Ўзбекистон Президенти ОПЕК Халқаро жамғармаси раҳбарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 май куни Тошкент халқаро инвестиция форуми дастури доирасида ОПЕК Халқаро тараққиёт жамғармаси президенти Абдулҳамид Ал-Халифани қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари ОПЕК жамғармасининг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишдаги муҳим ўрнини қайд этиб, Ўзбекистонда саноат, инфратузилма, сув таъминоти ва бошқа соҳаларда молиялаштирилаётган тадбиркорлик лойиҳаларини юқори баҳолади.
Форум давомида имзоланган қиймати 500 миллион долларлик битим доирасидаги лойиҳаларни тез фурсатда тайёрлаш ва амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди. Ҳужжатда туризм, логистика, фармацевтика, экология, хотин-қизлар тадбиркорлиги ва ёшлар ташаббусларини қўллаб-қувватлаш каби янги йўналишларда амалий ҳамкорликни ривожлантириш назарда тутилган.

Президент Узбекистана принял главу Международного фонда ОПЕК
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 мая в рамках программы Ташкентского международного инвестиционного форума принял президента Международного фонда развития ОПЕК Абдулхамида Аль-Халифу.
Глава нашего государства отметил важную роль Фонда ОПЕК в достижении основных Целей устойчивого развития и высоко оценил финансируемые в Узбекистане проекты бизнеса в сфере промышленности, инфраструктуры, водоснабжения и других.
Подчеркнута важность скорейшей подготовки и реализации проектов в рамках подписанного в ходе Форума Соглашения на сумму 500 миллионов долларов. Документом предусматривается продвижение новых направлений практического взаимодействия – туризм, логистика, фармацевтика, экология, поддержка женского предпринимательства и молодежных инициатив.