Пойтахтда транспорт соҳасини ривожлантириш ва тирбандликларни камайтириш бўйича тақдимот бўлиб ўтди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабрь куни Тошкентда транспорт бошқарувини такомиллаштириш ва тирбандликларнинг олдини олиш чораларига доир тақдимот билан танишди.
Кейинги йилларда пойтахтда жамоат транспортини ривожлантириш бўйича анча ишлар қилинди. Автобуслар парки икки баробарга кенгайтирилиб, уларнинг умумий сони 1,9 мингтага яқинлашди, қатнов интервали 30 дақиқадан 15 дақиқага қисқарди. Натижада автобуслардан фойдаланувчиларнинг сони кунлик 1,4 миллион нафарга етди.
Ерости ва ерусти метрополитен линияларининг умумий узунлиги 70,5 километрга етказилиб, бекатлар сони 29 тадан 50 тагача ошди. Метро бир кунда 900 минг нафар йўловчига хизмат кўрсатмоқда.
Шаҳар кўчаларида ҳаракатни ташкил этишнинг техник ишлари кўлами кенгайиб, 2870 та белги алмаштирилди, 2770 та янги белги ва 55 та светофор ўрнатилди.
Шу билан бирга, аҳоли ва транспорт воситалари сонининг ўсиши, шаҳардаги иқтисодий жараёнлар натижасида йўл инфратузилмасига юклама кескин ортмоқда. Пойтахтнинг асосий транспорт йўлакларига босим 2 баробар кўпайгани, кейинги йиллардаги 7-8 балли тирбандликлар одатий ҳолга айлангани кўрсатиб ўтилди. Жамоат транспортидан фойдаланиш улуши шахсий автомобилларникидан камлигича қолмоқда. Буларнинг барчаси экологик ҳолатга ҳам ўз таъсирини кўрсатиб келмоқда.
Дунё амалиётида йўл ҳаракатини бошқаришнинг энг самарали усули сифатида интеллектуал транспорт тизими (ITS) кенг қўлланилмоқда. Мазкур ёндашувга кўра, шаҳарларда ҳаракатни ўз вақтида назорат қилиш, таҳлилини олиб бориш ва режалаштириш марказлашган ҳолда амалга оширилади.
Тақдимотда шу мақсадда Тошкент шаҳрида ягона йўл ҳаракатини ташкил этиш марказини яратиш таклиф қилинди.
Марказ транспорт ва пиёдалар оқимларини таҳлил қилиш ва моделлаштириш, интеллектуал транспорт тизимини жорий этиш ҳамда бошқариш, транспорт мастер-режаси ва каркасини ишлаб чиқиш ва жорий қилиш, электр қувватлаш инфратузилмасини ривожлантириш, индивидуал ҳаракатланиш воситаларидан фойдаланишни рағбатлантириш каби вазифалар билан шуғулланади.
Марказ интеллектуал транспорт тизимининг оператори ҳисобланади. Мазкур платформа камералар, датчиклар, GPS воситалари орқали йиғилган маълумотларни, хусусан, сунъий интеллектдан фойдаланган ҳолда таҳлил қилиб, тирбандликлар статистикасини юритиш ва уларни башорат қилиш, маршрутларни оптималлаштириш, светофор фазаларини адаптив тарзда ўзгартириш, йўл-транспорт ҳодисалари рўй берган пайтда фавқулодда хизматларни чақириш каби имкониятларга эга бўлади.
Тизимнинг жорий қилиниши натижасида йўлларда транспорт ҳаракатининг ўртача вақти ва фавқулодда хизматларнинг ЙТҲ жойига етиб келиш вақти қисқариши, асосий йўллардаги тирбандликлар ҳамда йўл-транспорт ҳодисалари камайиши кутилмоқда.
Президентимиз таклифларни маъқуллаб, пилот лойиҳани жорий йилнинг ўзидаёқ ишга тушириб, келгуси йилларда уни кенгайтириш, 2030 йилга қадар уни ҳудудлар билан интеграция қилишни топширди.

Рассмотрены вопросы развития системы транспорта системы и сокращения пробок в столице
Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабря ознакомился с презентацией по совершенствованию управления транспортом и предотвращению пробок в Ташкенте.
В последние годы в столице проделана значительная работа по развитию общественного транспорта. Автобусный парк увеличился вдвое – подвижной состав насчитывает почти 1900 транспортных средств, а интервал движения сократился с 30 до 15 минут. Объем ежедневных перевозок достиг 1,4 миллиона человек.
Общая протяженность линий подземного и надземного метрополитена увеличилась до 70,5 километра, а количество станций – с 29 до 50. Ежедневно метрополитен обслуживает 900 тысяч пассажиров.
Объем технических работ по организации движения на городских улицах расширился: заменены 2870, установлены 2770 новых дорожных знаков, а также 55 светофоров.
Вместе с тем рост населения и количества транспортных средств, а также экономические процессы в городе резко увеличивают нагрузку на дорожную инфраструктуру. Отмечено, что нагрузка на основные транспортные магистрали столицы за последние годы увеличилась вдвое, а пробки в 7-8 баллов стали обычным явлением. Доля использования общественного транспорта по-прежнему уступает по объему поездкам на личных автомобилях. Все это также оказывает влияние на экологическую обстановку.
В мировой практике в качестве наиболее эффективного метода управления дорожным движением широко применяется интеллектуальная транспортная система (ITS). Согласно данному подходу, контроль, анализ и планирование движения в городах осуществляются централизованно и в режиме реального времени.
В ходе презентации было предложено создать в городе Ташкенте единый центр по организации дорожного движения для внедрения подобной системы.
Центр будет заниматься анализом и моделированием транспортных и пешеходных потоков, внедрением и управлением интеллектуальной транспортной системой, разработкой и реализацией транспортного и мастер-плана и каркаса, организацией городских парковок, развитием инфраструктуры для зарядки электромобилей и стимулированием использования средств индивидуальной мобильности.
Центр выступает оператором интеллектуальной транспортной системы. Эта платформа будет анализировать, в том числе с использованием искусственного интеллекта, данные, собранные с камер, датчиков и GPS-устройств, и обладать возможностью вести статистику и прогнозировать пробки, оптимизировать маршруты, адаптивно менять фазы светофоров и вызывать экстренные службы в случае дорожно-транспортных происшествий.
В результате внедрения системы ожидается сокращение среднего времени пребывания в пути и увеличение скорости прибытия экстренных служб на место ДТП, а также уменьшение количества пробок и аварий на основных магистралях.
Президент одобрил предложения и поручил запустить пилотный проект уже в этом году, расширить его в последующие годы и интегрировать в регионы к 2030 году.