Ҳурматли Нарендра Моди жаноблари! Муҳтарам ҳамкасблар!
Сизга, ҳурматли Бош вазир Моди жаноблари, мамлакатларимиз ўртасидаги мустаҳкам дўстлик, ўзаро ҳурмат ва ишончга асосланган кўп қиррали муносабатларни мустаҳкамлашга қаратилган ушбу муҳим учрашувни ўтказиш ташаббуси учун миннатдорчилик билдираман.
Барча ҳамкасбларимнинг Ҳиндистон Республикаси куни муносабати билан Ҳиндистон халқига билдирилган илиқ қутлов ва тилакларига қўшиламан. Шунингдек, сизларни мамлакатингиз мустақиллигининг бўлажак 75 йиллиги билан самимий муборакбод этаман.
Бугун Ҳиндистон – замонавий, жадал ривожланаётган, жаҳонда улкан халқаро нуфузга эга ва иқтисодий таъсири тобора ортиб бораётган давлат.
Алоҳида таъкидлашни истардимки, Ҳиндистон биз учун ишончли, стратегик шерикдир.
Ўзбекистон – Ҳиндистон алоқаларининг илдизлари жуда олис тарихга бориб тақалади.
Минг йиллар мобайнида халқларимиз ўртасида фаол гуманитар алмашинувлар ва савдо алоқалари бўлган. Маданиятларимиз, анъаналаримиз ва маънавий қадриятларимиз бир-бирини бойитиб келган.
Тошкент ва Деҳли, Самарқанд ва Агра, Бухоро ва Ҳайдаробод каби қадимий шаҳарлар бетакрор меросимизнинг узвий қисми бўлиб, умумий тарихимизда чуқур из қолдирган.
Ушбу меросга таяниб, Ўзбекистон “Ҳиндистон – Марказий Осиё” форматидаги стратегик шериклик ва амалий ҳамкорликни янада кенгайтиришга қатъий интилмоқда.
Бугун кўп томонлама муносабатларимиз учун янги кун тартибини ишлаб чиқишимиз ва узоқ муддатли истиқболга қаратилган самарали ҳамкорликнинг аниқ йўналишларини белгилаб олишимизга ишонаман.
Ҳиндистон билан анъанавий яқин, дўстона ва кўп томонлама муносабатларни янада мустаҳкамлаш мақсадида минтақавий ҳамкорликнинг қуйидаги йўналишларини стратегик устувор йўналишлар сифатида белгилаб олишни таклиф этамиз.
Биринчи устувор йўналиш – таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларида фаол ҳамкорлик қилиш орқали, Ҳиндистоннинг илғор тажрибаси, билим ва технологияларини кенг жорий қилиш асосида инсон капиталини ривожлантириш.
Кейинги йилларда ҳиндистонлик ҳамкорлар билан биргаликда мамлакатимизда қатор замонавий кўп тармоқли тиббиёт марказлари ташкил этилди.
Бундай клиникалар тармоғини Ҳиндистон етакчи тиббий университетларининг Ўзбекистондаги филиаллари негизида янада кенгайтириш ниятидамиз.
Соғлиқни сақлаш соҳасида Ҳиндистон билан ҳамкорликни янада чуқурлаштириш мақсадида фармацевтик препаратлар ишлаб чиқариш бўйича қўшма лойиҳаларни илгари суриш, вакцинация тўғрисидаги сертификатларни ўзаро тан олишни жадаллаштириш, вирусолог врачлар тайёрлаш дастурини бошлаш, аюрведа таълимотлари ва йога амалиёти ҳамда Ибн Сино рисолалари асосида замонавий соғлиқни сақлаш ютуқларини тўлдириб турадиган анъанавий тиббиёт усулларини жорий қилишни муҳим деб ҳисоблаймиз.
Ушбу ташаббусларни тизимли амалга ошириш мақсадида ҳар йили “Ҳиндистон – Марказий Осиё” соғлиқни сақлаш форумини ўтказишни таклиф этамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, пандемия оқибатларини енгиб ўтишда кўрсатилган ёрдам учун Ҳиндистон томонига самимий миннатдорчилик билдираман.
Таълим соҳасидаги шериклик сермаҳсул эканини мамнуният билан қайд этмоқчимиз. Бугун Ўзбекистонда Ҳиндистоннинг учта етакчи университети фаолият юритмоқда, уларда тўрт мингга яқин талаба таҳсил олмоқда.
Бундан ташқари, Ҳиндистон компаниялари мамлакатимизда «IB» дастури доирасидаги халқаро мактаблар ташкил этишга инвестиция киритишни бошлади. Ҳиндистоннинг тилларга ўқитиш методикаси жорий қилинмоқда.
Таълим соҳасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш мақсадида олий таълим муассасаларининг филиаллари ва профессионал таълим марказларини очиш, илмий ва академик алмашинувларни йўлга қўйиш, инновацион ишланмалар ва стартапларни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган “йўл харитаси”ни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Ахборот технологиялари соҳасидаги шериклик биз учун кенг истиқболлар очмоқда. Рақамлаштириш борасида жаҳоннинг пешқадамларидан бири ҳисобланган Ҳиндистон мамлакатимиз IT индустриясини ривожлантиришга катта ҳисса қўшмоқда.
Яқин истиқболга мўлжалланган қўшма режаларимизда – учинчи мамлакатлар бозорларига дастурий маҳсулот ва хизматларни экспорт қилиш, шу жумладан, бизнес жараёнларининг аутсорсинги.
IT соҳасида минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида рақамли инновациялар, молиявий ва блокчейн технологияларни жорий қилиш, киберхавфсизликни таъминлаш, мутахассислар тайёрлаш каби йўналишларда ҳаракатлар дастурини ишлаб чиқишни таклиф қиламан.
Ушбу ташаббусни амалий рўёбга чиқариш учун Жавахарлал Неру номидаги Ўзбек-Ҳинд ахборот технологиялари маркази имкониятларини ишга солишга тайёрмиз.
Ҳамкорлигимизнинг иккинчи энг муҳим стратегик устуворлиги иқтисодий шерикликни чуқурлаштиришдан иборат.
Кейинги беш йилда Ўзбекистон билан Ҳиндистон ўртасидаги товар айирбошлаш қарийб икки баробар кўпайди, қўшма корхоналар сони тўрт юзтага етди.
Саноат, инфратузилма ва қурилиш соҳаларида йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. Андижон вилояти ва Гужарат штати ўртасидаги кооперация муваффақиятли ривожланмоқда.
Мамлакатларимиз бизнеси ва ҳудудлари даражасида тўғридан-тўғри алоқаларни рағбатлантириш мақсадида “Ҳиндистон – Марказий Осиё” ишбилармонлар кенгаши фаолиятига янги суръат бағишлашни таклиф этамиз.
Кенгаш инвестициялар ва савдо соҳаларида ўзаро тўлдириб туриш омили асосида янги ўсиш нуқталарини аниқлаш учун тадбиркорларимиз ўртасида узоқ муддатли шериклик алоқаларини йўлга қўйишга фаол кўмаклашиши лозим.
Шу билан бирга, Ҳиндистон ва Марказий Осиё ўртасида тўғридан-тўғри ерусти транспорт йўллари мавжуд эмаслиги иқтисодий муносабатларимизнинг жадал ривожланишига тўсқинлик қилаётган асосий омил бўлиб қолмоқда.
Шу муносабат билан биз Чабаҳор порти орқали янги йўлакни ишлаб чиқишга киришдик. Бу порт “Шимол-Жануб” ташаббуси доирасида мамлакатларимиз ўртасида юклар етказиб беришнинг муҳим бўғинига айланиши мумкин ва шарт.
Мамлакатларимиз транспорт вазирларининг учрашувларини йўлга қўйиш таклифини қўллаб-қувватлаймиз.
Ушбу механизмнинг аниқ мазмундорлиги ва амалий натижадорлигини таъминлаш муҳимдир.
Вазирларнинг биринчи йиғилиши кун тартибига “Қуруқ” портлар тармоғини ривожлантириш дастурини ишлаб чиқиш, юк ташишда бир хил чегирма ва имтиёзли тарифлар тақдим этиш, юкларни божхона расмийлаштируви тартиботларини соддалаштириш масалаларини киритишни таклиф этамиз.
Энергетик самарадорлик ва “яшил” тараққиёт масалаларига муҳим эътибор қаратмоқдамиз. Шу муносабат билан Ҳиндистоннинг муваффақиятли тажрибаси ва технологиялари биз учун катта қизиқиш  уйғотмоқда.
Ҳурматли Ҳиндистон Бош вазири ташаббуси билан ташкил этилган Халқаро қуёш альянсига қўшилиш ниятидамиз.
“Яшил” энергетика соҳасидаги минтақавий ҳамкорлик масалаларини жорий йил сентябрь ойида Оролбўйида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигида ўтказиладиган халқаро форумда батафсил муҳокама қилишни таклиф қиламиз.
Учинчи устувор йўналиш – маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорлик.
Умумий меросимизни бўлажак авлодлар учун сақлаб қолиш мақсадида музейлар ҳамкорлиги, кўргазма ва анжуманлар, шу жумладан, онлайн шаклда ташкил этиш, қўлёзма фондларини рақамлаштириш ва қўшма виртуал кутубхоналар яратиш, умумий тарихий-археологик меросни тадқиқ этишни назарда тутадиган биргаликдаги тадбирлар дастурини ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Шунингдек, Ҳиндистон билан дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллигида Марказий Осиё мамлакатларида Ҳинд киноси ҳафталиги ва Ҳинд маданияти фестивалини ўтказишни таклиф қиламиз.
Биз олдимизга қўйган режалар муваффақиятли амалга ошишининг энг муҳим шарти минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашдир.
Афғонистондаги мураккаб вазият умумий эътиборимиз марказида қолмоқда.
Ушбу мамлакатда гуманитар инқироз авж олмаслигига йўл қўймаслик ҳамда тинчлик жараёнига кўмаклашиш муҳим.
Бу Афғонистонда тинчликни таъминлашга ҳамда Марказий Осиё ва Ҳиндистон ўртасидаги ўзаро боғлиқликни кучайтиришга хизмат қиладиган муҳим инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш учун янги имкониятлар очади.
Бугун билдирилган муҳим таклиф ва ташаббусларнинг рўёбга чиқарилиши мамлакатларимизнинг “Ҳиндистон – Марказий Осиё” форматидаги кўп томонлама шериклигини янада ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратади.
Шу маънода, якуний Деҳли декларациясини қўллаб-қувватлаймиз.
Сўзим якунида Бош вазир Моди жанобларига саммитни ташкил этгани учун яна бир бор самимий миннатдорчилик билдираман.

Уважаемый господин Нарендра Моди! Уважаемые коллеги!
Благодарю Вас, уважаемый господин Премьер-министр Моди, за инициативу проведения этой знаковой встречи, призванной укрепить многогранные отношения между нашими странами, основанные на прочной дружбе, взаимном уважении и доверии.
Присоединяюсь к теплым словам и пожеланиям всех моих коллег в адрес индийского народа в связи с Днем Республики Индия. Хочу также искренне поздравить вас с предстоящим 75-летием Независимости страны.
Сегодня Индия – это современное, динамично развивающееся государство с огромным международным авторитетом и растущим экономическим влиянием в мире.
Хотел бы особо подчеркнуть, что Индия для нас является надежным, стратегическим партнером.
Узбекско-индийские связи имеют глубокие исторические корни.
На протяжении тысячелетий наши народы вели интенсивные гуманитарные обмены и торговые связи. Происходило взаимное обогащение культур, традиций и духовных ценностей.
Такие древние города, как Ташкент и Дели, Самарканд и Агра, Бухара и Хайдарабад являются частью уникального наследия и оставили большой след в нашей общей истории.
Опираясь на это наследие, Узбекистан твердо привержен дальнейшему углублению стратегического партнерства и практического взаимодействия в формате «Индия – Центральная Азия».
Уверен, что сегодня мы сможем выработать новую повестку дня наших многосторонних отношений и определить конкретные направления плодотворного сотрудничества на долгосрочную перспективу.
В целях дальнейшего укрепления традиционно тесных, дружественных и многоплановых отношений с Индией предлагаем определить в качестве стратегических приоритетов следующие направления регионального сотрудничества.
Первый приоритет – развитие человеческого капитала через активное взаимодействие в области образования и здравоохранения на основе широкого внедрения передового опыта, знаний и технологий Индии.
За последние годы совместно с индийскими партнерами в нашей стране создан ряд современных многопрофильных медицинских центров.
Дальнейшее расширение сети таких клиник намерены организовать при филиалах ведущих медицинских университетов Индии в Узбекистане.
В целях дальнейшего углубления сотрудничества с Индией в сфере здравоохранения считаем важным продвигать совместные проекты по выпуску фармацевтических препаратов, ускорить взаимное признание сертификатов о вакцинации, запустить программы подготовки врачей-вирусологов, на основе учений аюрведы и практики йоги, а также трактатов Ибн Сины широко внедрять методы традиционной медицины, которая будет дополнять достижения современного здравоохранения.
Для системной реализации этих инициатив предлагаем ежегодно проводить Форум здравоохранения «Индия – Центральная Азия».
Пользуясь случаем, хочу выразить искреннюю благодарность индийской стороне за оказанную помощь в преодолении последствий пандемии.
С удовлетворением отмечаем плодотворное партнерство в области образования. Сегодня в Узбекистане действуют три ведущих индийских университета, в которых обучаются порядка четырех тысяч студентов.
Кроме того, компании Индии начали инвестировать в создание в нашей стране международных школ по программе «IB». Внедряется индийская методика языкового обучения.
В целях углубления дальнейшего взаимодействия в сфере образования предлагаем разработать «дорожную карту», ориентированную на открытие филиалов вузов и центров профессионального образования, налаживание научного и академического обмена, поддержку инновационных разработок и стартапов.
Широкие перспективы для нас открывает партнерство в сфере информационных технологий. Будучи одним из глобальных лидеров в области цифровизации, Индия вносит большой вклад в развитие нашей IT-индустрии.
В наших ближайших совместных планах – экспорт на рынки третьих стран программных продуктов и услуг, включая аутсорсинг бизнес-процессов.
В целях развития регионального сотрудничества в IT-сфере предлагаем разработать программу действий по таким направлениям, как внедрение цифровых инноваций, финтех и блокчейн-технологий, обеспечение кибербезопасности, подготовка специалистов.
Для практической реализации данной инициативы готовы задействовать платформу Узбекско-Индийского центра информационных технологий имени Джавахарлала Неру.
Вторым важнейшим стратегическим приоритетом нашего взаимодействия является углубление экономического партнерства.
За последние пять лет товарооборот Узбекистана и Индии увеличился почти в два раза, количество совместных предприятий возросло до четырехсот.
Реализуются крупные проекты в области промышленности, инфраструктуры и строительства. Успешно развивается кооперация Андижанской области и штата Гуджарат.
В целях стимулирования прямых контактов на уровне бизнеса и регионов наших стран предлагаем придать новую динамику деятельности Делового совета «Индия – Центральная Азия».
Совет должен активно содействовать налаживанию долгосрочных партнерских связей между нашими предпринимателями для выявления новых точек роста в сфере инвестиций и торговли на основе фактора взаимодополняемости.
Вместе с тем основным сдерживающим фактором в динамичном развитии наших экономических отношений остается отсутствие прямого наземного транспортного сообщения между Индией и Центральной Азией.
В этой связи мы приступили к проработке нового коридора через порт Чабахар. Этот порт может и должен стать ключевым звеном в доставке грузов между нашими странами в рамках инициативы “Север – Юг”.
Поддерживаем предложение о запуске формата встреч министров транспорта наших стран.
Важно обеспечить конкретную содержательность и практическую результативность данного механизма.
В повестку дня первого заседания министров предлагаем включить вопросы разработки Программы развития сети «сухих» портов, предоставления зеркальных скидок и льготных тарифов при грузоперевозках, упрощения процедур таможенного оформления грузов.
Важное внимание мы уделяем вопросам энергоэффективности и «зеленого» развития. В этой связи большой интерес для нас представляет имеющийся успешный опыт и технологии Индии.
Намерены присоединиться к Международному солнечному альянсу, созданному по инициативе уважаемого Премьер-министра Индии.
Предлагаем предметно обсудить вопросы регионального сотрудничества в области «зеленой» энергетики в ходе международного форума, который пройдет под эгидой Организации Объединенных Наций в сентябре этого года в Приаралье.
Третье приоритетное направление – это сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере.
В целях сохранения нашего общего наследия для будущих поколений предлагаем выработать совместную программу мероприятий, которая предусматривает сотрудничество музеев, организацию выставок и конференций, в том числе в онлайн-формате, цифровизацию фондов рукописей и создание совместных виртуальных библиотек, изучение общего историко-археологического наследия.
В год 30-летия установления дипломатических отношений с Индией также предлагаем провести в странах Центральной Азии Неделю индийского кино и Фестиваль индийской культуры.
Важнейшим условием успешной реализации намеченных нами планов является обеспечение региональной безопасности и стабильности.
В центре нашего общего внимания остается сложная ситуация в Афганистане.
Важно не допустить усугубления гуманитарного кризиса, а также содействовать мирному процессу в стране.
Это откроет новые возможности для реализации важных инфраструктурных проектов, которые будут способствовать обеспечению мира в Афганистане и усилению взаимосвязанности между Центральной Азией и Индией.
Уверен, что реализация прозвучавших сегодня важных предложений и инициатив заложит прочную основу для дальнейшего укрепления многостороннего партнерства наших стран в формате «Индия – Центральная Азия».
В данном контексте поддерживаем итоговую Делийскую декларацию.
В завершение выступления хочу еще раз выразить искреннюю благодарность господину Премьер-министру Моди за организацию саммита.