Президент Халқаро туризм марказидаги бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди
Сўнгги йилларда энг замонавий стандартларга мос инфратузилма яратилгани туфайли Самарқанд шаҳри халқаро миқёсдаги йирик тадбирлар – олий ва юқори даражадаги саммитлар, конференция ва конгрессларнинг анъанавий мезбонига айланди.
2022 йилда давлатимиз раҳбари ташаббуси билан “Буюк ипак йўли” мажмуаси бунёд этилгани бу борадаги ишларни янги босқичга олиб чиқиб, Самарқанднинг халқаро марказ сифатидаги салоҳиятини янада оширди.
Бугун Президент ушбу халқаро туризм марказига ташриф буюриб, олиб борилаётган бунёдкорлик ишлари, яратилаётган шароитлар билан танишди. Мажмуада хорижий делегациялар ва сайёҳларга хизмат кўрсатиш сифатини ошириш, қулайликларни кенгайтиришга қаратилган муайян ишлар олиб борилмоқда, қатор янги объектлар қурилмоқда.
Жумладан, марказ ҳудудида умумий майдони 1150 квадрат метр бўлган йирик концерт зали барпо этилмоқда. 100 кишини қабул қила оладиган маданият маскани замонавий акустика ускуналари билан жиҳозланмоқда.
Президентимиз хорижий делегациялар, икки томонлама учрашувлар учун қулайликларни ошириш бўйича тавсиялар берди.
Шу ернинг ўзида Самарқанд вилояти ҳокими ҳудуднинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши юзасидан давлатимиз раҳбарига ҳисобот берди.
Таъкидлаш жоиз, жорий йилда Самарқандда йирик халқаро анжуманлар бўлиб ўтади. Бугунги кунда “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммити ва Иқлим форуми, “Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари” саммити, ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессиясини ўтказишга қизғин тайёргарлик кўрилмоқда.

Президент ознакомился с ходом работ в Международном туристическом центре
В последние годы, благодаря созданию современной инфраструктуры, соответствующей международным стандартам, город Самарканд стал традиционной площадкой для проведения мероприятий самого высокого уровня — саммитов, международных конференций и конгрессов.
Построенный по инициативе Президента в 2022 году туристический комплекс «Великий шёлковый путь» стал важным этапом в укреплении статуса Самарканда как международного центра и придал новый импульс его развитию.
Сегодня глава нашего государства посетил Международный туристический центр, чтобы ознакомиться с проводимыми строительными и благоустроительными работами, а также созданными условиями. В настоящее время в комплексе ведётся реализация ряда проектов, направленных на расширение удобств и повышение качества сервиса для иностранных делегаций и туристов.
В частности, на территории центра возводится современный концертный зал площадью 1150 квадратных метров, рассчитанный на 100 человек. Новый культурный объект будет оснащён высококачественным акустическим оборудованием.
Президент дал рекомендации по созданию дополнительных удобств для приёма зарубежных делегаций и проведения двусторонних встреч.
Следует отметить, что в этом году Самарканд вновь примет крупные международные мероприятий. Ведется активная подготовка к первому саммиту «Центральная Азия – Европейский союз», Климатическому форуму, саммиту «Центральная Азия – Арабские государства Залива» и 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.