Ўзбекистон ва Беларусь Президентлари икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 август куни Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Беларусь Президентини юбилей билан самимий қутлаб, унга мустаҳкам соғлик ва катта ютуқлар, дўст Беларусь халқига фаровонлик ва равнақ тилади.
Ўз навбатида, Беларусь Президенти Ўзбекистон раҳбари ва кўп миллатли халқини яқинлашиб келаётган Мустақиллик куни билан самимий табриклаб, тинчлик, барқарор тараққиёт ва ривожланиш тилади.
Суҳбат давомида жорий йилнинг 7–9 февраль кунлари Беларусь Республикаси Президентининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи чоғида эришилган келишувларни қабул қилинган «йўл харитаси»га мувофиқ амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Беларусь Республикаси Миллий Мажлиси Республика Кенгаши Раиси Наталья Кочанова бошчилигидаги делегациянинг яқинда мамлакатимизга қилган ташрифининг самарали натижалари юқори баҳоланди.
Саноат кооперацияси бўйича қўшма лойиҳаларни тайёрлаш ва амалга оширишни тезлаштириш, шунингдек, маданий-гуманитар алмашинувни кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.

Президенты Узбекистана и Беларуси рассмотрели актуальные вопросы двустороннего сотрудничества
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил Президента Беларуси с юбилеем, пожелав ему крепкого здоровья и больших успехов, благополучия и процветания дружественному белорусскому народу.
В свою очередь, Президент Беларуси искренне поздравил лидера и многонациональный народ Узбекистана с предстоящим Днем независимости, адресовав пожелания мира, устойчивого развития и прогресса.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Президента Республики Беларусь в Республику Узбекистан 7-9 февраля этого года, в соответствии с принятой «дорожной картой».
Высоко оценены плодотворные итоги недавнего визита в нашу страну делегации во главе с Председателем Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Натальей Кочановой.
Отмечена важность ускорения подготовки и реализации совместных проектов промышленной кооперации, а также расширения культурно-гуманитарного обмена.