Инвестициявий ҳамкорлик бўйича вазифалар ижроси ва келгуси режалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёевга хорижий шериклар билан инвестициявий ҳамкорлик бўйича эришилган келишувлар ижросининг бориши ва келгуси режалар юзасидан ҳисобот берилди.
Россия, Хитой, Қатар, Саудия Арабистони ва бошқа мамлакатлар билан биргаликда амалга оширилаётган кооперация лойиҳалари ва инвестиция дастурларига алоҳида эътибор қаратилди.
Маълумки, 22-24 апрель кунлари Тошкент шаҳрида “Иннопром. Марказий Осиё” халқаро саноат кўргазмаси бўлиб ўтди. Ушбу тадбир Россия Федерацияси билан муваффақиятли савдо-иқтисодий ҳамкорликка ёрқин мисолдир.
2023 йил якунида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш қарийб 10 миллиард долларга етди.
Ушбу кўрсаткични 2030 йилга қадар икки баробарга кўпайтириш мақсад қилинган. Ўзбекистонда 3 мингдан ортиқ қўшма корхона муваффақиятли фаолият юритмоқда. 2023 йилда 700 дан зиёд янги корхона ташкил этилди. Ўтган йили Россиянинг 3 миллиард долларга яқин инвестициялари ўзлаштирилган бўлса, жорий йилда бу кўрсаткич 5 миллиард доллар бўлиши кутилмоқда.
Умуман, “Иннопром” доирасида 4 миллиард долларлик битимлар тўплами имзоланди.
2-3 май куни эса дунёнинг 93 та мамлакатидан 2,5 минг меҳмон иштирокида Тошкент халқаро инвестиция форуми бўлиб ўтди. Унинг доирасида ўтган ишбилармонлик тадбирлари якунида умумий қиймати 26,6 миллиард долларлик инвестиция битимлари ва экспорт шартномалари имзоланди.
Улар орасида қурилиш, “яшил” энергетика, тоғ-кон саноати, инфратузилма, озиқ-овқат, тўқимачилик саноати ва соғлиқни сақлаш соҳасидаги йирик лойиҳалар бор.
Форум натижалари бўйича хорижий ҳамкорлар билан имзоланган инвестиция ва савдо битимларини амалга ошириш бўйича “йўл харита”си ишлаб чиқилди. Унда барча босқичлар, муддатлар ва масъуллар аниқ белгиланди. Шунингдек, форумда ҳамда Президент ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгаши йиғилишида хорижий инвесторлар томонидан билдирилган таклиф ва ташаббусларни жорий қилиш бўйича “йўл харита”си ишлаб чиқилган.
Давлатимиз раҳбари ҳисоботни тинглаб, “йўл харита”ларининг барча бандлари ўз вақтида ва тўлиқ амалга оширилиши устидан қатъий назорат ўрнатиш, инвесторлар билан доимий мулоқот қилиб, улар учун максимал даражада қулай шароитлар яратиш, лойиҳаларни амалга ошириш жараёнида юзага келиши мумкин бўлган масалаларни тизимли ҳал этиб боришни топширди.
Мутасаддиларга тўртинчи Тошкент халқаро инвестиция форумига тайёргарликни ҳозирдан бошлаш, иқтисодиётнинг устувор тармоқларида истиқболли лойиҳалар тўпламини шакллантириш вазифаси қўйилди.

При Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось совещание по вопросам обеспечения занятости в махаллях, упорядоченной организации трудовой миграции.
Обеспечение занятости и повышение доходов населения — приоритетное направление государственной политики. С этой целью реализуется множество социально-экономических программ, запускаются новые проекты. Созданы широкие возможности для предпринимательства и самозанятости.
По инициативе главы нашего государства во всех регионах внедряется Сайхунабадский опыт.
Ответственные лица отчитались о ходе работ в разрезе районов и махаллей.
Отмечалось, что за каждой махаллей закреплены руководители организаций экономического комплекса. Они адресно работают с малообеспеченными гражданами, содействуют росту доходов семей. На это направляются дешевые кредиты, субсидии и льготы. Вместе со специалистами агрокомплекса на приусадебных участках населения выращиваются доходные культуры.
Президент указал, что не везде эта работа ведется на требуемом уровне. В нынешних сложных условиях главный источник обеспечения людей работой и источником дохода — это полная мобилизация внутренних возможностей.
Одним из важных задач является организованная и безопасная отправка граждан за рубеж для осуществления трудовой деятельности, обеспечение занятости мигрантов, вернувшихся домой. В связи с этим реформируется деятельность
Агентства внешней трудовой миграции при Министерстве занятости. Во всех регионах внедряется принцип «работа за рубежом начинается с махалли».
Гражданам, не имеющим достаточной квалификации, будет предоставлено дополнительное обучение, они будут целенаправленно готовиться согласно требованиям зарубежных работодателей. На этой основе планируется отправить 150 тысяч человек в страны с высоким уровнем дохода.
Особое внимание будет уделено гражданам, вернувшимся из трудовой миграции. На основе опыта Сайхунабада им будет оказана организационно-финансовая помощь в выращивании продукции на приусадебных участках и открытии бизнеса.
Глава государства дал дополнительные указания по качественному обслуживанию граждан и увеличению занятости.
Вновь подчеркнута необходимость создания единой информационной платформы по миграции, интеграции ее с системой «махаллинской семерки» и оказания помощи нашим соотечественникам, оказавшимся в сложной ситуации за рубежом.