Президентимиз Ўзбекистон билан Франция ишбилармонлари ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
Париж шаҳрига ташриф давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция ишбилармон доираларининг етакчи вакиллари билан учрашув ўтказди.
Давлатимиз раҳбари 2018 ва 2022 йилларда ушбу мамлакатга расмий ташрифлари ҳамда 2023 йилги Самарқанд саммитида ҳам Франция тадбиркорлари билан учрашган эди.
Бугунги форум ана шу очиқ ва конструктив мулоқотнинг давоми бўлди. Бу галги учрашув унда Ўзбекистоннинг хусусий компаниялари раҳбарлари ва вакиллари ҳам иштирок этгани билан ажралиб туради.
Тадбирда Франциянинг ташқи савдо ва хориждаги француз фуқаролари ишлари бўйича вазир-делегати Лоран Сен-Мартен, Франция тараққиёт агентлиги бош директори Реми Риу, «MEDEF International» раҳбари – «Orano Mining» компанияси бошқаруви раиси Клод Имовен, шунингдек, икки мамлакат етакчи компаниялари, инвестиция ва банк-молия институтларининг 60 дан ортиқ раҳбарлари ва вакиллари иштирок этди.
Франция бизнеси томонидан SUEZ, Veolia, Total, EDF, Voltalia, Orano, Meridiam, Saint-Gobain, Imerys, Natixis, Societe Generale, BPI France, Airbus, MND, Eiffage, Schneider Electric, Total Energies, Alstom, Technip Energies, Egis, ADP Group, Ellipse Projects, Assystem, АТR ва бошқа компаниялар қатнашди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида Франция Президенти Эммануэль Макрон билан ўтган самарали музокараларни юксак баҳолаб, ишбилармонлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ва қўшма кооперация лойиҳаларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилганини таъкидлади.
Учрашувнинг асосий натижаси сифатида Ўзбекистон-Франция муносабатларини стратегик шериклик даражасига кўтариш ҳақида тарихий қарор қабул қилинди.
Кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришда икки мамлакат етакчи компаниялари муҳим ўрин тутаётгани қайд этилди.
Франция ишбилармон доиралари вакилларига Янги Ўзбекистондаги ортга қайтмас иқтисодий ислоҳотлар стратегиясини қўллаб-қувватлаётгани учун миннатдорлик билдирилди.
Жорий йил январь ойида «MEDEF» таркибидаги йирик компаниялар раҳбарларининг Тошкент шаҳрига ташрифи натижалари юксак баҳоланди.
Франция компаниялари билан мамлакатимиз иқтисодиётининг стратегик тармоқларида қатор қўшма лойиҳалар амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Ушбу мамлакат инвестицияларини фаол жалб этиш ва илғор технологияларни жорий этиш, Франция корхоналарининг ечимлари, тўпланган катта тажриба ва билимларини қўллашдан Ўзбекистон манфаатдор.
Ўзбекистон Президенти Франция билан савдо-иқтисодий алоқаларни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади.
Франция компаниялари билан 2027 йилгача бўлган даврга мўлжалланган инновацион ва саноат кооперацияси дастури бунга хизмат қилади. Унга умумий қиймати 6,5 миллиард евро бўлган аниқ йўналиш ва лойиҳалар киритилган.
Дастурни амалга ошириш доирасида Франциянинг етакчи банк ва молия ташкилотларини фаол жалб қилган ҳолда бизнес ташаббусларини молиявий қўллаб-қувватлашнинг самарали воситалари кенг жорий этилиши кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари муҳим минерал ресурсларнинг истиқболли конларини ўзлаштириш ва уларни чуқур қайта ишлаш, қурилиш материаллари, кимё ва фармацевтика тармоқлари, электротехника саноати, қишлоқ хўжалигида замонавий ишлаб чиқаришларни ташкил этиш ва бошқаларни Ўзбекистон-Франция ишбилармонлик ҳамкорлигини янада ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлари сифатида кўрсатиб ўтди.
Энергетикада энергия ишлаб чиқариш ва сақлаш қувватларини кенгайтириш, Ўзбекистон ҳудудларида сув хўжалиги, коммунал, туризм, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш ҳамкорликни ривожлантиришда катта салоҳиятга эга.
– Икки мамлакат компаниялари иштирокидаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва жадаллаштириш мақсадида доимий фаолият юритадиган Ўзбекистон-Франция инвестиция кенгашини таъсис этишни таклиф қиламан. Биз томондан унга Ўзбекистон Бош вазири раҳбарлик қилади. Биринчи учрашувни июнь ойида Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида ўтказишимиз мумкин. Барчангизни ташкил этилаётган кенгашнинг тўла ҳуқуқли аъзоси сифатида бўлажак тадбирда фаол иштирок этишга таклиф этаман, – деди давлатимиз раҳбари.
Ўз навбатида, Франция ишбилармон доиралари вакиллари ҳамкорликни кенгайтириш бўйича аниқ таклиф ва режаларини баён қилди.
Давлатимиз раҳбари ишбилармон доиралар вакилларига муваффақиятлар тилаб, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига Ўзбекистон Ҳукумати томонидан тасдиқланадиган «йўл хариталари» асосида эришилган келишувлар ижроси устидан назоратни таъминлаш бўйича топшириқлар берди.

Президент Узбекистана выступил за наращивание многопланового узбекско-французского делового сотрудничества
В продолжение программы пребывания в городе Париже Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями ведущих деловых кругов Франции.
Лидер нашей страны уже встречался с французским бизнесом в ходе официальных визитов в эту страну в 2018 и 2022 годах, а также саммита в Самарканде в 2023 году.
Нынешний форум стал продолжением этого открытого и конструктивного диалога. Отличительной особенностью стало участие в нем руководителей и представителей компаний частного сектора Узбекистана.
В мероприятии участвовали министр-делегат Франции по внешней торговле и делам французских граждан за рубежом Лоран Сен-Мартен, генеральный директор Французского агентства развития Реми Риу, глава MEDEF International – председатель правления компании Orano Mining Клод Имовен, а также свыше 60 руководителей и представителей ведущих компаний, инвестиционных и банковско-финансовых институтов двух стран.
Французский бизнес был представлен такими компаниями, как SUEZ, Veolia, Total, EDF, Voltalia, Orano, Meridiam, Saint-Gobain, Imerys, Natixis, Société Générale, BPI France, Airbus, MND, Eiffage, Schneider Electric, Total Energies, Alstom, Technip Energies, Egis, ADP Group, Ellipse Projects, Assystem, ATR и другими.
Глава нашего государства в своем выступлении высоко оценил состоявшиеся плодотворные переговоры с Президентом Франции Эммануэлем Макроном, в ходе которых отдельное внимание было уделено поддержке деловых инициатив и реализации совместных проектов кооперации.
Главным результатом встречи стало принятие исторического решения о выводе узбекско-французских отношений на уровень стратегического партнерства.
В качестве локомотивов в расширении многопланового сотрудничества отмечена роль ведущих компаний двух стран.
Выражена признательность представителям французских деловых кругов за поддержку стратегии необратимых экономических реформ в Новом Узбекистане.
Дана высокая оценка плодотворным результатам визита глав крупных компаний, входящих в состав MEDEF, в город Ташкент в январе этого года.
С удовлетворением отмечена реализация с французскими компаниями целого ряда совместных проектов в стратегических отраслях экономики нашей страны.
Выражена заинтересованность в активном привлечении французских инвестиций и внедрении передовых технологий, применении проектных решений, большого накопленного опыта и знаний предприятий этой страны.
Президент Узбекистана выступил за дальнейшее наращивание торгово-экономических связей с Францией.
Этому призвана способствовать Программа инновационного и промышленного сотрудничества до 2027 года с французскими компаниями, в которую вошли конкретные направления и проекты на сумму 6,5 миллиарда евро.
Предусматривается, что в рамках ее реализации будут широко внедрены эффективные инструменты финансовой поддержки бизнес-инициатив с активным вовлечением ведущих банков и финансовых организаций Франции.
Глава нашего государства обозначил ряд перспективных направлений дальнейшего развития узбекского-французского делового сотрудничества, такие как освоение перспективных месторождений и глубокая переработка критических минеральных ресурсов, создание современных производственных площадок в секторе строительных материалов, химической и фармацевтической отраслях, электротехнической промышленности, сельском хозяйстве.
Большой потенциал для развития сотрудничества имеет расширение генерирующих мощностей в энергетике и систем накопления энергии, модернизация водохозяйственной, коммунальной, туристической, транспортной инфраструктуры
в регионах Узбекистана.
– Для поддержки и ускорения проектов с участием компаний двух государств предлагаю учредить постоянно действующий узбекско-французский Инвестиционный совет. С нашей стороны его возглавит Премьер-министр Узбекистана. Первую встречу можем провести уже в июне в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума. Приглашаю всех вас принять активное участие в предстоящем мероприятии в качестве полноправных членов создаваемого совета, – отметил глава государства.
В свою очередь, представители французского бизнеса озвучили свои конкретные предложения и планы по расширению партнерства.
Пожелав представителям деловых кругов успехов, глава нашего государства поручил руководителям соответствующих министерств и ведомств обеспечить контроль за исполнением достигнутых договоренностей, на основе «дорожных карт», утверждаемых Правительством Узбекистана.