Давлат раҳбарлари Авазадаги миллий павильонларни бориб кўрдилар
БМТнинг Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича конференцияси доирасида давлат раҳбарлари Марказий Осиё мамлакатлари ва Озарбайжон миллий кунларига бағишланган тадбирларда иштирок этдилар.
Миллий кунлар минтақа халқларининг бой маданий меросини, мустаҳкамланаётган қўшничилик алоқаларини ва кенгайиб бораётган маданий-гуманитар ҳамкорлигини намойиш этиш мақсадида уюштирилди.
Бу ерда анъаналар ва ҳунармандчиликка бағишланган, маданият, санъат ва туризм соҳаларидаги замонавий ютуқлар акс этган миллий павильонлар очилган. Шунингдек, миллий таомлар кўргазмаси ва пазандачилик бўйича маҳорат дарслари ташкил этилган.
Анъанавий ўзбек ҳовлиси кўринишида қурилган Ўзбекистон павильони ташриф буюрувчиларда ёрқин таассурот қолдирди.
Тадбир минтақавий ўзига хослик ва маданий ранг-барангликнинг навбатдаги намунаси сифатида ўзаро англашувни мустаҳкамлашга ҳамда Марказий Осиёни тинчлик, барқарорлик ва фаровонлик макони сифатида намоён этишга хизмат қилди.

Главы государств посетили национальные павильоны в Авазе
В рамках программы Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, главы государств приняли участие в мероприятиях, посвященных национальным дням стран Центральной Азии и Азербайджана.
Национальные дни организованы с целью демонстрации богатого культурного наследия народов стран региона, укрепляющихся добрососедских связей и расширяющегося культурно-гуманитарного сотрудничества.
Были представлены национальные павильоны, включающие экспозиции традиций, ремесел, современных достижений в области культуры, искусства и туризма. Также были организованы гастрономические презентации и кулинарные мастер-классы.
Яркие впечатления у посетителей оставил павильон Узбекистана, основанный на традиционном узбекском дворике – «ховли» с национальными элементами.
Мероприятие стало еще одним примером региональной идентичности и культурного многообразия, способствующим укреплению взаимопонимания и формированию позитивного восприятия Центральной Азии как пространства мира, стабильности и процветания.