Ўзбекистон, Озарбайжон ва Қозоғистон раҳбарлари «яшил” энергияни ривожлантириш ва узатиш лойиҳасига старт бердилар
13 ноябрь куни COP29 саммити доирасида Ўзбекистон, Қозоғистон ва Озарбайжон ўртасида «яшил» энергияни ривожлантириш ва узатиш соҳасида стратегик шериклик тўғрисидаги битимни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев қайта тикланувчи энергия иқтисодий мақсад эмас, балки келажакка қўшилаётган ҳисса, келгуси авлодлар олдидаги масъулият туйғусининг натижаси эканлигини таъкидлади.
Лойиҳанинг экологик аҳамияти алоҳида қайд этилди. Узатиладиган энергия – бу шамол ва қуёш энергияси бўлиб, қайта тикланадиган ва тоза манба ҳисобланади ҳамда иқлимга таъсирни юмшатиш имконини беради.
Шу орқали томонлар Париж битими ва Барқарор ривожланиш мақсадлари доирасида иқлимни муҳофаза қилиш бўйича қўшма саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватламоқда.
Мамлакатларимиз қайта тикланувчи энергиянинг катта захираларига эга бўлиб, глобал энергетик ўзгаришларга салмоқли ҳисса қўшиши мумкинлиги таъкидланди.
Шу муносабат билан Президентимиз бу йўналишда амалга оширилаётган кенг кўламли ишларнинг муҳим жиҳатларига алоҳида тўхталиб ўтди.
«Яшил» энергетикани жадал ривожлантириш бўйича катта дастур қабул қилинган. Мамлакатимизда ҳар йили 2 гигаваттга яқин қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилмоқда.
Бундан ташқари, жорий йил охиригача тармоққа қўшимча 2,6 гигаватт қайта тикланувчи энергия ишлаб чиқариш қувватлари ва 300 мегаваттли энергия сақлаш тизимлари уланади.
2030 йилга келиб қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 40 фоизга етказиш, шунингдек, 4,2 гигаваттлик энергия сақлаш тизимларини яратиш режалаштирилган.
Ишга туширилаётган лойиҳанинг иқтисодий самарасини барча иштирокчилар ҳис этишига ишонч билдирилди.
Ўн минглаб янги иш ўринлари яратилади, энергетика инфратузилмаси ривожланади, технологик ва ишбилармонлик алоқалари кенгаяди. Энг муҳими, аҳоли турмуш даражаси ошади.
Лойиҳани амалга оширишни жадаллаштириш, жумладан, қўшма корхона ташкил этиш, техник ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва келишиш ва бошқа тартиб-таомилларни амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Якунда давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг ушбу минтақавий лойиҳани биргаликда амалга оширишга интилиши қатъий эканини тасдиқлади.

Лидеры Узбекистана, Азербайджана и Казахстана дали старт проекту развития и передачи «зеленой» энергии
13 ноября в рамках саммита COP29 состоялась церемония подписания Соглашения о стратегическом партнёрстве в области развития и передачи «зеленой» энергии между Узбекистаном, Казахстаном и Азербайджаном.
Выступая на мероприятии, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что возобновляемая энергия – это не экономическая цель, а вклад в будущее, результат чувства нашей ответственности перед последующими поколениями.
Особо отмечена экологическая значимость проекта. Энергия, которая будет передаваться – это энергия ветра и солнца, возобновляемый и чистый источник, который позволит смягчить влияние на климат.
Тем самым стороны поддерживают совместные усилия по защите климата в рамках Парижского соглашения и Целей устойчивого развития.
Подчеркнуто, что наши страны, обладая значительными ресурсами возобновляемой энергии, могут внести весомый вклад в глобальный энергетический переход.
В данном контексте Президент нашей страны отдельно остановился на ключевых аспектах проводимой в этом направлении масштабной работы.
Принята большая программа опережающего развития «зеленой» энергетики. Ежегодно в нашей стране вводится около двух гигаватт мощностей солнечной и ветровой генерации.
Кроме того, до конца этого года к сети будет подключено дополнительно 2,6 гигаватта возобновляемой генерации и системы хранения энергии на 300 мегаватт.
К 2030 году планируется довести долю возобновляемых источников энергии до 40 процентов, а также создать системы хранения энергии на 4,2 гигаватта.
Выражена уверенность, что экономический эффект от реализации запускаемого проекта почувствуют все его участники.
Будут созданы десятки тысяч рабочих мест, получит развитие энергетическая инфраструктура, расширятся технологические и деловые связи. И как главный результат – повысится уровень жизни населения.
Обозначена важность ускорения реализации проекта, в том числе создания совместного предприятия, разработки и согласования технической документации и других процедур.
В завершение глава нашего государства подтвердил приверженность Узбекистана совместной реализации данного регионального проекта.