Энергия самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 30 май куни иқтисодиёт тармоқларида энергия самарадорлигини оширишга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Йилдан-йилга энергия ресурсларига талаб ошиб бораётган замонда улардан оқилона фойдаланиш, исрофгарчиликни камайтиришни ҳаётнинг ўзи тақозо этмоқда.
Шу мақсадда 2024 йилда ҳудудларда электр энергияси ва табиий газни тежаш бўйича мақсадли кўрсаткичлар шакллантирилди. Бу мақсадли кўрсаткичлар ишлаб чиқаришга халал бермаган ҳолда энергия истеъмолини самарали ташкил этиш орқали муайян ҳажмларни тежашни назарда тутади.
Шунингдек, истеъмолчиларни энергия аудитидан ўтказишнинг янги тартиби жорий этилмоқда. Унга кўра, энергия аудити фақат халқаро стандартларга мувофиқ ўтказилади. Аудит асосида ташкилот ва корхоналар томонидан бажарилиши мажбурий бўлган чора-тадбирлар ишлаб чиқилади ва уларнинг ижроси назорат қилинади.
Бу борада шаффофликни таъминлаш учун энергия аудити хулосалари ва ундан кейин эришилган натижалар йиллик бизнес-режаларига киритилиб, кузатув кенгашида тасдиқланади.
Ҳар бир ташкилот раҳбарларига энергия самарадорлиги бўйича KPI жорий этилади.
Шунингдек, истеъмолчилар томонидан электр энергияси ва табиий газдан фойдаланиш қоидаларини бузганликлари учун амалдаги тарифга ўсувчи коэффициентни қўллаган ҳолда қайта ҳисоб-китоб қилиш, истеъмолчилар томонидан мажбурий энергия аудити ўтказиш натижасида белгиланган чора-тадбирларни муддатида бажарилмаслиги, ушбу чора-тадбирлар бажарилишидан иқтисод қилиниши кутилган ёқилғи-энергетика ресурслари қиймати миқдорида жарима  қўллаш тартибини жорий қилиш масаласи ўрганилмоқда.
Яна бир таклиф – ташкилотлар, ҳудудлар ва кўчмас мулк объектлари кесимида энергия истеъмоли рейтингини жорий этиш. Бунда Энергетика вазирлиги томонидан энергия сиғими энг юқори ва энг паст бўлганларнинг “10 талиги” юритилиб, оммавий ахборот воситаларида ёритиб борилади.
Тақдимотда энергияни тежаш бўйича мақсадли кўрсаткичлар ва уни амалга ошириш чоралари атрофлича муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари тақдим этилган таклифларни алоқадор вазирлик ва идоралар билан биргаликда чуқур ва пухта ишлаб чиқиш, кўрсаткичларни халқ депутатлари маҳаллий кенгашлари муҳокамасига киритиш мақсадга мувофиқлигини таъкидлади.

Обсуждены предложения по повышению энергоэффективности
Президент Шавкат Мирзиёев 30 мая ознакомился с презентацией предложений по повышению энергоэффективности в отраслях экономики.
С каждым годом растет спрос на энергетические ресурсы, что требует их рационального использования и сокращения потерь.
В связи с этим разработаны целевые показатели по экономии электроэнергии и природного газа в регионах на 2024 год. Эти целевые показатели предусматривают экономию определенной части ресурсов путем эффективной организации потребления без создания препятствий производству.
Также вводится новый порядок проведения энергетического аудита потребителей. Согласно ему, энергоаудит будет проводиться исключительно в соответствии с международными стандартами. На основе аудита будут разработаны обязательные к выполнению меры.
Для обеспечения прозрачности результаты энергоаудита и достигнутые после него результаты будут включаться в годовые бизнес-планы и утверждаться наблюдательным советом.
Для руководителей организаций будут установлены KPI по энергоэффективности.
Кроме того, рассматривается вопрос о введении порядка пересчета с применением повышающего коэффициента к действующему тарифу за нарушение правил использования электроэнергии и природного газа потребителями, а также введения штрафа в размере стоимости ожидаемой экономии топливно-энергетических ресурсов за невыполнение обязательных мероприятий по энергоаудиту.
Еще одно предложение – ведение рейтинга потребления энергии для организаций, регионов и объектов недвижимости. Министерство энергетики будет составлять “топ-10” с самим высоким и самым низким энергопотреблением и освещать эти данные в СМИ.
На презентации были подробно обсуждены целевые показатели по экономии энергии и меры по их реализации.
Глава государства подчеркнул необходимость тщательной и глубокой проработки представленных предложений совместно с причастными министерствами и ведомствами, а также целесообразность внесения показателей на обсуждение местных кенгашей народных депутатов.