлари 138 нафар, шунингдек, методистлар 471 нафар этиб белгилансин.
Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим вазирига:
Вазирлик марказий аппаратининг тасдиқланган тузилмасига бошқарув ходимларининг белгиланган умумий сони чегарасида ўзгартиришлар киритиш;
Қорақалпоғистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги, вилоят мактабгача таълим бошқармалари ва Тошкент шаҳар мактабгача таълим бош бошқармаси, мактабгача таълим туман (шаҳар) бўлимлари, бошқа идоравий мансуб ташкилотларнинг низомлари ва тузилмаларини, шунингдек, уларнинг бошқарув ходимларининг чекланган сонини тасдиқлаш ҳуқуқлари берилсин.
а) Қорақалпоғистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги, вилоят ва Тошкент шаҳар мактабгача таълим бошқармалари, мактабгача таълим туман (шаҳар) бўлимлари раҳбарлари Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим вазири томонидан жойлардаги давлат ҳокимияти органлари билан келишилган ҳолда лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод қилинади;
б) 2019 йил 1 январдан:
мактабгача таълим тизимининг пенсия ёшидаги ходимларига, уларнинг мактабгача таълим тизими муассасаларидаги фаолияти асосий иш жойи бўлган тақдирда пенсия тўлиқ миқдорда тўланади;
мактабгача таълим билан боғлиқ йўналиш бўйича фаолиятга лицензия бериш учун мажбурий лицензиявий талаб мактабгача таълим муассасаси, унинг тарбияланувчилари, педагоглари ва таълим-тарбия жараёни тўғрисидаги ишончли ахборотни Мактабгача таълимни бошқаришнинг ахборот тизимига киритишдир;
нодавлат мактабгача таълим муассасаси лицензиясини тўхтатиш ёки бекор қилиш учун Мактабгача таълимни бошқаришнинг ахборот тизимида мактабгача таълим муассасаси, унинг тарбияланувчилари, педагоглари ва таълим-тарбия жараёни тўғрисидаги ишончли ахборотнинг йўқлиги асос бўлади.
4. 2018-2019 йилларда мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари дастури 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Вазирлик ва идораларнинг раҳбарлари ушбу Дастурда назарда тутилган тадбирларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилиши учун шахсий жавобгар эканлиги кўрсатилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги:
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги қошидаги Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармасидан Марказга беғаразлик асосида босқичма-босқич 10 миллион АҚШ доллари эквивалентида, шу жумладан, 2018 йилда Марказни жойлаштириш, жиҳозлаш ва сақлаш билан боғлиқ ташкилий-амалий тадбирларни молиялаштириш учун 2 миллион АҚШ доллари эквивалентида маблағ ажратсин;
Вазирлик билан биргаликда белгиланган тартибда мактабгача таълим муассасаларининг Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги қошидаги Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан кенг полосали интернет тармоғидан фойдаланишини таъминласин.
хорижий шериклар билан биргаликда амалга ошириладиган лойиҳалар доирасида илғор педагогик технологиялар ва инновацион ўқитиш усулларини жорий этиш ҳамда мактабгача таълим муассасалари фаолиятини ташкил қилиш, шу жумладан, мактабгача таълим соҳасида корхоналар ташкил қилиш учун олиб кириладиган товарлар;
Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган, Марказ, Инжиниринг компанияси ва Институт томонидан олиб кириладиган махсус техника, ускуналар, шу жумладан, асбоблар, эҳтиёт ва бутловчи қисмлар, техник ҳужжатлар ва дастурий маҳсулотлар белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича 2022 йилнинг 1 январигача божхона тўловларидан (божхона йиғимларидан ташқари) озод этилсин.
Белгилаб қўйилсинки, юқорида кўрсатилган товарлардан мақсадсиз фойдаланилган тақдирда божхона имтиёзлари берилиши муносабати билан тўланмаган божхона тўловлари суммаси Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети фойдасига ундирилади ҳамда қонун ҳужжатларида назарда тутилган тартибда молиявий санкциялар қўлланилади.
7. Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги ва Молия вазирлиги:
2019 йил 1 январдан Тошкент шаҳрининг учта туманида жон бошига норматив молиялаштиришнинг синов режимида жорий этилишини;
2019 йил 15 июлгача бўлган муддатда синов тариқасидаги жон бошига норматив молиялаштириш натижаларининг батафсил таҳлил қилинишини;
2019 йил 1 августгача бўлган муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига ўтказилган таҳлил натижаларини ҳисобга олган ҳолда мактабгача таълим тизимида молиялаштириш механизмини такомиллаштириш бўйича таклифлар киритилишини таъминласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги, Вазирлик ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари билан биргаликда 2018 йил 1 ноябргача бўлган муддатда қишлоқ жойларда бир нечта кўп қаватли турар жой уйлари ёки уйлар гуруҳларидан иборат янги мажмуаларни лойиҳалаштириш нормативлари ва тартибини ишлаб чиқсин ҳамда кўп қаватли турар жой уйларининг биринчи қаватларида ёки алоҳида бино кўринишида мактабгача таълим муассасаси бўлишини назарда тутсин.
қишлоқ жойларда бир нечта кўп қаватли турар жой уйлари ёки уйлар гуруҳларидан иборат янги қурилаётган мажмуалардаги мактабгача таълим муассасасининг энг кам қуввати 50 ўриндан кам бўлмаслиги керак;
қурилган мактабгача таълим муассасалари бинолари ёки хоналари давлат ёки нодавлат таълим муассасаларини, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик асосида, турар жой мулкдорларининг қарорига мувофиқ ташкил қилиш учун фойдаланилиши мумкин;
давлат мактабгача таълим муассасаларини ташкил этиш, қайта ташкил этиш, тугатиш, уларга тегишли ер участкалари ва кўчмас мулкни олиб қўйиш фақат Вазирлик билан келишилган ҳолда амалга оширилади;
давлат мактабгача таълим муассасаларини қайта ташкил этиш ёки тугатиш, уларга тегишли ер участкалари ва кўчмас мулкни олиб қўйиш ҳақида Вазирлик билан келишмаган ҳолда қарор қабул қилган мансабдор шахслар қонун ҳужжатларига мувофиқ жавобгарликка тортилади.
10. Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ҳамда Вазирлик Иқтисодиёт вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, “Ўзбекэнерго” АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ билан биргаликда 2019 йил 1 мартгача бўлган муддатда 2025 йилгача мактабгача таълим муассасаларини ичимлик суви, иситиш тизими, электр энергияси ва табиий газ билан таъминлашни тубдан яхшилаш дастури лойиҳасини ишлаб чиқсин ҳамда тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
11. “UZINFOCOM” давлат ахборот тизимларини яратиш ва қўллаб-қувватлаш бўйича ягона интегратор” МЧЖ ҳамда Адлия вазирлиги қошидаги Давлат хизматлари агентлиги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази билан биргаликда 2019 йил 1 январгача:
болани давлат мактабгача таълим муассасасига қабул қилиш бўйича давлат хизматидан фойдаланганда;
мактабгача таълим муассасаларида таълим олаётган болалар учун жисмоний шахс шахсий идентификация рақамини бериш бўйича хизматни жорий этсин.
12. Вазирлик:
а) ўн кунлик муддатда Давлат мактабгача таълим муассасаларининг Васийлик кенгашларини тугатсин ҳамда Давлат мактабгача таълим муассасаларининг Кузатув кенгашларини тузсин;
б) бир ойлик муддатда:
давлат мактабгача таълим муассасалари томонидан дам олиш кунларида ва иш куни тугагандан кейин белгиланган дастурдан ташқари фаолият ихтисослиги бўйича қўшимча пуллик хизматлар кўрсатиш (болаларни парваришлаш, қараб туриш, ўқитиш бўйича ва бошқалар) тартибини тасдиқласин;
Мактабгача таълим муассасасининг кузатув кенгаши ҳақида низомни тасдиқласин ва унда, шу жумладан, Кузатув кенгашига Вазирликнинг ҳудудий бўлинмалари томонидан тавсия этилган номзодлар таркибидан мактабгача таълим муассасаси раҳбарини сайлаш ҳуқуқи берилиши назарда тутилсин.
а) Вазирлик ва унинг ҳудудий бўлинмаларининг Бюджет ташкилотларини ривожлантириш жамғармалари маблағлари, товарлар, ишлар, хизматларни ишлаб чиқариш ва реализация қилиш бўйича умумий харажатлар (ҳомийлик, беғараз ёрдам суммаларидан ташқари) қоплангандан кейин моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ҳамда ходимларни ижтимоий муҳофаза қилиш ва моддий рағбатлантириш бўйича тадбирлар учун фойдаланилади;
б) давлат мактабгача таълим муассасаси ҳисобварағига қўшимча пуллик хизматлар кўрсатишдан тушган маблағлар қўшимча пуллик хизматлар кўрсатиш бўйича умумий харажатлар қоплангандан кейин:
80 фоизи – мактабгача таълим муассасаси ходимларини моддий рағбатлантириш ҳамда мактабгача таълим муассасаси моддий-техника базасини яхшилашга (таъмирлаш, инвентарь ва ускуналар, ўқув-услубий материаллар сотиб олиш ва бошқалар);
10 фоизи – Жамғармага;
5 фоизи – тегишли туман (шаҳар) мактабгача таълим бўлимининг Бюджет ташкилотларини ривожлантириш жамғармасига;
5 фоизи – Қорақалпоғистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги, вилоятлар мактабгача таълим бошқармалари ва Тошкент шаҳар мактабгача таълим бош бошқармасининг Бюджет ташкилотларини ривожлантириш жамғармасига йўналтирилади.
14. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси мактабгача таълим муассасалари тармоғини кенгайтиришни биргаликда молиялаштириш, давлат мактабгача таълим муассасаларини жиҳозлаш ва моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, шунингдек, мазкур қарор билан тасдиқланадиган2018-2019 йилларда мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари дастурини биргаликда молиялаштириш учун донор мамлакатлар ва халқаро молиявий институтлар маблағларини (кредитлар, қарзлар, грантлар) давлат-хусусий шериклик асосида жалб қилишни таъминласин.
15. Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси Бош прокуратура, Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда мактабгача таълим муассасалари фаолиятини текшириш тартибини белгилайдиган Ҳукумат қарорини, бундай ваколатлар берилган органларнинг қатъий рўйхатини, текширувларни тайинлаш ва ўтказишнинг ҳуқуқий асосларини кўрсатган ҳолда ишлаб чиқсин ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси мактабгача таълим муассасалари фаолиятини ноқонуний текширишларга йўл қўйилмаслиги устидан назоратни кучайтирсин ҳамда айбдор шахсларга нисбатан қонун ҳужжатларига мувофиқ қатъий жавобгарлик чораларини қўлласин.
Назорат қилувчи органлар жойлардаги давлат ҳокимияти органлари билан биргаликда мактабгача таълим муассасалари фаолиятини текшириш чоғида аниқланган қоидабузарликларнинг бартараф этилиши ва кейинчалик йўл қўйилмаслигига ҳар томонлама ёрдам кўрсатсин.
17. Молия вазирлиги мазкур қарорнинг амалга оширилиши учун зарур маблағларни 2018 йилда “Таълим” тармоғи бўйича Давлат бюджети параметрлари чегарасида ажратсин, 2019 йилдан бошлаб эса Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг параметрларида ҳар йили назарда тутсин.
18. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда:
Марказ, Институт ва Инжиниринг компаниясининг фаолиятини ташкил қилиш бўйича, шу жумладан, уларни молиялаштириш манбаларини назарда тутган ҳолда;
Жамғарманинг фаолиятини ташкил қилиш бўйича қарор қабул қилсин ҳамда Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим вазирини Жамғарма маблағларини тақсимловчи этиб белгилашни назарда тутсин.
19. Марказ, Институт ва Инжиниринг компаниясини Тошкент шаҳар, Яшнобод тумани, Оқдарё кўчаси, 122-уйда жойлашган Яшнобод компьютер технологиялари касб-ҳунар коллежи биноларида жойлаштирсин.
20. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорлари 4-иловага мувофиқ ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
21. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 5-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
22. Вазирлик бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси таклифлар киритсин.
23. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувохитов, Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов ва Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим вазири А.В.Шин зиммасига юклансин.

О мерах по совершенствованию системы управления дошкольным образованием​
В целях дальнейшего совершенствования системы дошкольного образования как важнейшего звена единой системы непрерывного образования, расширения сети и укрепления материально-технической базы дошкольных образовательных учреждений, обеспечения их квалифицированными педагогическими кадрами, внедрения в воспитательно-образовательный процесс современных образовательных программ и технологий, обеспечивающих всестороннее интеллектуальное, духовно-эстетическое и физическое развитие детей, коренное повышение уровня их подготовки к школе:
1. Согласиться с предложениями Министерства дошкольного образования, Министерства финансов и Министерства экономики о создании при Министерстве дошкольного образования Республики Узбекистан
(далее – Министерство):
а) Инновационного центра информационных и педагогических технологий (далее – Центр) в форме государственного учреждения с возложением на него следующих задач:
внедрение в образовательно-воспитательный процесс передовых педагогических и информационных технологий, обеспечение внедрения Информационной системы управления дошкольным образованием;
разработка и производство медиа-контента для использования в образовательно-воспитательном процессе, в процессе обучения педагогического и руководящего состава системы дошкольного образования и распространения через различные телекоммуникационные каналы;
разработка и производство учебно-методических, дидактических материалов для дошкольных образовательных учреждений;
проведение научных исследований в сфере раннего развития детей дошкольного возраста;
разработка и внедрение современных стандартов управления дошкольным образованием;
проведение анализа и оценка эффективности внедряемых образовательных методов и программ в систему дошкольного образования;
б) Специализированного проектно-изыскательского института (далее – Институт) в форме государственного унитарного предприятия с определением Института генеральной проектной организацией по разработке предпроектной и проектной документации по инвестиционным проектам, в том числе по проектам государственно-частного партнерства, в соответствии с договорами, заключенными с заказчиками системы дошкольного образования;
в) Инжиниринговой компании по развитию инфраструктуры(далее – Инжиниринговая компания) в форме государственного унитарного предприятия с возложением на Инжиниринговую компанию функции заказчика по строительству, капитальному ремонту, реконструкции и оснащению объектов системы дошкольного образования и отнесением затрат на услуги компании на стоимость строительства, капитального ремонта и реконструкции государственных дошкольных образовательных учреждений;
г) Фонда развития дошкольного образования (далее – Фонд) без образования юридического лица.
средства республиканского бюджета, в том числе на 2018–2019 годы в совокупности в размере 100 миллиардов сумов с их ежеквартальным выделением, индексируемые ежегодно в соответствии с бюджетными правилами;
100 процентов средств от реализации неиспользуемого недвижимого имущества государственных дошкольных образовательных учреждений;
50 процентов от незаконных расходов бюджетных средств, сумм хищений, растрат, недостач, выявленных службами внутреннего аудита Министерства по результатам проверок деятельности организаций и учреждений, входящих в структуру Министерства, и взысканных в доход Государственного бюджета, государственных целевых фондов Республики Узбекистан и внебюджетных фондов;
кредиты (займы), гранты и средства технического содействия международных финансовых организаций, зарубежных государств и других доноров;
а) средства Фонда расходуются на:
расширение сети дошкольных образовательных учреждений с включением их в адресные списки строек в установленном порядке;
материальное стимулирование работников системы дошкольного образования;
привлечение на работу в Министерство на основе гражданско-правовых договоров высококвалифицированных специалистов, в том числе иностранных, а также соотечественников, осуществляющих деятельность за рубежом;
привлечение в качестве консультантов в рамках выполнения возложенных на Министерство задач и функций специалистов государственных органов и организаций, проектных институтов, научных и высших образовательных учреждений, ведущих международных и иностранных организаций, а также экспертов;
организацию обучения, переподготовки и повышения квалификации работников Министерства, в том числе за рубежом;
оснащение и ремонт зданий Министерства, Министерства дошкольного образования Республики Каракалпакстан, управлений дошкольного образования областей и Главного управления дошкольного образования г. Ташкента, районных (городских) отделов дошкольного образования и государственных дошкольных образовательных учреждений;
внедрение в образовательно-воспитательный процесс передовых педагогических и информационных технологий, а также другие мероприятия, направленные на совершенствование деятельности Министерства;
б) Министерство по согласованию с Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям принимает решения о получении Фондом безвозмездной помощи от иностранных государств и правительств, международных и зарубежных правительственных и неправительственных организаций, иностранных граждан.
обновленную структуру центрального аппарата Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
Установить предельную численность управленческого персонала системы Министерства в количестве 2 324 единиц, в том числе центрального аппарата Министерства –138 единиц, а также методистов в количестве 471 единицы.
Предоставить министру дошкольного образования Республики Узбекистан право:
вносить изменения в утвержденную структуру центрального аппарата Министерства в пределах установленной общей численности управленческого персонала;
утверждать положения и структуры Министерства дошкольного образования Республики Каракалпакстан, управлений дошкольного образования областей, Главного управления дошкольного образования города Ташкента, районных (городских) отделов дошкольного образования, других подведомственных организаций, а также предельную численность их управленческого персонала.
а) руководители Министерства дошкольного образования Республики Каракалпакстан, управлений дошкольного образования областей и г. Ташкента, районных (городских) отделов дошкольного образования назначаются на должность и освобождаются от должности министром дошкольного образования Республики Узбекистан по согласованию с органами государственной власти на местах;
б) с 1 января 2019 года:
работникам системы дошкольного образования пенсионного возраста пенсия выплачивается в полном размере при условии, что их деятельность в учреждениях системы дошкольного образования является основным местом работы;
обязательным лицензионным требованием и условием для выдачи лицензии на деятельность по направлению, связанному с дошкольным образованием, является внесение достоверной информации о дошкольном образовательном учреждении, его воспитанниках, педагогах и образовательно-воспитательном процессе в Информационную систему управления дошкольным образованием;
основанием для приостановки или прекращения действия лицензии негосударственного дошкольного образовательного учреждения является отсутствие достоверной информации о дошкольном образовательном учреждении, его воспитанниках, педагогах и образовательно-воспитательном процессе в Информационной системе управления дошкольным образованием.
4. Утвердить Программу дополнительных мер по дальнейшему совершенствованию системы дошкольного образования на 2018–2019 годы согласно приложению № 3.
Указать на персональную ответственность руководителей министерств и ведомств за полное, своевременное и качественное выполнение мероприятий, предусмотренных указанной Программой.
5. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан:
поэтапно выделить Центру на безвозмездной основе средства из Фонда развития информационно-коммуникационных технологий при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в эквиваленте 10 миллионов долларов США, в том числе в 2018 году сумму, эквивалентную двум миллионам долларов США, для финансирования организационно-практических мероприятий, связанных с размещением, оснащением и содержанием Центра;
совместно с Министерством в установленном порядке обеспечить учреждения дошкольного образования широкополосным доступом к сети Интернет за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
6. Освободить от таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) по перечням, формируемым в установленном порядке:
товары, ввозимые для внедрения передовых педагогических технологий и инновационных методов обучения и организации деятельности дошкольных образовательных учреждений, в том числе предприятий в сфере дошкольного образования, в рамках реализуемых совместно с иностранными партнерами проектов;
сроком до 1 января 2022 года специальную технику, оборудование, включая инструменты, запасные части, комплектующие изделия, техническую документацию и программные продукты, не производимые в Республике Узбекистан, ввозимые Центром, Инжиниринговой компанией и Институтом.
Установить, что в случае нецелевого использования вышеуказанных товаров, сумма таможенных платежей, не уплаченная в связи с предоставлением таможенных льгот, взыскивается в Государственный бюджет Республики Узбекистан с применением финансовых санкций в порядке, предусмотренном законодательством.
7. Министерству дошкольного образования и Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить:
внедрение с 1 января 2019 года в пилотном режиме подушевого нормативного финансирования в трех районах г. Ташкента;
в срок до 15 июля 2019 года детальный анализ результатов пилотного внедрения подушевого нормативного финансирования;
в срок до 1 августа 2019 года внесение в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложений по совершенствованию механизма финансирования в системе дошкольного образования с учетом результатов проведенного анализа.
8. Министерству строительства Республики Узбекистан совместно с Министерством и Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента в срок до 1 ноября 2018 года разработать нормативы и порядок проектирования новых комплексов, состоящих из нескольких многоэтажных жилых домов или групп домов в сельской местности, предусмотрев обязательное наличие дошкольного образовательного учреждения на первых этажах многоэтажных жилых домов либо в виде отдельного здания.
вместимость дошкольного образовательного учреждения во вновь возводимых комплексах, состоящих из нескольких многоэтажных жилых домов или групп домов в сельской местности, должна составлять не менее 50 мест;
построенные здания или помещения дошкольных образовательных учреждений могут быть использованы для организации государственных или негосударственных дошкольных образовательных учреждений, в том числе на основе государственно-частного партнерства, по решению собственников жилых домов;
организация, реорганизация, ликвидация государственных дошкольных образовательных учреждений, отчуждение принадлежащих им земельных участков и недвижимого имущества осуществляются исключительно по согласованию с Министерством;
должностные лица, принимающие решения о реорганизации или ликвидации государственных дошкольных образовательных учреждений, отчуждении принадлежащих им земельных участков и недвижимого имущества без согласования с Министерством, привлекаются к ответственности в соответствии с законодательством.
10. Министерству жилищно-коммунального обслуживания и Министерству совместно с Министерством экономики, Государственным комитетом по инвестициям, АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» в срок до 1 марта 2019 года разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Программы по коренному улучшению обеспечения дошкольных образовательных учреждений питьевой водой, отоплением, электрической энергией и природным газом до 2025 года.
11. ООО «Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM» и Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции совместно с Государственным центром персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан в срок до 1 января 2019 года внедрить услугу по присвоению персонального идентификационного номера физического лица для детей:
при получении государственной услуги по приему ребенка в государственное дошкольное образовательное учреждение;
обучающихся в дошкольных образовательных учреждениях.
12. Министерству:
а) в десятидневный срок упразднить Попечительские советы государственных дошкольных образовательных учреждений и создать Наблюдательные советы дошкольных образовательных учреждений;
утвердить порядок оказания государственными дошкольными образовательными учреждениями дополнительных платных услуг по профилю деятельности сверх установленной программы в выходные дни и после завершения рабочего дня (услуги по уходу, присмотру, образованию детей и другие);
утвердить Положение о Наблюдательном совете дошкольного образовательного учреждения, предусмотрев, в том числе предоставление Наблюдательному совету права избирать руководителя дошкольного образовательного учреждения из числа кандидатов, рекомендованных территориальными подразделениями Министерства.
а) средства Фонда развития бюджетных организаций Министерства и его территориальных подразделений после восполнения совокупных затрат по производству и реализации товаров, работ, услуг (за исключением сумм спонсорской, безвозмездной помощи) используются на укрепление материально-технической базы и на мероприятия по социальной защите
и материальному стимулированию работников;
б) средства, поступившие на счет государственного дошкольного образовательного учреждения от оказания дополнительных платных услуг, после восполнения совокупных затрат по оказанию дополнительных платных услуг направляются:
80 процентов – на материальное стимулирование работников дошкольного образовательного учреждения и улучшение материально-технической базы дошкольного образовательного учреждения (ремонт, закупка инвентаря и оборудования, учебно-методических материалов и другое);
10 процентов – в Фонд;
5 процентов – в Фонд развития бюджетных организаций соответствующего районного (городского) отдела дошкольного образования;
5 процентов – в Фонд развития бюджетных организаций Министерства дошкольного образования Республики Каракалпакстан, управлений дошкольного образования областей и Главного управления дошкольного образования города Ташкента.
14. Государственному комитету Республики Узбекистан по инвестициям обеспечить привлечение средств стран-доноров и международных финансовых институтов (кредиты, займы, гранты) на софинансирование расширения сети дошкольных образовательных учреждений на основе государственно-частного партнерства, оснащение и укрепление материально-технической базы государственных дошкольных образовательных учреждений, а также на софинансирование утверждаемой настоящим постановлением Программы дополнительных мер по дальнейшему совершенствованию системы дошкольного образования на 2018–2019 годы.
15. Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров совместно с Генеральной прокуратурой, Министерством юстиции и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения, определяющего порядок проведения проверок деятельности дошкольных образовательных учреждений с указанием исчерпывающего перечня уполномоченных на то органов, правовых оснований и критериев назначения и проведения проверок.
16. Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан усилить надзор за недопущением незаконных проверок деятельности дошкольных образовательных учреждений с принятием в отношении виновных лиц строгих мер ответственности в соответствии с законодательством.
Контролирующим органам совместно с органами государственной власти на местах оказывать всяческое содействие в устранении и недопущении в дальнейшем нарушений, выявленных в ходе проверок деятельности дошкольных образовательных учреждений.
17. Министерству финансов выделить в 2018 году в пределах параметров Государственного бюджета по отрасли «Просвещение», а начиная с 2019 года ежегодно предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан необходимые средства на реализацию настоящего постановления.
18. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять постановление по организации деятельности:
Центра, Института и Инжиниринговой компании, предусмотрев в том числе источники их финансирования;
Фонда, предусмотрев в том числе определение министра дошкольного образования Республики Узбекистан распорядителем средств Фонда.
19. Разместить Центр, Институт и Инжиниринговую компанию в зданиях Яшнабадского профессионального колледжа компьютерных технологий, расположенных по адресу: г. Ташкент, Яшнабадский район, улица Акдарьинская, дом 122.
20. Признать утратившими силу некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
21. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
22. Министерству совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
23. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А., первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М. и министра дошкольного образования Республики Узбекистан Шин А. В.