11 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Қозоғистон Республикаси Бош вазири Алихан Смаиловни қабул қилди.
Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантириш ва кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида Бош вазир Алихан Смаилов давлатимиз раҳбарига Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўтган йил декабрь ойидаги саммитда Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари эришган келишувларнинг амалга оширилишини таъминлаш борасида икки мамлакат ҳукуматлари томонидан қабул қилинаётган чоралар кўриб чиқилди.
Товар айирбошлаш ҳажмини орттириш ва унинг кўрсаткичлари мувозанатли бўлишига эришиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, янги саноат кооперацияси ва логистика марказлари ташкил этишни жадаллаштириш, сув, энергетика ва транспорт-коммуникация соҳаларида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш, ҳудудлараро мулоқотлар ва маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 февраля принял Премьер-министра Республики Казахстан Алихана Смаилова, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-казахстанских отношений многопланового сотрудничества.
В начале встречи Премьер-министр Алихан Смаилов передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
На встрече были рассмотрены принимаемые правительствами двух стран меры по обеспечению практической реализации договоренностей лидеров Узбекистана и Казахстана, достигнутых в ходе саммита в декабре прошлого года.
Особое внимание было уделено вопросам формирования благоприятных условий для роста объемов товарооборота и сбалансированности его показателей, ускорения новых проектов промышленной кооперации и создания логистических центров, расширения взаимовыгодного сотрудничества в водной, энергетической и транспортно-коммуникационной сферах, активизации межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.