Ўзбекистон Президенти ОИИБ президенти Цзинь Лицюнь билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хитойга давлат ташрифининг ишбилармонлик тадбирлари доирасида Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки бош қароргоҳига ташриф буюриб, банк президенти Цзинь Лицюнь билан музокара ўтказди.
Ушбу етакчи халқаро молиявий институт билан стратегик шерикликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда банк билан ҳамкорлик мисли кўрилмаган юксак даражага кўтарилди. Қўшма лойиҳалар портфели 3 миллиард доллардан ошди. 2023 йилнинг ўзида жалб қилинган инвестициялар ҳажми 1 миллиард долларга етди.
Энергетика, сув таъминоти, автомобиль ва темир йўлларни реконструкция қилиш ҳамда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича муҳим лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари стратегик хомашёни чуқур қайта ишлаш лойиҳаларини молиялаштиришни кенгайтириш ҳамда давлат-хусусий шериклик асосида ижтимоий аҳамиятга эга дастурларни амалга ошириш муҳимлигини қайд этди.
Янги Ўзбекистонда олиб борилаётган таркибий ислоҳотлар доирасида устувор йўналишлардаги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича 2026 йилгача мўлжалланган қўшма Ҳамкорлик дастури қабул қилинди.
Марказий Осиё минтақасидаги стратегик муҳим инфратузилмавий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Банк бошқарувчилари кенгашининг жорий йил сентябрь ойида Самарқанд шаҳрида бўлажак йиллик йиғилишига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишнинг амалий жиҳатлари ҳам муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана провел встречу с президентом АБИИ Цзинь Лицюнем
В рамках деловой программы государственного визита в КНР Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил штаб-квартиру Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, где провел переговоры с президентом банка Цзинь Лицюнем.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства с этим ведущим международным финансовым институтом.
В последние годы взаимодействие с банком вышло на беспрецедентно высокий уровень. Портфель совместных проектов превысил 3 миллиарда долларов. Только в 2023 году объем привлеченных инвестиций достиг 1 миллиарда долларов.
Реализуются важные проекты в области энергетики, водоснабжения, реконструкции автомобильных и железных дорог, а также развития предпринимательства.
Глава нашего государства выступил за наращивание объемов финансирования проектов по глубокой переработке стратегического сырья и реализацию социально важных программ на принципах государственно-частного партнерства.
В рамках проводимых структурных реформ в Новом Узбекистане принята совместная Программа сотрудничества до 2026 года по реализации проектов в приоритетных направлениях.
Особое внимание уделено вопросам поддержки стратегически важных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии.
Также обсуждены практические аспекты подготовки и проведения Ежегодного заседания совета управляющих банка в сентябре этого года в городе Самарканде.