Ўзбекистон Президенти ва Венгрия Бош вазири кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидладилар
846
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 июль куни Туркий давлатлар ташкилотининг норасмий саммити доирасида Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон-Венгрия кўп қиррали муносабатларининг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик ва амалий ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Барча даражаларда фаол мулоқотлар давом этмоқда. Май ойида Тошкент шаҳрида қўшма Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва бизнес форуми самарали ўтказилди.
Кейинги йилларда товар айирбошлаш ҳажми қарийб икки баробар ошди, қўшма лойиҳа ва корхоналар сони кўпаймоқда, 30 июндан Тошкент ва Будапешт ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар тикланди.
Саноат, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, логистика, қурилиш ва бошқа йўналишларда кооперация лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Инвестиция лойиҳаларининг янги портфелини тайёрлаш ва жорий йил якунига қадар Қўқон шаҳрида Ҳудудлар форумини ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
Таълим, маданият ва спорт соҳаларидаги ҳамкорлик фаоллашди. Икки мамлакат халқларини яқинлаштиришга қаратилган маданий тадбирларни ўтказиш зарурлиги таъкидланди.
Туркий давлатлар ташкилоти ва Европа Иттифоқи доирасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Венгрии отметили важность дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
В рамках программы неформального саммита Организации тюркских государств 6 июля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
Были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-венгерского многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечено последовательное развитие стратегического партнерства и практического взаимодействия Узбекистана и Венгрии.
Продолжаются интенсивные контакты на всех уровнях. В мае в городе Ташкенте плодотворно проведены заседание совместной Межправительственной комиссии и бизнес-форум.
За последние годы товарооборот увеличился почти в два раза, растет количество совместных проектов и предприятий, 30 июня возобновлено прямое авиасообщение между Ташкентом и Будапештом.
Особое внимание уделено ускорению реализации проектов кооперации в сферах промышленности, фармацевтики, сельского хозяйства, логистики, строительства и других направлениях.
Подчеркнута важность подготовки нового портфеля инвестиционных проектов и проведения до конца этого года совместного Форума регионов в городе Коканде.
Активизировалось взаимодействие в области образования, культуры и спорта. Отмечена необходимость проведения взаимных культурных мероприятий, направленных на сближение народов двух стран.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам сотрудничества в рамках Организации тюркских государств и Европейского Союза.