Сунъий интеллект технологияларини жорий қилиш янги босқичга олиб чиқилади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 21 октябрь куни давлат бошқаруви, иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудларда сунъий интеллект технологияларини жадал жорий этиш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Сунъий интеллект технологиялари иқтисодиётдан тортиб, таълим, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги ва бошқарув тизимигача чуқур кириб бормоқда. Йил бошида 2030 йилга бориб, дунё иқтисодиётида сунъий интеллект ҳажми 15 триллион долларга етиши прогноз қилинган бўлса, ҳозирги таҳлиллар бу рақам 20 триллион доллардан ортишини кўрсатмоқда.
– Бугун инсоният янги цивилизация босқичига – сунъий интеллект даврига дадил қадам қўймоқда. Қайси соҳа бўлмасин, ким бу жараёнда қаттиқ изланиб, аниқ натижа қилса, бир қадам олдинда юрса, марра шуники бўлади”, – деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистонда ҳам сунъий интеллектни ривожлантириш бўйича алоҳида қарор қабул қилиниб, соҳанинг ҳуқуқий асослари яратилди. Қисқа даврда давлат хизматлари, банк-молия, жамоат хавфсизлиги, транспорт каби йўналишларда 30 дан ортиқ пилот лойиҳалар ишга тушди.
Ўтган йили Сунъий интеллектни 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегияси тасдиқланди. Рақамлаштириш вазирлигида бу соҳа билан ишлайдиган алоҳида марказ ташкил этилди.
Натижада бир йил ичида мамлакатимиз сунъий интеллектга тайёргарлик бўйича халқаро индексда 17 поғона юқорилади, Марказий Осиёда 1-ўринни эгаллади.
Эндиликда вазирлар ва тармоқ раҳбарларини рақамлаштиришга масъул ўринбосарлари бир вақтни ўзида соҳада сунъий интеллектни ривожлантиришга ҳам жавобгар бўлиши белгиланди. Шаҳар ва туманларда ҳам ҳокимларнинг рақамлаштириш ва сунъий интеллект бўйича маслаҳатчиси лавозими киритилади. Келгуси йилдан вазирлик ва ҳудудларда сунъий интеллектни жорий этиш ҳолатини баҳолайдиган рейтинг тизимини ишга туширилади.
Хорижий экспертлар Ўзбекистоннинг сунъий интеллект соҳасидаги салоҳиятини 10 миллиард долларга баҳоламоқда. Буни имкониятга айлантириш ва дунёда сунъий интеллектга талаб ортиб бораётган ҳозирги даврда рақобатдош бўлиш учун 3 та энг асосий масала – инфратузилма, очиқ маълумотлар ва кадр тайёрлашга эътиборни кучайтириш зарурлиги қайд этилди.
Соғлиқни сақлаш, энергетика, банк-молия, божхона-солиқ, транспорт, тоғ-кон ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида сунъий интеллект бўйича 100 та лойиҳа режалаштирилган. Уларни амалга ошириш учун шунга мос қувватлар, замонавий супер-компьютерлар керак. Лекин ҳозирги мавжуд қувватлар фақат кичик лойиҳаларни ишга тушириш учун етади.
Шу боис, замонавий супер-компьютер кластерлари ва дата- марказларни кўпайтириш зарурлиги қайд этилди. Бу йил 16 та супер-компьютер сотиб олиш учун 50 миллион доллар ажратилди. Кейинги йил бу маблағ 2 карра оширилади.
Соҳага инвестицияларни рағбатлантириш учун Қорақалпоғистонда имтиёзли режим жорий қилиниши белгиланди. Сунъий интеллект инфратузилмасига 100 миллион доллардан кўп сармоя киритган инвесторларга электр энергияси нархи 5 цент этиб белгиланади, IT-парк имтиёзлари татбиқ этилади, импорт ускуналари божхона тўловидан озод этилади.
Шу билан бирга, олис ҳудудларни юқори тезликдаги интернет билан таъминлаш учун кейинги йилдан “спутник интернет” операторлари фаолияти йўлга қўйилади.Улар беш йилга ер, мол-мулк, фойда ва қўшилган қиймат солиғидан озод этилади.
Вазирлик ва идоралардаги маълумотлар ҳар хил серверларда тарқоқ сақланаётгани, уларни форматлари турлича бўлгани сунъий интеллектни жадал ривожлантиришга тўсқинлик қилаётгани кўрсатиб ўтилди.  Шу боис, вазирлик ва идоралардаги 55 та, келаси йил қолган барча маълумотлар базаларини ягона дата-марказ ўтказиш топширилди.
– Сунъий интеллект дастурлари самарали ишлаши учун улар, аввало, ўзбек тилини мукаммал даражада тушуниши зарур”, – деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбек тилидаги адабиётлар, маълумотлар, мақолалар, ҳисоботлар, илмий ишларни рақамлаштириш, сунъий интеллект миллий маданиятимиз ва қадриятларимизни ўзида ифодалай олиши учун “Ўзбек тили корпуси”ни яратиш зарурлиги қайд этилди.
Президент сунъий интеллект соҳасида кадрлар тайёрлашни энг аввало мактаблардан бошлаш кераклигини таъкидлади.
Шу муносабат билан кейинги ўқув йилидан “Информатика” фани ўқув дастурларига сунъий интеллектга оид мавзулар киритилади. Бунинг учун Массачусетс технологиялар институти билан ҳамкорликда махсус дарслик ишлаб чиқилади.
Ёшларнинг сунъий интеллектдан фойдаланишга доир ғояларини аниқлаш ва лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида  “Бир миллион сунъий интеллект етакчиси” лойиҳаси кенгайтирилади, бўйича миллий танлов ўтказилиб, энг юқори натижа кўрсатган ёшлар, уларнинг устозлари ва таълим ташкилотлари муносиб рағбатлантирилади.
Йиғилишда олийгоҳларда сунъий интеллект лабораторияларини ташкил этиш чоралари ҳам белгилаб олинди. “Янги Ўзбекистон” университетида “тармоқ – олийгоҳ – ҳамкор” тамойилида ишлайдиган “сунъий интеллект кластери” ишга туширилади. Олийгоҳларда сунъий интеллект, фин-тех, кибер-хавфсизлик, IT-муҳандислик, аэрокосмик ва булутли технологиялар каби йўналишлар учун давлат гранти квоталари 35 фоизга оширилади.
Талабаларни сунъий интеллектга қизиқишини ошириш мақсадида ҳар бир ҳудудда олийгоҳлар жамоалари ўртасида сунъий интеллект бўйича умуммиллий танлов ўтказилади. Vукофот жамғармаси 1 миллион доллар бўлган “Сунъий интеллект соҳасидаги энг яхши стартап” танлови ўтказилади.
Умуман, соҳани ривожлантириш борасида етакчи компаниялар, хорижий экспертлар ва ватандошларимиз, йирик давлат корхоналари, банклар ва олийгоҳларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш мақсадида Сунъий интеллект альянсини тузиш таклифи қўллаб-қувватланди.

Внедрение технологий искусственного интеллекта будет выведено на новый уровень
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 21 октября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам ускоренного внедрения технологий искусственного интеллекта в систему государственного управления, отрасли экономики и регионы страны.
Технологии искусственного интеллекта все глубже проникают во все сферы жизни – от экономики до образования, медицины, сельского хозяйства и управления. Если в начале года прогнозировалось, что к 2030 году объем рынка искусственного интеллекта в мировой экономике достигнет 15 триллионов долларов, то нынешние оценки показывают, что этот показатель превысит 20 триллионов.
– Сегодня человечество уверенно вступает в новую эпоху цивилизации – эпоху искусственного интеллекта. В какой бы сфере ни происходили изменения, кто первым проявит настойчивость, упорство и добьётся конкретного результата, тот окажется впереди, – отметил глава государства.
В Узбекистане также принято отдельное постановление о развитии искусственного интеллекта, созданы правовые основы сферы. За короткий срок реализовано свыше 30 пилотных проектов в таких направлениях, как государственные услуги, банковско-финансовая система, общественная безопасность, транспорт.
В прошлом году утверждена Стратегия развития искусственного интеллекта до 2030 года. При Министерстве цифровых технологий создан специализированный центр. В результате за один год Узбекистан поднялся на 17 позиций в международном индексе готовности к искусственному интеллекту и занял первое место в Центральной Азии.
Теперь заместители министров и руководителей отраслей, ответственные за цифровизацию, будут одновременно нести ответственность и за развитие искусственного интеллекта. В городах и районах вводятся должности советников хокимов по вопросам цифровизации и искусственного интеллекта. С будущего года будет внедрена система рейтинговой оценки внедрения технологий искусственного интеллекта в министерствах и регионах.
По оценке зарубежных экспертов, потенциал Узбекистана в сфере искусственного интеллекта составляет около 10 миллиардов долларов. Чтобы превратить этот потенциал в реальные возможности и занять конкурентоспособное место в условиях растущего мирового спроса на ИИ, необходимо уделить особое внимание трем ключевым направлениям – инфраструктуре, открытым данным и подготовке кадров.
В сферах здравоохранения, энергетики, банков и финансов, налогово-таможенного администрирования, транспорта, горнодобывающей и сельскохозяйственной отраслей запланирована реализация 100 проектов на базе искусственного интеллекта. Для их успешного внедрения необходимы современные вычислительные мощности и суперкомпьютеры. Однако нынешние ресурсы позволяют запускать только небольшие проекты.
В связи с этим подчеркнута необходимость увеличения количества современных суперкомпьютерных кластеров и дата-центров. В текущем году на приобретение 16 суперкомпьютеров выделено 50 миллионов долларов, в следующем году эта сумма будет удвоена.
Для стимулирования инвестиций в отрасль в Республике Каракалпакстан вводится льготный режим. Инвесторам, вложившим свыше 100 миллионов долларов в инфраструктуру искусственного интеллекта, будет установлен тариф на электроэнергию в размере 5 центов, предоставлены льготы IT-парка и освобождение импортного оборудования от таможенных пошлин.
Кроме того, с будущего года начнут работать операторы спутникового интернета для обеспечения отдаленных регионов высокоскоростным подключением. Они будут освобождены на пять лет от налогов на землю, имущество, прибыль и добавленную стоимость.
Отмечено, что данные министерств и ведомств хранятся на разных серверах и в различных форматах, что препятствует быстрому развитию искусственного интеллекта. В связи с этим поручено объединить 55 баз данных в едином дата-центре уже в этом году, а в следующем – все информационные базы.
– Для эффективной работы программ искусственного интеллекта они, прежде всего, должны в совершенстве понимать узбекский язык, – подчеркнул Президент.
Подчеркнута необходимость цифровизации литературы, отчетов, научных трудов и других материалов на узбекском языке и создания «Корпуса узбекского языка», чтобы искусственный интеллект мог отражать особенности нашей национальной культуры и ценностей.
Глава государства отметил, что подготовку кадров в сфере искусственного интеллекта следует начинать со школы. В связи с этим с нового учебного года в программу предмета «Информатика» будут включены темы, посвященные искусственному интеллекту. Для этого совместно с Массачусетским технологическим институтом будет разработан специальный учебник.
Для выявления и поддержки идей и проектов молодежи в области искусственного интеллекта будет расширена программа «Один миллион лидеров искусственного интеллекта». В ее рамках проводится национальный конкурс, по итогам которого лучшие молодые специалисты, их наставники и образовательные учреждения будут достойно поощрены.
На совещании также определены меры по созданию лабораторий искусственного интеллекта в вузах. На базе Университета «Новый Узбекистан» будет создан кластер искусственного интеллекта, действующий по принципу «отрасль – вуз – партнер». Квоты государственных грантов по направлениям искусственного интеллекта, финтеха, кибербезопасности, IT-инженерии, аэрокосмических и облачных технологий будут увеличены на 35 процентов.
Для повышения интереса студентов ко внедрению ИИ в каждом регионе будет проведен общенациональный конкурс среди университетских команд. Кроме того, будет учрежден конкурс с призовым фондом в 1 миллион долларов – «Лучший стартап в сфере искусственного интеллекта».
В целом, для объединения усилий ведущих компаний, зарубежных экспертов, наших соотечественников за рубежом, а также крупных государственных предприятий, банков и вузов поддержано предложение о создании Альянса искусственного интеллекта.