Бухоро вилоятидаги янги лойиҳалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 август куни Бухоро вилоятида ислоҳотлар натижадорлиги ва янги лойиҳалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Илгари бу ҳудуд иқтисодиёти саноқли тармоқлар билан чекланган эди. Сўнгги саккиз йилда вилоятга 8 миллиард доллардан ортиқ инвестиция жалб этилиб, иқтисодиёт таркиби кенгайди. Биргина саноат соҳасида 6 мингта янги корхона очилди. Саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 6 баробардан зиёд ошди.
Туризм инфратузилмаси яхшиланиб, янги масканлар ташкил этилди. Нуфузли меҳмонхона брендлари кириб келди. Йиллик сайёҳлар сони 1 миллион 700 минг нафарга етди.
Ўзбекистон Президентининг 2024 йил 5 декабрдаги қарори билан Бухоро вилоятида саноат ва хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар белгиланган эди. Натижада жорий йил 6 ойда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 7,3 фоизга ошди. 198 та янги саноат корхонасии ташкил топди. Ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажми 6,4 фоизга ўсди.
Давлатимиз раҳбари ташаббусига мувофиқ тузилган “Ислоҳотлар штаби” Бухорода ҳам қўшимча имкониятларни юзага чиқармоқда. Тақдимотда мутасаддилар ана шундай янги лойиҳалар тўғрисида ахборот берди.
Масалан, туркиялик тадбиркорлар Пешку туманида графит қазиб олиш ва қайта ишлашга қизиқиш билдирган. Вьетнам компанияси замонавий турар жой, Ҳиндистон корхонаси жарроҳлик маркази қуришни режалаштирган. 217 гектар майдонда 260 та лойиҳани амалга ошириб, 10 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратиш мўлжалланган.
Умуман, вилоятда 1 миллиард 700 миллион долларлик 21 та янги лойиҳа шакллантирилган. Уларнинг натижасида 32 минг иш ўрни, 180 миллион долларлик экспорт имконияти очилиши кўзда тутилган.
Президентимиз ҳудуд иқтисодиётини ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича қўшимча имкониятларни кўрсатиб ўтди.
Хусусан, Пешку туманида аҳолига ижарага берилган ерларда арзон иссиқхоналар қуриб, экспортбоп экинлар етиштириш йўлга қўйилган. Бу тажрибани оммалаштириб, вилоят бўйича қўшимча 5 минг хонадонда шундай иссиқхоналар ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Шофиркон, Ғиждувон, Пешку ва Бухоро туманларидаги 10 минг гектарда узум, Вобкент, Ғиждувон, Жондор, Ромитан ва Когонда 5 минг гектарда ўрик, гилос, анжир каби экспортбоп мева боғларини барпо қилиш бўйича топшириқ берилди.
Бухоронинг қадим зиёратгоҳлари машҳур. Лекин сайёҳларни кўп вақт олиб қоладиган йирик мажмуалар йўқ. Хорижлик инвесторларни жалб этиб, савдо ва кўлгилочар парк очиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Яна бир катта йўналиш – саноат. Вилоятда 2 та йирик нефть-газ корхонаси бор, яна бири барпо этилаяпти, 10 та йирик қуёш ва шамол станциялари қурилиши жадаллашган. Бу мажмуалар атрофида кичик-кичик корхоналарни жойлаштириб, инвестиция, саноат ва экспорт ҳажмини ошириш мумкинлиги айтилди.
Бухоро вилояти ва туман ҳокимлари аҳоли учун даромад манбаларини кўпайтириб, камбағаллик ва ишсизликни камайтириш бўйича режаларини баён қилди.

Представлены новые проекты для Бухарской области
Глава нашего государства 12 августа провел совещание по результативности проводимых реформ и реализации новых проектов в Бухарской области.
Прежде экономика региона была ограничена несколькими отраслями. За последние восемь лет в область привлечено свыше 8 миллиардов долларов инвестиций, что позволило значительно диверсифицировать структуру экономики. Только в промышленности было открыто 6 тысяч новых предприятий, а объем промышленного производства вырос более чем в шесть раз.
Существенные изменения произошли и в сфере туризма: улучшена инфраструктура, созданы новые объекты, в регион пришли известные гостиничные бренды. Годовой поток туристов достиг 1,7 миллиона человек.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 декабря 2024 года были определены дополнительные меры по развитию промышленности и сферы услуг в Бухарской области. В результате за первые полгода текущего года промышленное производство увеличилось на 7,3 процента, создано 198 новых промышленных предприятий, объем валового регионального продукта вырос на 6,4 процента.
Созданный по инициативе главы государства штаб реформ в Бухаре выявляет дополнительные возможности для экономического роста. На презентации ответственные лица представили ряд новых инвестиционных проектов.
Так, турецкие предприниматели проявили интерес к добыче и переработке графита в Пешкунском районе, вьетнамская компания планирует строительство современного жилого комплекса, а индийская – хирургического центра. На участке площадью 217 гектаров планируется реализовать 260 проектов с созданием более 10 тысяч рабочих мест.
В целом в регионе сформирован пакет из 21 нового проекта на сумму 1,7 миллиарда долларов. Их реализация позволит создать 32 тысячи рабочих мест и обеспечить экспортный потенциал на 180 миллионов долларов.
Президент отметил дополнительные возможности для развития экономики области и обеспечения занятости населения.
В частности, в Пешкунском районе на арендованных жителями землях уже построены недорогие теплицы, в которых выращиваются экспортоориентированные культуры. Поставлена задача распространить этот опыт и создать такие теплицы еще в 5 тысячах домохозяйств по всей области.
В Шафирканском, Гиждуванском, Пешкунском и Бухарском районах на площади 10 тысяч гектаров будут заложены виноградники, а в Вабкентском, Гиждуванском, Джандарском, Ромитанском и Каганском районах – на 5 тысячах гектаров сады с абрикосами, вишней, инжиром и другими востребованными за рубежом фруктами.
Бухара славится своими древними святынями, однако в регионе отсутствуют крупные комплексы, способные задержать туристов на длительное время. В связи с этим предложено привлечь иностранных инвесторов для строительства торгово-развлекательного парка.
Еще одно стратегическое направление – промышленность. В области действуют два крупных нефтегазовых предприятия, еще одно находится на стадии строительства, активно возводятся 10 крупных солнечных и ветровых электростанций. Отмечено, что вокруг этих объектов можно развивать сеть малых предприятий, что позволит увеличить объемы инвестиций, промышленного производства и экспорта.
Хокимы области и районов представили планы по увеличению источников дохода для населения, а также по сокращению бедности и безработицы.