Ўзбекистон етакчиси АҚШ билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш учун катта салоҳият мавжудлигини қайд этди
1285
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 август куни мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Америка Қўшма Штатлари Президентининг глобал шерикликлар бўйича махсус вакили Паоло Замполлини қабул қилди.
АҚШ маъмуриятининг юқори мартабали вакили давлатимиз раҳбарига Президент Дональд Трампнинг самимий саломи ва Ўзбекистон мустақиллиги куни муносабати билан табрикларини етказди.
Учрашувда Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада кенгайтириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Турли даражаларда самарали алоқалар давом этаётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Конструктив сиёсий мулоқот ривожланмоқда, фаол парламентлараро алмашинувлар амалга оширилмоқда. Ўтган ойда Конгрессда Ўзбекистон куни доирасидаги тадбирлар ўтказилди, бу йил кузда Кенгайтирилган стратегик шериклик мулоқотининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Хавфсизлик соҳасида, терроризм, экстремизм ва ноқонуний миграцияга қарши курашиш борасида самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган.
АҚШ анъанавий равишда Ўзбекистоннинг муҳим иқтисодий ҳамкори ҳисобланади. 2024 йилда товар айирбошлаш ҳажми 15 фоизга кўпайди. Лойиҳалар портфели 11 миллиард доллардан ошган.
Жорий йил июнь ойида ўтказилган Тошкент инвестиция форумида АҚШнинг 100 дан ортиқ етакчи компаниялари иштирок этди.
Минерал ресурслар, авиация, электротехника, қишлоқ хўжалиги, рақамли технологиялар, молия, инновациялар, таълим ва бошқа устувор йўналишларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш учун катта салоҳият мавжудлиги қайд этилди.

Лидер Узбекистана отметил большой потенциал расширения взаимовыгодного сотрудничества с США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 августа принял специального посланника Президента Соединенных Штатов Америки по глобальным партнерствам Паоло Замполли, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Высокий представитель Администрации США передал главе нашего государства искренние приветствия и теплые поздравления Президента Дональда Трампа в связи с Днем независимости Узбекистана.
В ходе встречи были предметно рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-американских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С особым удовлетворением отмечены продолжающиеся продуктивные контакты на разных уровнях. Развивается конструктивный политический диалог, осуществляются активные межпарламентские обмены. В прошлом месяце в Конгрессе проведены мероприятия в рамках Дня Узбекистана, этой осенью состоится первое заседание Расширенного диалога стратегического партнерства.
Налажено эффективное сотрудничество в области безопасности, борьбы с терроризмом, экстремизмом и нелегальной миграцией.
США традиционно являются важным экономическим партнером Узбекистана. Товарооборот в 2024 году вырос на 15 процентов. Портфель проектов превышает 11 миллиардов долларов.
В работе Ташкентского инвестиционного форума в июне текущего года приняли участие свыше 100 ведущих американских компаний.
Отмечен большой потенциал для продвижения проектов кооперации в области минеральных ресурсов, авиации, электротехнической отрасли, сельского хозяйства, цифровых технологий, финансов, инноваций, образования и других приоритетных направлениях.