Ўзбекистон Президенти ва Венгрия Бош вазири иқтисодий лойиҳаларнинг янги портфелини шакллантириш муҳимлигини қайд этдилар
482
6 ноябрь куни Бишкек шаҳрида ўтаётган Туркий давлатлар ташкилоти саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ўзига ажратилган қароргоҳда Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон-Венгрия стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўзаро ҳамкорликнинг амалий натижалари алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш кўрсаткичлари ва саноат кооперацияси кўлами ортиб бормоқда, Тошкент вилоятида индустриал парк ташкил этиш ишлари олиб борилмоқда. Октябрь ойида Қўқон шаҳрида биринчи Ҳудудлар форуми ўтказилди. Бу ойда Будапешт шаҳрида муҳим қўшма маданий тадбирлар бўлиб ўтади.
Давлат раҳбарлари икки томонлама тадбирлар режасини кўриб чиқдилар. Етакчи компанияларнинг савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик бўйича янги лойиҳалар портфелини шакллантириш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Венгрии выступили за формирование нового портфеля экономических проектов
6 ноября в рамках программы саммита Организации тюркских государств, проходящего в городе Бишкеке, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции провел встречу с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-венгерских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С особым удовлетворением отмечены практические результаты взаимодействия. Растут показатели товарооборота и масштабы промышленной кооперации, ведется работа по созданию индустриального парка в Ташкентской области. В октябре в городе Коканде проведен первый Форум регионов. В этом месяце в городе Будапеште состоятся важные совместные культурные мероприятия.
Лидеры двух стран рассмотрели график двусторонних мероприятий. Особо отметили важность формирования нового портфеля проектов торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества ведущих компаний.