Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Пекин шаҳрида XXIV қишки Олимпия ўйинларининг тантанали очилиш маросимида иштирок этди.
Тадбир хорижий давлатлар етакчилари, расмий делегациялар ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари иштирокида Пекиндаги “Қуш уяси” миллий стадионида бўлиб ўтди.
Маросим бадиий дастури ХХР Раиси Сиз Цзиньпин томонидан илгари сурилган «Инсоният умумий тақдири ҳамжамияти» концепциясини ўзида мужассам этган бўлиб, Хитой халқининг қадимий тарихи ва бой маданияти, жаҳон иқтисодиёти пешқадами сифатида эришаётган улкан муваффақият ва ютуқлари, халқаро олимпия ҳаракатининг руҳи ва қадриятларини акс эттирди.
Сўнг Миллатлар паради бўлиб ўтди. Қишки Олимпиадада иштирок этаётган мамлакатларнинг спорт делегациялари, шу жумладан Ўзбекистон жамоаси стадион бўйлаб юрди. Ўйинларда юртимиздан қатанашаётган тоғ чанғичиси Комилжон Тўхтаев Ўзбекистон давлат байроғини тантанали кўтариб ўтди.
Ёрқин спорт байрами авжида Олимпия олови ёқилди. Маросим байрамона мушакбозлик билан якунланди.
4-20 февраль кунлари ўтказиладиган Олимпия мусобақаларида спортнинг 15 та йўналиши бўйича 109 та медаллар тўплами ўйналади, улар учун дунёнинг 95 мамлакатдиан 4 мингдан зиёд спортчи курашади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в торжественной церемонии открытия XXIV зимних Олимпийских игр в городе Пекине.
Мероприятие состоялось на Пекинском национальном стадионе «Птичье гнездо» с участием лидеров зарубежных стран, официальных делегаций и международных организаций.
В художественной программе церемонии, главной темой которой стала выдвинутая Председателем КНР Си Цзиньпином концепция «Сообщество единой судьбы человечества», воплотились древняя история и богатая культура китайского народа, колоссальные успехи и достижения этой страны в качестве мирового экономического лидера, дух и ценности всемирного олимпийского движения.
Затем состоялся Парад наций. По стадиону маршем прошли спортивные делегации стран-участниц зимней Олимпиады, в том числе Узбекистана, который представляет горнолыжник Комилжон Тухтаев. Он торжественно пронес Государственный флаг Узбекистана.
Кульминацией красочного праздника стало зажжение Олимпийского огня. Церемония завершилась праздничным салютом.
На олимпийских соревнованиях, которые продлятся с 4 по 20 февраля, за 109 комплектов медалей в 15 спортивных дисциплинах будут состязаться свыше 4 тысяч спортсменов из 95 стран.