Ўзбекистоннинг бой тарихий ва маданий мероси кореялик меҳмонларда катта таассурот қолдирди
Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёль мамлакатимизга давлат ташрифи доирасидаги тадбирлар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида Самарқанднинг тарихий обидалари билан танишди.
Кўҳна шаҳарда давлат раҳбарлари рафиқалари билан бирга мамлакатимизнинг “ташриф қоғози”, аждодларимиз бунёдкорлик салоҳиятининг гўзал ифодаси – дунёга машҳур Регистон майдонига ташриф буюрдилар. Мирзо Улуғбек, Шердор ва Тиллақори мадрасаларининг маҳобати, ўзига хос архитектураси ҳаммада ҳайрат ва ҳавас уйғотади.
Олий мартабали меҳмонлар Регистондаги ҳар бир обида, миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазмаларини ҳайрат билан томоша қилди. Уларга мадрасаларнинг қурилиш тарихи, пештоқларидаги нақш ва рамзларнинг мазмуни ҳақида сўзлаб берилди.
Амир Темур мақбараси зиёрати чоғида меҳмонларга буюк бобомизнинг давлатчилик сиёсати, ҳарбий маҳорати, турли мамлакатлар билан дипломатик алоқалари ҳақида сўзлаб берилди. Соҳибқирон бобомиз ва темурийлар давлати ўз даврининг энг улкан ва ривожланган мамлакати бўлгани меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Шундан сўнг Президентлар ва уларнинг рафиқалари «Афросиёб» музейига ташриф буюрдилар.
Бу музей Самарқанд шаҳрининг уч минг йиллик тарихидан ҳикоя қилади. Бу ердаги ноёб экспонат ва деворий суратлар бутун дунё сайёҳларини, шу жумладан, кореяликларни ўзига жалб этиб келади.
VII асрга оид деворий суратлардан бирида Самарқанд ҳукмдорининг қадимги Корея – Когурё элчиларини қабул қилиш маросими ҳам акс этган. Бу халқларимиз ўртасидаги алмашинувларнинг кўп асрлик тарихидан далолат беради.
Яқинда кореялик мутахассислар иштирокида музейни реставрация қилиш ишлари якунланган бўлиб, улар доирасида бинонинг ички ва ташқи қиёфаси мукаммал қилиб янгиланди.
Жанубий Корея Президенти тарихий ашёларни ҳайрат ва эътибор билан томоша қилар экан, халқларимиз ўртасидаги алоқалар узоқ ўтмишга бориб тақалишини, бу дўстлик ва ҳамкорлик бундан кейин ҳам бардавом бўлишини таъкидлади.
Етакчилар маданий меросни асраш борасидаги икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳимлигини қайд этдилар.
Сўнг олий мартабали меҳмонлар Мирзо Улуғбек расадхонаси ва музейида бўлди.
Амир Темурнинг суюкли набираси бўлган Муҳаммад Тарағай Мирзо Улуғбек буюк астроном олим ва ҳукмдор сифатида илм-фан ва маданият ривожига катта ҳисса қўшган. Ўрта асрлардаёқ ноёб расадхона кашф қилиб, осмон жисмларини жуда аниқ ўрганган. Унинг “Зижи жадиди Кўрагоний” асари дунё астрономиясида муҳим қўлланма бўлиб хизмат қилган.
Экскурсиянинг охирги манзили “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказидаги “Боқий шаҳар” тарихий-этнографик мажмуаси бўлди. Бу ерда меҳмонларга халқимизнинг бетакрор бадиий, ҳунармандлик ва мусиқий маданияти намойиш этилди.

Богатое историческое и культурное наследие Узбекистана произвели огромное впечатление на гостей из Кореи
Президент Республики Корея Юн Сок Ёль в завершение программы государственного визита в нашу страну в сопровождении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева ознакомился с историческими памятниками Самарканда.
В древнем городе главы государств с супругами посетили всемирно известный ансамбль Регистан, который является визитной карточкой нашей страны, отражающей созидательный потенциал наших предков. Величественные медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллякори своими масштабами и неповторимой архитектурой способны впечатлить каждого.
Высокие гости с искренним восторгом ознакомились с каждым памятником Регистана, представленными здесь изделиями национального ремесленничества. Им рассказано об истории строительства и архитектуре медресе, символике орнаментов и смысле надписей.
В ходе посещения мавзолея Амира Темура корейской делегации было рассказано о политике государственного строительства нашего великого предка, его полководческом таланте, дипломатических связях с различными странами.
История жизни и деятельности Сахибкирана, а также созданного им крупнейшего государства своего времени произвела на гостей огромное впечатление.
Затем Президенты с супругами посетили музей “Афросиаб”.
Музей повествует о трехтысячелетней истории Самарканда. Хранящиеся здесь уникальные экспонаты и настенные рисунки привлекают внимание туристов со всего мира, в том числе из Южной Кореи.
На одной из росписей, датирующейся VII веком, изображена церемония приема правителем Самарканда иностранных послов, в том числе посланников древнекорейского государства Когурё. Это свидетельствует о многовековой истории обменов между нашими народами.
Недавно завершилась реставрация музея с участием корейских специалистов, в рамках которой были проведены значительные работы по обновлению его внутреннего и внешнего облика.
Президент Южной Кореи с особым интересом осмотрел экспонаты и отметил, что дружественные связи между нашими народами уходят корнями вглубь прошлого. Лидеры согласились с важностью дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в области сохранения культурного наследия.
Далее высокие гости посетили обсерваторию и музей Мирзо Улугбека.
Любимый внук Амира Темура, великий ученый-астроном и правитель Мухаммад Тарагай Мирзо Улугбек внес огромный вклад в развитие науки и культуры. Он построил уникальную для Средневековья обсерваторию, в которой с особо высокой точностью изучал небесные тела. Его «Новые астрономические таблицы Курагони» долгие годы служили важным пособием по астрономической науке.
Последним пунктом экскурсии стал историко-этнографический парк «Вечный город» в международном туристическом центре «Великий шелковый путь», где гостям была продемонстрирована уникальная художественная, народно-прикладная и музыкальная культура нашего народа.