Ўзбекистон ва Финляндия етакчилари икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш имкониятларини муҳокама қилдилар
190
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 сентябрь куни Финляндия Президенти Александр Стубб билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон билан Финляндия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодий ва гуманитар соҳаларда янада кенгайтириш масалалари Финляндия Президентининг мамлакатимизга бўлажак ташрифига тайёргарлик нуқтаи назаридан атрофлича кўриб чиқилди.
Конструктив сиёсий мулоқотлар ва парламентлараро алмашинувлар давом этаётгани мамнуният билан қайд этилди. 2024 йилда товар айирбошлаш 24 фоизга ошди. 2022 йилдан мамлакатимизда Финляндиянинг «Нордик» университети муваффақиятли фаолият юритмоқда, мактаб таълимини ривожлантириш бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Қишлоқ хўжалиги, кимё, энергетика, кончилик, телекоммуникация ва бошқа инновацион тармоқларда кооперацияни йўлга қўйиш, жумладан, таълим тизимига илғор технологияларни жорий этиш имкониятларига алоҳида эътибор қаратилди.
Аниқ лойиҳаларни тайёрлаш учун Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокида бизнес форумини ўтказиш таклиф қилинди.
Халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди. Низоларни халқаро ҳуқуқ нормалари асосида тинч йўл билан ҳал этиш муҳимлиги таъкидланди.

Лидеры Узбекистана и Финляндии обсудили возможности расширения двустороннего сотрудничества
9 сентября состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Финляндии Александром Стуббом.
Были обстоятельно рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-финского многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и гуманитарной сферах, в контексте подготовки к предстоящему визиту Президента Финляндии в Узбекистан.
С удовлетворением отмечены продолжающиеся конструктивные политические контакты и межпарламентские обмены. В 2024 году товарооборот вырос на 24 процента. С 2022 года в нашей стране успешно действует финский университет «Нордик», реализуются проекты в области развития школьного образования.
Особое внимание обращено на возможности налаживания кооперации в таких сферах, как сельское хозяйство, химическая, энергетическая, добывающая, телекоммуникационная и другие инновационные отрасли, включая внедрение передовых технологий в систему образования.
Для подготовки конкретных проектов предложено провести заседание Межправительственной комиссии и бизнес-форум с участием ведущих компаний двух стран.
Состоялся обмен мнениями по актуальной международной повестке. Подчеркнута важность мирного урегулирования конфликтов на основе норм международного права.