Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 декабрь куни Россия Президенти Владимир Путин ташаббуси билан Санкт-Петербург шаҳрида ўтказилган Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатлар раҳбарларининг норасмий учрашувида иштирок этди.
Саммитда Беларусь Президенти Александр Лукашенко, Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев, Тожикистон Президенти Имомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Қозоғистон Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев, Қозоғистоннинг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев, Арманистон Бош вазири Никол Пашинян ҳам иштирок этди.
Учрашувда жорий йилги ҳамкорлик якунлари сарҳисоб қилиниб, келгуси 2022 йилга мўлжалланган устувор вазифалар муҳокама қилинди. Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Пандемия оқибатларини енгиб ўтиш ва эпидемиологик хавфсизликни таъминлашда яқин ҳамкорликни давом эттириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
МДҲни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ҳақида сўз юритар экан, давлатимиз раҳбари асосий эътиборни учта: сиёсий, иқтисодий ва гуманитар соҳаларда ҳамкорликка қаратишни таклиф этди.
МДҲ маконида тўлақонли эркин савдо зонасини шакллантириш ва транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш муҳим экани таъкидланди.
Иштирокчиларнинг эътибори глобал иқлим кун тартибини ҳисобга олган ҳолда барқарор “яшил” тараққиётга қаратилган миллий дастур ва стратегияларни амалга ошириш борасида саъй-ҳаракатларни бирлаштириш зарурлигига қаратилди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини мамлакатларимиз иқтисодиётларининг рақобатли устунликлари ва бир-бирини тўлдириб туришидан фойдаланган ҳолда таъминлаш масалаларини ҳал қилишга доир янги ёндашувлар ишлаб чиқиш долзарб экани қайд этилди.
Таъкидлаш жоизки, кейинги йилларда Ўзбекистон Ҳамдўстлик фаолиятидаги иштирокини фаоллаштирди. Мамлакатимиз 40 дан зиёд кўп томонлама битимни имзолади ва ташкилотнинг 23 та органига қўшилди. Ўтган йилда Ўзбекистон илк бор МДҲга раислик қилди.
2021 йилда Ўзбекистоннинг Ҳамдўстлик мамлакатлари билан товар айирбошлаши ўттиз фоиздан зиёдга ошди, қарийб мингта қўшма корхона ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг якунида Ўзбекистон МДҲ доирасида кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришнинг қатъий тарафдори эканини яна бир бор тасдиқлади ҳамда саммит иштирокчилари ва улар орқали биродар халқларни яқинлашиб келаётган Янги йил байрами билан табриклади.
Шу билан Президент Шавкат Мирзиёевнинг Санкт-Петербург шаҳрига амалий ташрифи якунланди, давлатимиз раҳбари Тошкентга қайтиб келди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 декабря принял участие в неформальной встрече глав государств Содружества Независимых Государств, прошедшей по инициативе Президента России Владимира Путина в Санкт-Петербурге.
В саммите также приняли участие Президент Азербайджана Ильхам Алиев, Президент Беларуси Александр Лукашенко, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Первый Президент Казахстана – Елбасы Нурсултан Назарбаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Были подведены итоги взаимодействия в текущем году и обсуждены приоритетные задачи на предстоящий 2022 год. Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
Особое внимание было уделено вопросам продолжения тесного сотрудничества в преодолении последствий пандемии и обеспечении эпидемиологической безопасности.
Говоря о приоритетах дальнейшего развития СНГ, глава нашего государства предложил сфокусировать внимание на сотрудничестве в трех измерениях: политическом, экономическом и гуманитарном.
Отмечена важность формирования полноценной зоны свободной торговли и укрепления транспортной взаимосвязанности на пространстве СНГ.
Внимание участников обращено на необходимость объединения усилий в реализации национальных программ и стратегий, направленных на устойчивое «зеленое» развитие, с учетом глобальной климатической повестки.
Подчеркнута актуальность выработки новых подходов к решению вопросов обеспечения продовольственной безопасности, используя конкурентные преимущества и взаимодополняемость экономик.
Следует отметить, что в последние годы Узбекистан активизировал свое участие в деятельности Содружества. Узбекистан подписал более 40 многосторонних соглашений и присоединился к 23 отраслевым органам. В прошлом году наша страна впервые председательствовала в СНГ.
В 2021 году товарооборот Узбекистана со странами Содружества увеличился на треть, создано порядка 1 тысячи совместных предприятий.
В заключение своего выступления глава нашего государства вновь подтвердил твердую приверженность Узбекистана развитию полномасштабного сотрудничества в рамках СНГ и поздравил участников саммита и в их лице дружественные народы с наступающим Новым годом.
На этом рабочий визит Президента Шавката Мирзиёева в Санкт-Петербург завершился, глава государства вернулся в Ташкент.