Давлат ҳуқуқий сиёсатини амалга оширишда адлия органлари ва муассасалари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2279
Ҳуқуқий демократик давлат ва адолатли фуқаролик жамияти қуриш жараёнида, биринчи навбатда, ягона давлат ҳуқуқий сиёсатини, жумладан ҳуқуқ ижодкорлиги фаолиятини сифатли ташкил этиш, изчил ва бир хил ҳуқуқни қўллаш амалиётини шакллантириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг самарали ҳимоя қилинишини таъминлаш, шунингдек, аҳолининг ҳуқуқий маданиятини оширишнинг яхлит тизимини жорий этиш йўли билан амалга оширишни кўзловчи адлия органлари ва муассасаларига муҳим роль ажратилмоқда.
Сўнгги йилларда амалга оширилган чора-тадбирлар давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари тизимида, айниқса, давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятини ҳуқуқий таъминлаш, уларнинг юридик хизматларини мувофиқлаштириш, ҳуқуқий ахборотни тарқатиш, шунингдек, давлат хизматлари кўрсатиш сифатини яхшилаш масалалари бўйича адлия органлари ва муассасаларининг роли ва масъулиятини ошириш имконини берди.
Шу билан бирга, ўтказилган таҳлил натижалари шуни кўрсатмоқдаки, адлия органлари ва муассасалари фаолиятида ҳуқуқий ислоҳотларнинг юқори самарадорлик даражасига эришишга тўсқинлик қилувчи қатор тизимли муаммо ва камчиликлар мавжуд. Хусусан:
биринчидан, адлия органларининг туман (шаҳар) тузилмаларининг мавжуд эмаслиги бевосита жойлардаги ҳуқуқий муаммолар, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари уларнинг ҳақиқий эҳтиёжлари билан боғлиқ ҳолда таъминланиш даражасининг чуқур ўрганилишига, жамиятдаги аниқ ҳуқуқий ҳолатдан келиб чиқиб манзилли ҳуқуқий тарғиботни амалга оширишга тўсқинлик қилмоқда;
иккинчидан, ҳуқуқни қўллаш амалиётини тизимли таҳлил қилиш ва унинг изчиллиги ва бир хиллигини таъминлаш бўйича таъсирчан чораларни ишлаб чиқиш, ҳуқуқий нормаларнинг ўзбошимчалик билан ва нотўғри талқин қилинишига йўл қўймаслик юзасидан жойларда давлат органлари ва бошқа ташкилотларга ҳуқуқий маслаҳатлар бериш бўйича самарали ишлар йўлга қўйилмаган;
учинчидан, адлия органларига фаолият йўналишига мувофиқ бўлмаган ва бир-бирини такрорловчи, айниқса, шартномавий-ҳуқуқий ишларни назорат қилиш соҳасидаги вазифаларнинг юклатилганлиги давлат ҳуқуқий сиёсатини амалга ошириш соҳасида уларга юклатилган биринчи даражадаги вазифаларни бажариш учун мавжуд куч ва воситалардан оқилона фойдаланиш имконини бермаяпти;
тўртинчидан, амалга оширилаётган ислоҳотлар, фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқ ва манфаатларига дахлдор бўлган қабул қилинаётган қонун ҳужжатларининг мазмун ва моҳиятини тушунтириш бўйича жойларда адлия органларининг иши лозим даражада ташкиллаштирилмаган, бунинг натижасида эса аҳолининг ҳуқуқий саводхонлиги ва ҳуқуқий маданияти, айниқса, қишлоқ жойларда қониқарсиз даражада қолмоқда;
бешинчидан, юриспруденция соҳасида, аввало, халқаро ва хорижий ташкилотларда Ўзбекистон Республикасининг манфаатларини муносиб ифода этадиган мутахассисларнинг кескин етишмаслиги сақланиб қолмоқда, давлат ва хўжалик бошқаруви органларида талаб юқори бўлган тор доирадаги ва соҳавий мутахассисликлар бўйича юридик кадрлар тайёрлаш тизими мавжуд эмас;
олтинчидан, адлия органлари ва муассасалари ходимларини ижтимоий ва моддий рағбатлантиришнинг паст даражада эканлиги мазкур соҳага юқори малакали мутахассисларни жалб этиш, барқарор кадрлар захирасини шакллантириш имконини бермаяпти ҳамда ходимларнинг ташаббускорлиги ва масъулиятига салбий таъсир кўрсатмоқда;
еттинчидан, адлия органлари ва муассасалари фаолиятига янги ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, уларни замонавий воситалар ва ускуналар билан жиҳозлаш қониқарсиз ҳолатда қолмоқда.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ ҳамда давлат ҳуқуқий сиёсатини амалга оширишда адлия органлари ва муассасалари фаолиятини тубдан такомиллаштириш мақсадида:
1. Адлия органлари ва муассасалари фаолиятининг устувор йўналишлари деб қуйидагилар:
биринчи, адлия органларини “Одилона қонунларни қабул қилиш, жамиятда қонунга ҳурмат руҳини қарор топтириш – демократик ҳуқуқий давлат қуришнинг гаровидир” деган концептуал ғояни ҳаётга татбиқ этишга қаратилган ягона давлат ҳуқуқий сиёсати амалга оширилишини таъминлайдиган профессионал хизматга айлантириш;
иккинчи, адлия органлари фаолиятига, устувор равишда, танқидий таҳлил ва ҳуқуқий муаммоларни, аввало, бевосита жойларда ишларни самарали ташкил этиш йўли билан ҳал этишга асосланган, сифат жиҳатидан янги механизмларни жорий этиш;
учинчи, давлат органлари ва ташкилотларининг туман (шаҳар) тузилмаларининг қонунлар ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросини ташкил этиш соҳасидаги фаолиятига услубий раҳбарлик қилиш ва мувофиқлаштириш, танқидий таҳлил асосида изчил ва бир хил ҳуқуқни қўллаш амалиётини таъминлаш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш;
тўртинчи, ҳуқуқий тарғибот ва фуқароларнинг ҳуқуқий онгини оширишнинг замонавий ва таъсирчан услубларини жорий қилиш, уларга қабул қилинаётган қонунлар ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар мазмун-моҳияти ва аҳамиятини етказиш, аҳолининг ҳуқуқий саводсизлигига барҳам бериш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш;
бешинчи, давлат бошқаруви тизимининг самарадорлигини, маъмурий тартиб-таомиллар ва давлат хизматларининг сифатини комплекс ва танқидий таҳлил қилишда адлия органларининг ролини ошириш, бу соҳаларда қонунчиликни янада такомиллаштириш ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
олтинчи, ўз фаолиятлари юзасидан жамоатчиликка тизимли равишда маълумотлар тақдим этиш йўли билан адлия органлари мансабдор шахсларининг ҳисобот бериш тартибини жорий этиш, уларнинг аҳолини ташвишга солувчи муаммоларга юзаки муносабатда бўлиши ҳолатларига чек қўйиш, шунингдек, уларнинг фаолиятини баҳолашнинг аниқ мезонларини белгилаш;
еттинчи, юридик кадрларни, айниқса, талаб қилинаётган тор доирадаги ва соҳавий мутахассисликлар бўйича тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишнинг сифат жиҳатидан янги тизимини ташкил этиш, юриспруденция соҳасидаги мутахассисларни ўқитишнинг инновацион шакллари ва усулларини жорий этиш, юридик кадрларни етакчи хорижий таълим муассасаларига тизимли равишда юбориш;
саккизинчи, халқаро ва хорижий ташкилотларда Ўзбекистон Республикасининг манфаатларини ҳуқуқий ҳимоя қилишнинг самарали тизимини, халқаро жамоатчилик ва хорижий инвесторларни мамлакатда амалга оширилаётган ҳуқуқий ислоҳотлар ҳақида хабардор қилиш механизмларини ташкил этиш;
тўққизинчи, адлия органлари ва муассасалари фаолиятининг моддий-техника таъминотини янада яхшилаш, ходимларни ижтимоий ва моддий рағбатлантиришнинг янги механизмларини, шу жумладан уларни хизмат уйлари билан таъминлашни жорий этиш;
ўнинчи, адлия органлари ва муассасаларининг барча тузилмалари фаолияти самарадорлигини оширишга йўналтирилган замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш ҳисоблансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тизимининг Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан молиялаштириладиган касб-ҳунар коллежлари юридик хизматларининг штат бирликлари ҳисобидан, “республика – вилоят – туман (шаҳар)” уч поғонали принципи бўйича вертикал бошқарувни жорий этган ҳолда туманлар (шаҳарлар)да адлия бўлимлари ташкил этилсин.
Белгилансинки, касб-ҳунар коллежларининг тугатилаётган юридик хизматлари функциялари тегишли туман (шаҳар) адлия бўлимлари томонидан амалга оширилади.
3. Туманлар (шаҳарлар) адлия бўлимларининг асосий вазифалари этиб қуйидагилар:
ҳокимларга ҳамда давлат органлари ва ташкилотларининг туманлар (шаҳарлар) тузилмаларига қонунлар ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қўллаш масалалари бўйича маслаҳатлар бериш;
давлат органлари ва ташкилотлари туман (шаҳар) тузилмаларининг қонунлар ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросини ташкил этиш бўйича фаолиятига услубий раҳбарлик қилиш ва мувофиқлаштириш;
қабул қилинаётган қонунлар ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини туманлар тузилмаларидаги ижрочиларга етказиш, “республика – вилоят – туман – маҳалла” принципи бўйича ҳуқуқий тарғибот ва аҳолининг ҳуқуқий саводсизлигига барҳам бериш борасида, шу жумладан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва суд органлари билан биргаликда чора-тадбирларни амалга ошириш;
туманлар (шаҳарлар) ҳокимлари ва халқ депутатлари Кенгашларининг қарорларини қонун ҳужжатларига, мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг мақсад ва вазифаларига мувофиқлиги нуқтаи назаридан ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш;
ҳуқуқни қўллаш амалиётини ўрганиш ва таҳлил қилиш, унинг барқарорлиги ва бир хиллигини таъминлаш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш, ўз ваколатлари доирасида жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш;
давлат органлари ва ташкилотларининг туман (шаҳар) тузилмаларида ҳуқуқий ишларнинг ҳолатини мониторинг қилиш, шунингдек, уларнинг юридик хизматлари фаолиятини мувофиқлаштириш, назорат қилиш ва методик таъминлаш белгилансин.
4. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигининг Шартномавий-ҳуқуқий ишларни назорат қилиш бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлимлари тугатилсин.
5. 2018 йил 1 июлдан бошлаб, фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш (кейинги ўринларда ФҲДЁ деб юритилади) органларининг ҳуқуқни қўллаш амалиётини мувофиқлаштириш, фаолиятини методик таъминлаш, “ФҲДЁнинг ягона электрон архиви” ахборот тизимини юритиш, ФҲДЁнинг ҳудудий архивларига раҳбарлик бўйича вазифалар Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги зиммасига юклатилган ҳолда, ФҲДЁ органлари туманлар (шаҳарлар) ҳокимиятлари тасарруфига ўтказилсин.
6. Шундай тартиб жорий этилсинки, унга кўра 2018 йилдан бошлаб:
Ўзбекистон Республикаси адлия вазири давлат органлари ва ташкилотларининг норма ижодкорлиги фаолияти ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти ҳолати тўғрисида ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенатига ахборот тақдим этади;
Қорақалпоғистон Республикаси адлия вазири, ҳудудий адлия бошқармалари бошлиқлари ҳар ярим йил якуни бўйича тегишлича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар халқ депутатлари Кенгашларига жойларда норма ижодкорлиги ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиёти ҳолати бўйича ахборот тақдим этади;
туман (шаҳар) адлия бўлимлари бошлиқлари ҳар чоракда тегишлича туман (шаҳар) халқ депутатлари Кенгашларига туман (шаҳар) даражасидаги давлат органлари ва ташкилотларининг норма ижодкорлиги ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиёти ҳолати бўйича ахборот тақдим этади.
7. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги халқаро арбитражлар ва суд ишлари масалалари бўйича Ўзбекистон Республикасининг манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида ваколатли давлат бошқаруви органи этиб белгилансин.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига:
давлат органлари ва ташкилотларига, Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналарига белгиланган тартибда халқаро арбитражлар ва суд ишлари масалалари бўйича бажарилиши мажбурий бўлган топшириқлар юбориш;
адлия органлари ва муассасалари, давлат органлари ва ташкилотларининг юридик хизматлари ходимларини бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш соҳасида, шу жумладан халқаро арбитражлар ва суд ишлари бўйича ўқиш ва малакаларини ошириш учун ривожланган давлатларнинг етакчи таълим муассасалари ва бошқа ташкилотларига юбориш ҳуқуқи берилсин.
8. Тошкент давлат юридик университетининг Ҳуқуқий тадқиқотлар маркази негизида Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджетидан молиялаштириладиган, бошқарув ходимларининг чекланган умумий сони 25 нафар бўлган Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти ташкил этилсин.
Қуйидагилар Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институтининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
қонунчиликни ва унинг тармоқларини ривожлантириш соҳасида илмий-амалий тадқиқотлар ўтказиш ҳамда илмий концепциялар ишлаб чиқиш;
аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишнинг инновацион услублари ҳамда усулларини ишлаб чиқиш;
суд-ҳуқуқ соҳасидаги қонун ҳужжатлари қўлланилиш амалиётини таҳлил қилиш, уни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
давлат бошқаруви самарадорлигини оширишнинг ҳуқуқий муаммоларини ўрганиш, ижтимоий-иқтисодий соҳадаги муносабатларни ҳуқуқий тартибга солишнинг ривожланиш йўналишларини аниқлаш;
етакчи хорижий илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорликни амалга ошириш.
9. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги:
бир ҳафталик муддатда Ўзбекистон Републикаси Адлия вазирлиги фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича ташкилий чора-тадбирларни назарда тутувчи Ўзбекистон Републикаси Президентининг қарори лойиҳасини киритсин;
бир ойлик муддатда Ўзбекистон Републикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти фаолиятини ташкил этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳасини киритсин;
икки ойлик муддатда туман (шаҳар) ҳокимликларининг фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органлари фаолиятини ташкил этиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳасини киритсин;
икки ойлик муддатда қонун ҳужжатларига мазкур Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Р.Р.Иноятов ва Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Р.К.Давлетов зиммасига юклансин.

О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов и учреждений юстиции в реализации государственной правовой политики
2293
В процессе построения правового демократического государства и справедливого гражданского общества существенная роль отводится органам и учреждениям юстиции, призванным реализовать, в первую очередь единую государственную правовую политику, в том числе путем качественной организации правотворческой деятельности, формирования последовательной и единообразной правоприменительной практики, обеспечения эффективной защиты прав и свобод человека, а также внедрения целостной системы повышения правовой культуры населения.
Реализованные в последнее время меры позволили повысить роль и ответственность органов и учреждений юстиции в системе органов государственной власти и управления, особенно по вопросам правового обеспечения деятельности государственных органов и организаций, координации их юридических служб, распространения правовой информации, а также улучшения качества оказания государственных услуг.
Вместе с тем, результаты проведенного анализа показывают, что в деятельности органов и учреждений юстиции имеется ряд системных проблем
и недостатков, сдерживающих достижение высокого уровня эффективности проводимых правовых реформ. В частности:
во-первых, отсутствие районных (городских) подразделений органов юстиции препятствует глубокому изучению правовых проблем непосредственно на местах, уровня обеспечения прав и свобод граждан в увязке с реальными их нуждами, реализации адресного правового просвещения в зависимости от конкретных правовых вызовов в обществе;
не налажена эффективная работа по системному анализу правоприменительной практики и выработке действенных мер по обеспечению ее последовательности и единообразия, оказанию правовой консультации государственным органам и другим организациям на местах по недопущению произвольного и избирательного толкования правовых норм;
обременение органов юстиции несвойственными и дублирующими функциями, особенно в сфере контроля договорно-правовой работы, не позволяет рационально использовать имеющиеся силы и средства для выполнения первостепенных задач в сфере осуществления государственной правовой политики;
в-четвертых, не на должном уровне организована работа органов юстиции на местах по разъяснению сути и значения осуществляемых реформ, принимаемых актов законодательства, затрагивающих права и интересы граждан и субъектов предпринимательства, в результате чего остается на неудовлетворительном уровне правовая грамотность и правовая культура населения, особенно в сельской местности;
в-пятых, сохраняется острая нехватка специалистов в сфере юриспруденции, прежде всего способных достойно представлять интересы Республики Узбекистан в международных и иностранных организациях, не налажена система подготовки юридических кадров по узким и профильным специальностям, востребованным в органах государственного и хозяйственного управления;
в-шестых, низкий уровень социального и материального стимулирования работников органов и учреждений юстиции не способствует привлечению в данную сферу высококвалифицированных специалистов, формированию устойчивого резерва кадров и негативно влияет на инициативность и ответственность работников;
в-седьмых, неудовлетворительным остается состояние внедрения в деятельность органов и учреждений юстиции новейших информационно-коммуникационных технологий, оснащения их современными средствами и оборудованием.
В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, а также в целях коренного совершенствования деятельности органов и учреждений юстиции в реализации государственной правовой политики:
1. Считать приоритетными направлениями деятельности органов и учреждений юстиции:
первое, превращение органов юстиции в профессиональную службу, обеспечивающую реализацию единой государственной правовой политики, направленной на воплощение в жизнь концептуальной идеи – «Принятие справедливых законов, утверждение в обществе духа уважения к закону – залог построения демократического правового государства»;
второе, внедрение качественно новых механизмов в деятельность органов юстиции, основанных преимущественно на критическом анализе и решении правовых проблем, прежде всего путем эффективной организации работы непосредственно на местах;
третье, методическое руководство и координацию деятельности районных (городских) подразделений государственных органов и организаций в сфере организации исполнения законов и других нормативно-правовых актов, реализацию на основе критического анализа мер по обеспечению последовательной и единообразной правоприменительной практики;
четвертое, внедрение современных и действенных методов правовой пропаганды и повышения правосознания граждан, доведение до них сути и значения принимаемых законов и других нормативно-правовых актов, осуществление мероприятий по искоренению правовой безграмотности населения;
пятое, повышение роли органов юстиции в проведении комплексного и критического анализа эффективности системы государственного управления, качества административных процедур и государственных услуг, выработку предложений по дальнейшему совершенствованию законодательства и правоприменительной практики в этих сферах;
шестое, внедрение порядка отчетности должностных лиц органов юстиции путем систематического представления общественности сведений о своей деятельности, недопущение фактов их поверхностного отношения к волнующим население проблемам, а также определение четких критериев оценки их работы;
седьмое, организация качественно новой системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации юридических кадров, особенно по востребованным узким и профильным специальностям, внедрение инновационных форм и методов обучения специалистов в сфере юриспруденции, направление на системной основе юридических кадров в ведущие зарубежные образовательные учреждения;
восьмое,
создание эффективной системы правовой защиты интересов Республики Узбекистан в международных и иностранных организациях, механизмов широкого информирования международного сообщества и иностранных инвесторов о проводимых правовых реформах в стране;
девятое, дальнейшее улучшение материально-технического обеспечения деятельности органов и учреждений юстиции, внедрение новых механизмов социального и материального стимулирования работников, в том числе путем обеспечения их служебным жильем;
десятое,
широкое внедрение современных информационно-коммуникационных технологий, направленное на повышение эффективности деятельности всех подразделений органов и учреждений юстиции.
2. Образовать отделы юстиции в районах (городах) с введением вертикали управления по трехступенчатому принципу «республика – область – район (город)» за счет штатных единиц юридических служб профессиональных колледжей системы Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, финансируемых из Государственного бюджета Республики Узбекистан.
Установить, что функции упраздняемых юридических служб профессиональных колледжей осуществляются соответствующими отделами юстиции районов (городов).
3. Определить основными задачами отделов юстиции районов (городов):
консультирование хокимов и районных (городских) подразделений государственных органов и организаций по вопросам применения законов
и других нормативно-правовых актов;
методическое руководство и координацию деятельности районных (городских) подразделений государственных органов и организаций в сфере организации исполнения законов и других нормативно-правовых актов;
доведение сути и значения принимаемых законов и других нормативно-правовых актов до исполнителей в районных подразделениях, осуществление мероприятий по правовой пропаганде и искоренению правовой безграмотности населения по принципу «республика – область – район – махалля», в том числе во взаимодействии с правоохранительными и судебными органами;
проведение правовой экспертизы решений хокимов и Кенгашей народных депутатов районов (городов) на предмет определения их соответствия законодательству, целям и задачам проводимых в стране реформ;
изучение и анализ правоприменительной практики, выработку предложений по обеспечению ее последовательности и единообразия;
осуществление мер по защите прав человека, рассмотрение в пределах своей компетенции обращений физических и юридических лиц;
мониторинг состояния правовой работы в районных (городских) подразделениях государственных органов и организаций, а также координацию, контроль и методическое обеспечение деятельности их юридических служб.
4. Упразднить Управление по контролю договорно-правовой работы Министерства юстиции Республики Узбекистан и его территориальные отделы.
5. Передать с 1 июля 2018 года в ведение хокимиятов районов (городов) органы записи актов гражданского состояния (далее – ЗАГС) с возложением функций по координации правоприменительной практики, методическому обеспечению деятельности органов ЗАГС, ведению информационной системы «Единый электронной архив ЗАГС» и руководству территориальными архивами ЗАГС на Агентство государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
6. Установить порядок, в соответствии с которым, начиная с 2018 года:
министр юстиции ежегодно представляет информацию о состоянии нормотворческой деятельности и правоприменительной практики государственных органов и организаций в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
министр юстиции Республики Каракалпакстан, начальники территориальных управлений юстиции по итогам каждого полугодия представляют информацию
о состоянии нормотворческой деятельности и правоприменительной практики на местах соответственно в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, Кенгаши народных депутатов областей и города Ташкента;
начальники отделов юстиции районов (городов) ежеквартально представляют информацию о состоянии нормотворческой деятельности
и правоприменительной практики государственных органов и организаций районного (городского) уровня соответственно в Кенгаши народных депутатов районов (городов).
7. Определить Министерство юстиции Республики Узбекистан уполномоченным органом государственного управления в сфере защиты интересов Республики Узбекистан по вопросам международных арбитражных
и судебных разбирательств.
Предоставить право Министерству юстиции Республики Узбекистан:
направлять обязательные для исполнения поручения по вопросам международных арбитражных и судебных разбирательств государственным органам и организациям, дипломатическим представительствам Республики Узбекистан за рубежом в установленном порядке;
направлять работников органов и учреждений юстиции, юридических служб государственных органов и организаций в образовательные учреждения и иные организации развитых зарубежных стран для обучения и повышения квалификации в сфере оказания правовой помощи, в том числе по международным арбитражным и судебным спорам за счет внебюджетных средств.
8. Создать на базе Центра правовых исследований Ташкентского государственного юридического университета Исследовательский институт правовой политики при Министерстве юстиции Республики Узбекистан с предельной общей численностью управленческого персонала 25 единиц, финансируемых из Государственного бюджета Республики Узбекистан.
Определить основными задачами Исследовательского института правовой политики:
проведение научно-практических исследований и разработку научных концепций в области развития законодательства и его отраслей;
выработку инновационных методов и способов повышения правового сознания и правовой культуры населения;
анализ практики применения законодательства в судебно-правовой сфере, разработка предложений по его совершенствованию;
изучение правовых проблем повышения эффективности государственного управления, определение направлений развития правового регулирования отношений в социально-экономической сфере;
осуществление сотрудничества с ведущими зарубежными научно-исследовательскими учреждениями.
9. Министерству юстиции Республики Узбекистан:
в недельный срок внести проект постановления Президента Республики Узбекистан, предусматривающий организационные меры по дальнейшему совершенствованию деятельности Министерства юстиции Республики Узбекистан;
в месячный срок внести проект постановления Кабинета Министров по организации деятельности Исследовательского института правовой политики при Министерстве юстиции Республики Узбекистан;
в двухмесячный срок внести проект постановления Кабинета Министров об организации деятельности органов записи актов гражданского состояния хокимиятов районов (городов);
10. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., Государственного советника Президента Республики Узбекистан Иноятова Р.Р. и министра юстиции Республики Узбекистан Давлетова Р.К.