Йўл қурилишидаги муҳим вазифалар кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев 16 октябрь куни йўл хўжалиги соҳасида қилинган ишлар ҳамда келгусидаги устувор вазифаларга оид тақдимот билан танишди.
Автомобиль йўллари – иқтисодиётнинг “қон томири”. Шу боис мамлакатимизда бу соҳага алоҳида эътибор қаратилиб, иш кўлами ва сифати ошириб борилмоқда. Хусусан, илгари, 2009-2016 йилларда 9 триллион сўм эвазига минг километрдан кўпроқ йўл қурилган ва 20 минг километр таъмирланган бўлса, сўнгги саккиз йилда бу кўрсаткичлар 6 баробаргача ўсган. Яъни, соҳага 58 триллион сўм ажратилиб, 2 минг километр йўл барпо этилган, 100 минг километри таъмирланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 10 октябрдаги қарорига мувофиқ, йўл хўжалиги тизими янада такомиллаштирилди. Хусусан, лойиҳалаш, қуриш, эксплуатация учун масъуллар аниқ белгилаб қўйилди, буюртмачи ва пудратчи функциялари бир-биридан ажратилди.
Йўлларни илмга асосланиб, замонавий ёндашувлар асосида қуришга эътибор кучайди. Масалан, лойиҳа ҳужжатларининг намунавий андозаларидан воз кечилиб, ҳар бир ҳудуднинг геологик ва экологик хусусиятидан келиб чиқиш усулига ўтилди. 1 минг 700 та махсус техника харид қилиниб, йўл хўжалиги корхоналарининг таъминот даражаси оширилди. Янги турдаги асфальт-бетон, цемент-бетон қопламалар жорий этилди.
Натижада сифат ҳам ўзгараяпти. Янги қурилган йўлларнинг эксплуатация муддати 15-20 йил бўлади. Уларнинг ҳолати 42 турдаги кўрсаткич бўйича текшириб борилади. Жаҳон банкининг грант маблағлари ҳисобидан олиб келинган техникалар йўлнинг физик хоссаларини баҳолаш ҳамда ер остидан ўтган коммуникация тармоқлари ҳолатини қопламани бузмаган ҳолда текшириш имконини беради.
Кўчалардаги ободлик “Яшил макон” дастурининг, умуман, маданиятимизнинг бир қисми. Ҳар мавсум уларнинг икки четида кўчатлар экилмоқда. Шунингдек, дарахтларни парваришлаш учун йўллар бўйидаги ер майдонларини ижарага бериш жорий этилди.
Тақдимотда соҳадаги лойиҳалар ва режалар ҳақида ахборот берилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг таҳлилига кўра, сифатли йўллар Ўзбекистон иқтисодиётининг камида 2 фоиз ўсишига туртки беради. Бугунги кунда халқаро молия ташкилотлари билан 729 километр йўлни реконструкция қилиш бўйича 6 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Жумладан, яқин кунларда “Қўнғирот-Бейнау” йўналишидаги 240 километр йўл фойдаланишга топширилади. Шунингдек, Гулистон – Андижон, Душанбе – Термиз, Бухоро – Туркманбоши, Урганч – Ҳазорасп йўлларининг муайян қисмлари қайта қурилади.
Соҳага хусусий сектор вакиллари ҳам кенг жалб қилинмоқда. Ҳудудлардаги жами 260 километр йўлларнинг эксплуатацияси аутсорсинг асосида тадбиркорларга берилди. Осиё тараққиёт банки лойиҳаси доирасида 841 километр йўл қурилишида илк бор тўлиқ маҳаллий пудратчилар қатнашишига келишилди.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги муҳим вазифаларни кўрсатиб ўтди.
– Ўзбекистоннинг географик жойлашувини эътиборга олсак, ташқи савдода халқаро йўлларнинг аҳамияти жуда катта. Шу боис Андижон билан Қўнғиротни, Термиз билан Тошкентни боғлайдиган жами 4 минг километрлик халқаро йўлларимиз энг юқори талабларга жавоб бериши шарт, – деди Шавкат Мирзиёев.
Тошкент-Самарқанд ва Тошкент-Андижон оралиғидаги пулли йўл лойиҳаларини жадаллаштириш, уларни қатнов даражаси юқори бўлган участкаларда қуриш зарурлиги қайд этилди. Бундай ҳолларда муқобил бепул йўл мавжуд бўлиши алоҳида қонун билан белгиланади.
Бугунги кунда 4 минг 700 та кўприк таъмирталаб ҳолатда. Уч йиллик дастур ишлаб чиқиб, уларни босқичма-босқич таъмирлаш вазифаси қўйилди.
Ҳудудларда йўл бўйи инфратузилмаси ривожлантирилиб, савдо ва хизматлар ташкил қилинмоқда. Тақдимотда айтилганидек, бунга қўшимча қарийб 4 минг километрлик халқаро автомагистралларда 70 та сервис мажмуаси барпо этилади.
Йўл ва сув тармоқлари каби инфратузилмавий лойиҳаларда халқаро молия институтлари билан яқиндан ишлаш, хорижий консультантларни жалб этиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 16 октября ознакомился с презентацией о проделанной работе в сфере дорожного хозяйства и приоритетных задачах на перспективу.
Автомобильные дороги — кровеносная артерия экономики. Поэтому в нашей стране уделяется особое внимание этой сфере, растут масштабы и качество работ. В частности, если в 2009–2016 годах за 9 триллионов сумов было построено более тысячи километров и отремонтировано 20 тысяч километров дорог, то за последние восемь лет эти показатели выросли в 6 раз. На эту сферу было выделено 58 триллионов сумов, построено 2 тысячи километров дорог, отремонтировано 100 тысяч километров.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 10 октября 2023 года система дорожного хозяйства была усовершенствована. В частности, четко определены ответственные за проектирование, строительство и эксплуатацию, разделены функции заказчика и подрядчика.
Усилилось внимание к научно обоснованному строительству дорог с применением современных подходов. Например, автодорожники отказались от типовых шаблонов проектной документации и перешли к методу, учитывающему геологические и экологические особенности каждого региона. Закуплено 1 тысяча 700 единиц специальной техники, повышен уровень оснащенности предприятий дорожного хозяйства. Внедрены новые виды асфальтобетонных и цементобетонных покрытий.
В результате в сфере наблюдаются качественные изменения. Срок эксплуатации вновь построенных дорог составляет 15–20 лет. Их состояние проверяется по 42 видам показателей. Техника, приобретенная за счет грантовых средств Всемирного банка, позволяет оценивать физические свойства дорожного покрытия и проверять состояние подземных коммуникационных сетей без разрушения покрытия.
Благоустройство улиц является частью программы «Яшил макон» и, в целом, частью нашей культуры. Каждый сезон по обеим сторонам улиц высаживаются саженцы. Также введена практика сдачи в аренду земельных участков вдоль дорог для ухода за деревьями.
На презентации была представлена информация о проектах и планах в данной сфере.
Согласно анализу Организации Объединенных Наций, качественные дороги будут способствовать росту экономики Узбекистана как минимум на 2 процента. В настоящее время совместно с международными финансовыми организациями реализуется 6 проектов по реконструкции 729 километров дорог. В частности, в ближайшие дни будет сдан в эксплуатацию участок дороги протяженностью 240 километров по маршруту Кунград-Бейнеу. Также будут реконструированы отдельные участки дорог Гулистан — Андижан, Душанбе — Термез, Бухара — Туркменбаши, Ургенч — Хазарасп.
К работе в этой сфере также активно привлекаются представители частного сектора. Эксплуатация 260 километров дорог в регионах передана предпринимателям на основе аутсорсинга. В рамках проекта Азиатского банка развития достигнута договоренность о том, что в строительстве 841 километра дорог впервые будут участвовать исключительно местные подрядчики.
Глава государства обозначил важные задачи в данной сфере.
— Учитывая географическое положение Узбекистана, значение международных дорог для внешней торговли очень велико. Поэтому наши международные дороги общей протяженностью 4 тысячи километров, соединяющие Андижан с Кунградом, Термез с Ташкентом, должны отвечать самым высоким требованиям, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечена необходимость ускорения проектов платных дорог между Ташкентом-Самаркандом и Ташкентом-Андижаном, строительства их на участках с высоким уровнем трафика. При этом будет законодательно закреплено обязательное наличие альтернативной бесплатной дороги.
На сегодняшний день 4700 путепроводов нуждаются в ремонте. Поставлена задача разработать трехлетнюю программу по их реконструкции.
В регионах развивается придорожная инфраструктура, организуются торговля и оказание услуг. Как было отмечено на презентации, на международных автомагистралях протяженностью около 4 тысяч километров будет построено дополнительно 70 сервисных комплексов.
Даны указания по тесному взаимодействию с международными финансовыми институтами привлечению зарубежных консультантов в проекты дорожной и водной инфраструктуры.