Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қатар Амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Сонийнинг таклифига биноан 1-2 октябрь кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлди.
2 октябрь куни Доҳа шаҳридаги “Амири Девон” мажмуасида Ўзбекистон Республикаси Президентини расмий кутиб олишга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Ўзбекистон етакчиси Шавкат Мирзиёевни Қатар Амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний самимий кутиб олди.
Олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди. Ҳарбий оркестр икки мамлакат мадҳияларини ижро этди.
Давлат раҳбарлари фахрий қоровул сафи олдидан ўтдилар ва расмий делегациялар аъзоларини қутладилар.
“Амири Девон” мажмуасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қатар Давлати Амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Сонийнинг икки мамлакат расмий делегациялари иштирокидаги музокаралари бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари Қатар Амирига ташриф билан келиш таклифи ҳамда Ўзбекистон делегациясига кўрсатилаётган меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдирди.
Сиёсий мулоқотни янада мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ва маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Қатар Амири жорий йил июнь ойида Самарқандга амалга оширган тарихий ташриф мамлакатларимиз муносабатларида янги босқични бошлагани таъкидланди. Ўзбекистон билан Қатар ўртасидаги ҳамкорликни янада юқори, стратегик шериклик даражасига олиб чиқишга қатъий интилиш билдирилди.
Турли даражаларда мулоқотлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ҳажми ошмоқда, икки мамлакат пойтахтлари ўртасида авиақатновлар йўлга қўйилди. Қатарнинг йирик компаниялари билан қўшма лойиҳалар бошланди.
Ташриф арафасида Доҳада Ўзбекистон элчихонаси очилди, унинг фаолияти самарали шерикликни фаол ривожлантиришга кучли суръат бағишлайди.
Қатарда муваффақиятли амалга оширилаётган ҳамда Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясининг мақсад ва вазифаларига ҳамоҳанг бўлган “Нигоҳ 2030” давлат дастурига юқори баҳо берилди.
Томонлар савдо кўрсаткичларини каррасига ошириш, анъанавий ва “яшил” энергетика, нефть-кимё, металларни чуқур қайта ишлаш, қишлоқ хўжалиги, қурилиш, туризм, молия ва бошқа соҳаларда қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга тайёрлигини билдирди.
Ишбилармонлик алоқаларини фаоллаштириш учун 2024 йил январь ойида Доҳада қўшма Ҳукуматлараро комиссия, Ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилишлари ва бизнес-форумини ўтказиш таклиф қилинди.
Маданият, таълим ва туризм соҳаларидаги алмашинувни кенгайтиришга қаратилган саъй-ҳаракатларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш лозимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Қатарнинг илмий ва таълим муассасалари билан ҳамкорликни чуқурлаштириш, биотехнологиялар ва сунъий интеллект, “яшил” энергетика борасида қўшма тадқиқотлар ўтказишдан манфаатдор экани таъкидланди. Доҳада Ўзбекистон маданияти ва туризм ҳафталигини ўтказишга келишиб олинди.
Глобал ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Трансафғон темир йўлини қуриш лойиҳасини амалий илгари суриш масалаларини қўллаб-қувватлаш муҳимлиги қайд этилди.
Томонлар Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш учун афғон халқига гуманитар ёрдам кўрсатишни давом эттириш муҳимлиги ҳақида якдил фикр билдирдилар.
Учрашув якунида давлат раҳбарлари бир қатор қўшма “йўл харита”ларини тайёрлаш ва эришилган келишувларни самарали рўёбга чиқариш механизмларини яратиш топшириғини бердилар.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қатар Амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Сонийнинг музокараларидан сўнг икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди.
Хусусан, ҳамкорликнинг турли соҳаларини қамраб олувчи қуйидаги ҳужжатлар имзоланди:
– Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Қатар Давлати Ҳукумати ўртасида туризм ва ишбилармонлик тадбирлари соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ва Қатар Давлати Ижтимоий ривожланиш ва оила вазирлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
– Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ва Қатар Давлати Ички ишлар вазирлиги ўртасида ўзаро англашув меморандуми;
– Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ва Қатар Давлати Инвестиция агентлиги ўртасида инвестициявий ҳамкорлик тўғрисида ўзаро англашув меморандуми;
– Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Қатар Давлати Маъмурий назорат ва шаффофлик бошқармаси ўртасида ўзаро англашув меморандуми.
Бундан ташқари, ташриф доирасида қуйидаги келишувларга эришилди:
– Ўзбекистон Республикаси Дин ишлари қўмитаси ва Доҳа динлараро мулоқот халқаро маркази ўртасида ўзаро англашув меморандуми;
– Ўзбекистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маркази ва Қатар Давлати Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий қўмитаси ўртасида ўзаро англашув меморандуми;
– Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ва Қатар Давлати Савдо-саноат палатаси ўртасида қўшма ишбилармонлар кенгашини тузиш тўғрисида битим;
– Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ва Қатар Давлати Савдо-саноат палатаси ўртасида ўзаро англашув меморандуми.
Президент Шавкат Мирзиёев шу куни Доҳа шаҳрида ўзига ажратилган қароргоҳда Қатар Давлатининг собиқ Бош вазири, мамлакатдаги қатор йирик инвестиция ва саноат холдинглари асосчиси Ҳамад бин Жассим Ол Сонийни қабул қилди.
Ўзбекистон ва Қатарнинг етакчи компания ва корхоналари ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Энергетика, саноат, инфратузилма, туризм, банк-молия соҳаларида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш шулар жумласидан.
Давлатимиз раҳбари экспертлар гуруҳини шакллантириш ва “йўл харитаси”ни қабул қилиш орқали қўшма лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш муҳимлигини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қатарга давлат ташрифи доирасида “ЭКСПО Доҳа – 2023” бутунжаҳон кўргазмасининг очилиш маросимида иштирок этди.
Тантанали тадбирда Қатар Амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний, Бирлашган Араб Амирликлари Президенти шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён, Ироқ, Яман ва бошқа қатор мамлакатларнинг давлат ва ҳукумат раҳбарлари қатнашди.
«ЭКСПО Доҳа» минтақада ўтказилаётган илк глобал “яшил” кўргазмадир. Тадбир “Яшил саҳро, янада яхши атроф-муҳит” шиори остида ўтказилмоқда ва келгуси йил март ойига қадар давом этади.
Форум иштирокчилари атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, экотизимларни ривожлантириш, “ақлли” қишлоқ хўжалигини жорий қилиш, янги турдаги экинларни етиштириш, инновацион боғлар яратиш ва бошқа йўналишлардаги илғор технологиялар ва ютуқлар билан танишди.
Кўргазма доирасида ташкил этилган Ўзбекистон миллий павильонида интенсив деҳқончилик ва чорвачилик, экологик менежмент соҳаларидаги энг янги технологиялар, мамлакатимиз боғдорчилик ва озиқ-овқат тармоқлари тақдимотлари намойиш этилмоқда.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Эмира Катара шейха Тамима бин Хамада Аль Тани 1-2 октября посетил эту страну с государственным визитом.
2 октября в комплексе «Амири Диван» в городе Дохе прошла торжественная церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан.
Лидера Узбекистана Шавката Мирзиёева тепло встретил Эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани.
В честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Военный оркестр исполнил национальные гимны двух стран.
В комплексе «Амири Диван» в Дохе состоялись переговоры между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Эмиром Государства Катар шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани с участием официальных делегаций двух стран.
Глава нашего государства поблагодарил Эмира Катара за приглашение и теплое гостеприимство, оказываемое делегации Узбекистана.
Рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления политического диалога, расширения торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества и активизации культурно-гуманитарных обменов.
Подчеркнуто, что исторический визит Эмира Катара в Самарканд в июне этого года открыл новую веху в отношениях двух стран. Обозначена приверженность выводу взаимодействия Узбекистана с Катаром на более высокий уровень стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечена активизация контактов на разных уровнях. Растут объемы взаимной торговли, налажено авиасообщение между столицами двух стран, начата реализация совместных проектов с крупными катарскими компаниями.
Накануне визита в Дохе открылось посольство Узбекистана, деятельность которого должна дать мощный импульс активному продвижению плодотворного партнерства.
Дана высокая оценка успешно реализуемой в Катаре государственной программе «Видение-2030», созвучной с целями и задачами Стратегии развития Нового Узбекистана.
Подтверждена готовность к кратному увеличению показателей торговли, практической реализации совместных инвестиционных проектов в сферах традиционной и «зеленой» энергетики, нефтехимии, глубокой переработки металлов, сельского хозяйства, строительства, туризма, финансов и других.
Для активизации деловых связей предложено организовать первые заседания совместной Межправительственной комиссии, Делового совета и бизнес-форум в январе 2024 года в Дохе.
Выражена готовность к всемерной поддержке усилий, направленных на активизацию культурных, образовательных и туристических обменов.
Отмечено, что Узбекистан заинтересован в углублении сотрудничества с катарскими научными и образовательными учреждениями, проведении совместных исследований в области биотехнологий и искусственного интеллекта, «зеленой» энергетики. Достигнута договоренность о проведении в Дохе Недели культуры и туризма Узбекистана.
Обсуждены также актуальные вопросы глобальной и региональной повестки.
Подчеркнута важность поддержки вопросов практического продвижения проекта строительства Трансафганской железной дороги.
Стороны согласились с тем, что важно продолжить оказание гуманитарной помощи афганскому народу для обеспечения мира и стабильности в этой стране.
По итогам встречи главы государств поручили подготовить ряд совместных «дорожных карт» и создать механизмы эффективной реализации достигнутых договоренностей.
По итогам переговоров Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Эмира Катара шейха Тамима бин Хамада Аль Тани состоялась церемония подписания двусторонних документов.
В частности, подписаны следующие документы, охватывающие различные сферы сотрудничества:
– Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Государства Катар о сотрудничестве в сфере туризма и деловых мероприятий;
– Меморандум о сотрудничестве между Национальным агентством социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан и Министерством социального развития и семьи Государства Катар;
– Меморандум о взаимопонимании между Министерством внутренних дел Республики Узбекистан и Министерством внутренних дел Государства Катар;
– Меморандум о взаимопонимании между Фондом реконструкции и развития Республики Узбекистан и Агентством инвестиций Государства Катар об инвестиционном сотрудничестве;
– Меморандум о взаимопонимании между Агентством по противодействию коррупции Республики Узбекистан и Управлением административного контроля и прозрачности Государства Катар.
Кроме того, в рамках визита заключены следующие договоренности:
– Меморандум о взаимопонимании между Комитетом по делам религий Республики Узбекистан и Дохинским Международным центром межрелигиозного диалога;
– Меморандум о взаимопонимании между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Национальным комитетом по правам человека Государства Катар;
– Соглашение о создании совместного делового совета между Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Торгово-промышленной палатой Государства Катар;
– Меморандум о взаимопонимании между Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Торгово-промышленной палатой Государства Катар.
В этот же день Президент Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции в Дохе принял бывшего Премьер-министра Государства Катар, основателя ряда крупных инвестиционных и индустриальных холдингов страны Хамада бин Джассима Аль Тани.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного делового сотрудничества на уровне ведущих компаний и предприятий Узбекистана и Катара.
Речь идет о реализации перспективных проектов в области энергетики, промышленности, инфраструктуры, туризма, банковско-финансового сектора.
Главой нашего государства отмечена важность ускорения практической реализации совместных проектов путем формирования экспертной группы и принятия «дорожной карты».
В рамках программы государственного визита в Катар Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии открытия Всемирной выставки «ЭКСПО Доха – 2023».
В торжественном мероприятии участвовали Эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани, Президент Объединенных Арабских Эмиратов шейх Мухаммад бин Заид Аль Нахаян, главы государств и правительств Ирака, Йемена и ряда других стран.
«ЭКСПО Доха» является первой глобальной «зеленой» выставкой, проводимой в регионе. Мероприятие проходит под девизом: «Зеленая пустыня, лучшая окружающая среда» и продлится до марта следующего года.
Участники форума ознакомились с экспозициями передовых технологий и достижений в области охраны окружающей среды, развития экосистем, внедрения «умного» сельского хозяйства, выращивания новых видов агрокультур, создания инновационных садов и других направлениях.
В национальном павильоне Узбекистана, организованном в рамках выставки, представлены новейшие технологии в области интенсивного земледелия и животноводства, экологического менеджмента, презентации садоводческой и пищевой отраслей страны.