Ўзбекистон Президенти зиёратчиларимизга қулайлик яратишда Саудия Арабистони билан яқиндан ҳамкорлик қилиш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 февраль куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Саудия Арабистони Подшоҳлиги ҳаж ва умра ишлари вазири Тавфиқ бин Фавзон ар-Рабиа бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон Ол Сауд ва Валиаҳд, мамлакат Бош вазири Муҳаммад Ол Сауднинг саломи ва самимий тилакларини етказди. Вазир, шунингдек, Подшоҳнинг кўп миллатли Ўзбекистон халқига ҳадяси – муқаддас Каъба ёпинчиғи кисванинг бир парчасини топширди.
Ўзбекистон етакчиси, ўз навбатида, Саудия Арабистони раҳбариятига бебаҳо туҳфа ҳамда зиёратчиларимизнинг мусулмон дунёси марказлари – Макка ва Мадинада бўлиши учун яратилган имкониятлар ва қулай шароитлар учун чуқур миннатдорлик билдирди. Биргина ўтган йилнинг ўзида 800 мингдан зиёд фуқароларимиз Умра зиёратини, 15 минг нафари Ҳаж ибодатини адо этди.
Суҳбат чоғида ўзбекистонлик зиёратчиларга шарт-шароитлар ва кўрсатилаётган хизматлар сифатини янада яхшилаш, уларнинг Саудия Арабистонига ташрифи хавфсиз ва қулай бўлишини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана подчеркнул важность тесного сотрудничества с Саудовской Аравией в вопросах комфортного пребывания наших паломников
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 февраля принял делегацию Королевства Саудовская Аравия во главе с министром по делам хаджа и умры Тавфиком бин Фавзаном ар-Рабиа, находящимся в нашей стране с визитом.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и теплые пожелания от Короля Саудовской Аравии Салмана аль-Сауда и Наследного принца, Премьер-министра страны Мухаммеда аль-Сауда. Министр также преподнес дар Короля многонациональному народу Узбекистана – часть священного покрывала Каабы кисвы.
В свою очередь, лидер Узбекистана выразил глубокую признательность руководству Саудовской Аравии за бесценный дар, а также созданные возможности и благоприятные условия для пребывания наших паломников в центрах мусульманского мира – Мекке и Мадине. Только в прошлом году более 800 тысяч наших граждан совершили Умру и 15 тысяч – Хадж.
Особое внимание в ходе беседы было уделено вопросам дальнейшего улучшения условий и качества услуг, оказываемых паломникам из Узбекистана, обеспечения их безопасного и комфортного пребывания на территории Саудовской Аравии.