Хонқа туманида мебелсозлик саноат зонаси ишга тушди
Президент Шавкат Мирзиёев Хоразм вилоятига ташрифи доирасида Хонқа туманида барпо этилган мебелсозлик кичик саноат зонасини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 21 июндаги мебель саноатини ривожлантиришга оид қарорига мувофиқ, салоҳияти бор туманларда шундай саноат зоналари ташкил этилмоқда.
Хонқа туманида ҳам аввалдан мебелсоз усталар кўп. Ҳозирги кунда бу йўналишда 140 дан зиёд тадбиркор, 500 дан ортиқ хонадонда кичик устахоналар бор. Шу пайтгача уларнинг кўпчилиги тор жойларда, ноқулай шароитларда ишларди.
Шу боис 10 гектар ер ажратилиб, мебель маҳсулотларини кластер усулида ишлаб чиқариш, кўргазма ва савдо объектларини ўз ичига олган кичик саноат зонаси барпо этилди. Бу ерда 10 миллион долларлик 61 та корхона фаолият бошламоқда. 650 киши иш билан таъминланди.
Корхоналарда Германия, Италия, Швейцария, Туркия, Хитой каби давлатлардан келтирилган замонавий дастгоҳлар ўрнатилган. Йилига 108 миллиард сўмлик уй, офис, меҳмонхона, ресторан, савдо ва ижтимоий муассасалар учун мебеллар ишлаб чиқариш қуввати яратилган.
Президентимиз устахоналардаги иш жараёнини кўздан кечирди. Хоразм вилоятида қурилиш кўлами ошгани, кўплаб уй-жойлар, меҳмонхоналар, бино ва иншоотлар барпо этилаётганидан унумли фойдаланиб, корхоналар учун буюртмалар шакллантириш, янги турдаги маҳсулотларни маҳаллийлаштириш зарурлигини таъкидлади.
Мебелсозлик кичик саноат зонасида дизайнер ва технологлар тайёрлаш бўйича ўқув маркази ташкил қилинган. Унга Туркиядан малакали мутахассислар жалб этилган.
Улар билан мулоқотда мебеллар сифатини таъминлаш, ёшларнинг бу бўйича тажрибасини ошириш ҳақида сўз юритилди.
Бу ерда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар ташқи бозорларга ҳам йўналтирилиши кўзда тутилган. 3 миллион долларликдан зиёд экспорт қилиниши мўлжалланган.
Яна бир муҳим жиҳати, саноат зонасида энергия самарадорликка эътибор қаратилган. Корхоналарнинг барчасига қуёш панеллари ўрнатилган.
Давлатимиз раҳбари шоурумда маҳсулот намуналарини кўздан кечирди, уларнинг сифатини ва дизайнини юқори баҳолади.
Хоразм вилоятида мебель ишлаб чиқариш билан 300 дан ортиқ корхона шуғулланади. Соҳадаги якка тартибдаги тадбиркорлар 200 дан ортиқ, 1 минг 300 дан зиёд аҳоли ўзини ўзи банд қилган.

В Ханкинском районе запущена мебельная промышленная зона
В ходе поездки в Хорезмскую область Президент Шавкат Мирзиёев посетил новую малую промышленную зону по производству мебели, созданную в Ханкинском районе.
Такие промзоны создаются в соответствии с постановлением главы государства от 21 июня 2021 года о развитии мебельной промышленности в районах с высоким потенциалом.
Ханкинский район издавна славится своими мебельными мастерами. Сегодня в этом направлении работают более 140 предпринимателей, в более чем 500 домах действуют небольшие мастерские. До недавнего времени многие из них трудились в стесненных и неудобных условиях.
В связи с этим было выделено 10 гектаров земли и создана малая промышленная зона, включающая производство мебели по кластерному принципу, а также выставочные и торговые площади. Здесь начали работу 61 предприятие с общим объемом инвестиций в 10 миллионов долларов. Создано 650 рабочих мест.
На предприятиях установлено современное оборудование, доставленное из Германии, Италии, Швейцарии, Турции и Китая. Мощности позволяют ежегодно выпускать мебель для дома, офисов, гостиниц, ресторанов, торговых и социальных объектов на сумму 108 миллиардов сумов.
Президент осмотрел производственный процесс в мастерских. Он отметил необходимость максимально использовать растущие темпы строительства в Хорезмской области — возведение жилья, гостиниц, зданий и сооружений — для формирования заказов на продукцию предприятий и локализации новых видов изделий.
В малой промышленной зоне также создан учебный центр по подготовке дизайнеров и технологов, в который привлечены квалифицированные специалисты из Турции.
В ходе общения с ними Президент обсудил вопросы повышения качества производства и квалификации молодёжи в данной сфере.
Планируется, что продукция, производимая здесь, будет поставляться и на внешние рынки. Ожидается, что объем экспорта превысит 3 миллиона долларов.
Еще одна важная особенность — внимание к энергоэффективности: на всех предприятиях установлены солнечные панели.
Глава государства осмотрел представленные в шоуруме образцы продукции, высоко оценил их качество и дизайн.
В целом в Хорезмской области мебельное производство осуществляют свыше 300 предприятий. Более 200 предпринимателей работают индивидуально, а свыше 1,3 тысячи человек – как самозанятые.