Президентимиз Ўзбекистон билан Озарбайжон ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 апрель куни Парламентлараро иттифоқ Ассамблеясининг 150-сессияси доирасида Озарбайжон Республикаси Миллий Мажлиси Раиси Соҳиба Гафаровани қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон Ўзбекистон етакчисига Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон билан Озарбайжон ўртасидаги дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Иқтисодий ҳамкорлик йили доирасида биргаликда самарали ишлар амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми ортмоқда, иқтисодиётнинг турли тармоқларида кооперация лойиҳалари фаол паллага кирган. Маданий-гуманитар тадбирлар мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Эришилган келишувлар ижросини назорат қилиш ва бўлажак олий даражадаги саммитлар учун янги таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида парламентлар ўртасида яқин амалий ҳамкорликни ва фаол алмашинувларни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.

Президент Узбекистана подчеркнул важность наращивания узбекско-азербайджанских многогранных отношений
7 апреля на полях 150-й сессии Ассамблеи Межпарламентского союза Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахибу Гафарову.
В начале встречи высокая гостья передала лидеру Узбекистана искренние приветствия и добрые пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
С удовлетворением отмечена совместно проводимая результативная работа в рамках Года экономической кооперации. Растут объемы товарооборота, в активной фазе – проекты кооперации в различных отраслях экономики. Регулярно проводятся культурно-гуманитарные мероприятия.
Подчеркнута важность продолжения тесного практического взаимодействия и активных обменов по линии парламентов для контроля за реализацией договоренностей и генерации новых предложений к предстоящим саммитам на высшем уровне.