Президент Шавкат Мирзиёев 22 декабрь куни Тошкент вилояти Олмалиқ шаҳридаги йирик саноат лойиҳалари, ижтимоий соҳа фаолияти билан танишди, аҳоли билан мулоқот қилди.
Кейинги йилларда шаҳар ҳам иқтисодий, ҳам ижтимоий жиҳатдан ривожланиб бормоқда. Янги корхоналар, таълим ва тиббиёт муассасалари ишга тушмоқда. Бу ўзгаришларнинг “драйвери” – Олмалиқ кон-металлургия комбинати.
Мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган саноат маҳсулотининг 7 фоизи, экспорт ҳажмининг 15 фоизи мазкур комбинат ҳиссасига тўғри келади. Охирги йилларда илмга ва технологияга катта маблағ йўналтирилгани натижасида янги конлар топилиб, ишлаб чиқариш ҳажми ошмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 1 мартдаги қарорига мувофиқ, комбинатда “Ёшлик-1” конини ўзлаштириш бўйича 5 миллиард 122 миллион долларлик мегалойиҳа амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Олмалиққа ташрифи чоғида, аввало, мазкур кондаги ишларни кўздан кечирди.
Кон ҳудуди 11 минг гектар. Захираси ҳам шунга яраша салмоқли – йилига 65 миллион тонна маъдан қазиб олиш қувватига эга. Бу конда олтин, мис, кумуш, молибден, селен каби 13 турдаги қимматли ва нодир металлар бор. Уларни қайта ишлаш учун Олмалиқ кон-металлургия комбинатида 3-мис бойитиш фабрикаси қурилмоқда.
Президентимизга шу борадаги ишлар ҳақида ахборот берилди.
Бу ерда иш бошланган 2017 йилда йилига 3 миллион куб метр кон ишлари бажарилар эди. 415 миллион долларлик 570 дан зиёд замонавий техникалар олиб келингач, самарадорлик ўн карра ошди. Эндиликда иш ҳажми йилига 40 миллион куб метрни ташкил этмоқда.
– Бу кон – катализатор. Уни самарали ўзлаштириш билан бирга кичик конлар бўйича ҳам янги йўналиш қилиш керак. Бу ҳам қўшимча иш ўринлари, катта экспорт, дегани, – деди Шавкат Мирзиёев.
Лойиҳа доирасида, шунингдек, оҳак заводи, 650 мегаваттли электр тармоғи ва бошқа инфратузилма объектлари барпо этилади. Жами 6 минг киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари ушбу комбинат, умуман, келгусида ҳар бир саноат корхонаси ўзини ўзи муқобил электр энергияси билан таъминлаши зарурлигини таъкидлади. Илмий тадқиқотларни ва мақсадли аспирантурани кенгайтириш, Тошкент давлат техника университетининг Олмалиқ филиали салоҳиятини ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари Олмалиқ кон-металлургия комбинатининг 3-мис бойитиш фабрикаси қурилиш жараёни билан танишди.
Ушбу иншоотга жорий йил 29 июль куни тамал тоши қўйилган эди. Бугунги кунда 107 гектар майдонда фабриканинг пойдевор қисми қурилмоқда.
Бу лойиҳанинг қиймати 2 миллиард доллар бўлиб, бугунги кунда 861 миллион доллар ўзлаштирилган. Лойиҳалаштириш ишларига Италиянинг “Wood” ҳамда лойиҳани техник жиҳатдан баҳолаш ва қабул қилишга Буюк Британиянинг “Technip Energies” компаниялари жалб қилинган.
Дирекция бинолари ва қурувчилар учун шаҳарча фойдаланишга топширилган бўлиб, яна бир шаҳарча қурилиши давом этмоқда.
Яна бир муҳим томони, харажатларни камайтириш мақсадида фабрика ёнида металл конструкциялар заводи барпо этилмоқда.
Янги фабрикада руда омборлари, майдалаш, янчиш ва флотация бинолари, гидрометаллургия цехи, таъмирлаш устахоналари, чиқинди хўжалиги ва бошқа объектлар бўлади. Иш жараёни замонавий ускуналар ёрдамида бошқарилади. Бу, инсон омилини камайтириб, маҳсулот сифати ва иш хавфсизлигини таъминлашга хизмат қилади.
Президентимиз бу ердаги қурилиш ишларини жадаллаштириб, 2023 йил якунига қадар ишга тушириш бўйича тавсиялар берди.
Шу ердаги шаҳарчада Олмалиқ кон-металлургия комбинатини 2030 йилгача ривожлантиришга доир режалар муҳокама қилинди.
Комбинатнинг JORC кодекси бўйича баҳоланган мис ресурслари 45 миллион тоннани, олтин ресурлари эса 5 минг тоннадан зиёдни ташкил этади. Бунга асосланиб, 2030 йилда мис ишлаб чиқариш ҳажмини 515 минг тоннага, олтинни 52 тоннага, кумушни 343 тоннага олиб чиқиш бўйича концепция тайёрланган. Бунинг эвазига комбинатнинг йиллик ишлаб чиқариш ҳажмини 8 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.
Аввало, комбинатни трансформация қилиш доирасида бошқарув, ишлаб чиқариш ва логистика жараёнларини рақамлаштириш, операцион самарадорликни ошириш зарурлиги таъкидланди.
– Энг асосийси, келгуси икки йилда комбинатда замонавий бошқарув тизимини жорий этиб, уни давлат ёрдамисиз ишлай оладиган, дунёнинг етакчи металлургия компанияларидан бирига айлантириш асосий вазифа бўлиши керак, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари 3-мис бойитиш фабрикасини қуриш билан параллел равишда 4-фабрикани ҳам лойиҳалаштириш муҳимлигини таъкидлади. Бунинг натижасида рудани қайта ишлаш ҳажми 160 миллион тоннага етиб, 3 мартага кўпайиши мумкин.
Йиғилишда мис кластери ташкил этиш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Бугунги кунда мисни қайта ишлаш ва юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича қиймати 76 миллион долларлик 22 та лойиҳа шакллантирилган.
Шунингдек, Президентимизнинг Корея Республикасига давлат ташрифи чоғида Тошкент вилоятида Яримўтказгичлар ва электроника кластерини ташкил этишга келишилган.
Президентимиз бу борадаги ишларни жадаллаштириб, электр техникаси, энергетика, автомобиль саноати учун талаб юқори бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича кўрсатмалар берди.
Шу ерда маҳалла раислари, ҳоким ёрдамчилари ва ёшлар етакчилари билан ҳам мулоқот бўлди.
– Комбинатни, албатта, зўр қиламиз. Лекин аввало, одамлар рози бўлиши керак. Уйи яхши, суви чучук, электри ўчмайдиган, иши даромадли бўлиши лозим. Бунинг учун маҳаллада қандай муаммолар борлигини, уларни ҳал қилиб, одамларга шароит яратиш учун нима кераклигини сизлар айтишингиз зарур. Шунинг учун очиқ мулоқот қилсак, фойдали бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳоким ёрдамчилари ўзлари масъул бўлган маҳаллада ишсизликни камайтириш, тадбиркорлик ва томорқачиликни ривожлантириш, ёшларни спортга жалб этиш бўйича режаларини сўзлаб берди. Давлатимиз раҳбари уларга ишонч билдириб, таклифларини қўллаб-қувватлади.
Шавкат Мирзиёев ижтимоий муассасалардаги шароитларни ҳам кўздан кечирди.
Мамлакатимизда «инсон қадри учун» деган тамойил асосида кучли ижтимоий сиёсат олиб борилмоқда. Шу асосида таълим ва тиббий хизмат сифатини ошириш чоралари кўрилмоқда.
Олмалиқ шаҳридаги 20-ихтисослаштирилган умумтаълим мактаби шундай масканлардан бири. Бу ерда математика, она тили, инглиз тили чуқурлаштириб ўқитилади.
Муассаса уч қаватли бўлиб, 1 минг 500 нафардан зиёд ўқувчига мўлжалланган. Жорий йилда мактаб биноси мукаммал таъмирланган. 46 та синфхона, 3 та лаборатория ва фан хоналари замонавий жиҳозланган.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги шароитларни кўздан кечирди, мактаб ўқувчилари билан суҳбатлашди.
– Ҳар дақиқа – бойлик. Бу бойликдан фойдаланиб, чуқур билим олишингиз керак. Мана, Олмалиқ комбинатининг қувватини ошираяпмиз, янги фабрикалар қураяпмиз. Уларда ким ишлайди? Сизлар! Ҳамма ислоҳотларимизнинг асоси, ишончи – билимли ёшлар, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Олмалиқ шаҳридаги оилавий поликлиникани ҳам бориб кўрди.
Мазкур поликлиника 1989 йилда қурилган бўлиб, 2017 йилда капитал таъмирланган. Бу ерда Олмалиқ шаҳар тез тиббий ёрдам бўлими, марказий шифохона, болалар шифохонаси, кўп тармоқли марказий поликлиника ҳам жойлашган. Бу тиббий хизматларни сифатли ва самарали кўрсатишда муҳим омил бўлмоқда.
Президент талаб кўп бўлаётган йўналишларни туманлараро даражага тушириб, хизматларни аҳолига яқинлаштириш, эҳтиёжманд фуқаролар соғлиғини доимий назоратга олиб, инсон қадрини амалда намоён қилиш зарурлигини таъкидлади. Шу мақсадда Тошкент вилоятида тиббиёт бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Шу ерда Олмалиқ шаҳрида қуриладиган “Янги Ўзбекистон” мавзеси ҳақида маълумот берилди. Яқин йилларда шаҳар аҳолиси 130 мингдан 200 мингга етиши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари улар учун муносиб шароитлар яратишни ҳозирдан ўйлаш, уй-жой, ижтимоий инфратузилма барпо этиш кераклигини таъкидлаб, мутасаддиларга бу бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 22 декабря в Алмалыке ознакомился с крупными промышленными проектами, провел диалог с населением.
В последние годы город активно развивается как в экономическом, так и социальном плане. Вводятся в строй новые предприятия, открываются медицинские и образовательные учреждения. Драйвером всех этих преобразований является Алмалыкский горно-металлургический комбинат.
На долю данного предприятия приходятся 7 процентов производимой в стране промышленной продукции и 15 процентов экспорта. Благодаря увеличению в последнее время инвестиций в науку и технологии обнаружены новые месторождения, наращивается производство.
В частности, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2017 года реализуется мегапроект по освоению месторождения “Ёшлик-1” стоимостью 5 миллиардов 122 миллиона долларов.
В ходе посещения Алмалыка глава государства ознакомился с реализацией данного проекта.
Месторождение занимает достаточно обширную площадь – 11 тысяч гектаров. Соответственно весомы и резервы: в год добывается 65 миллионов тонн минералов. Месторождение содержит 13 таких ценных и редких металлов, как золото, медь, серебро, молибден и селен. Для их переработки строится третья медно-обогатительная фабрика Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Президенту доложили о проводимой здесь работе.
В 2017 году, когда освоение месторождения только началось, здесь проводились горные работы в объеме 3 миллионов кубометров в год. Благодаря использованию свыше 570 единиц современной техники стоимостью 415 миллионов долларов производительность выросла в разы. Теперь объем работ составляет 40 миллионов кубометров в год.
— Это месторождение – катализатор. Наряду с его эффективным освоением необходимо реализовать новые проекты по малым месторождениям. Это будет источником дополнительных рабочих мест и роста экспорта, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В рамках проекта также будут построены известковый завод, энергосистема мощностью 650 мегаватт и другие объекты инфраструктуры, будут обеспечены работой 6 тысяч человек.
Глава государства отметил, что данный комбинат, а в дальнейшем каждое промышленное предприятие должны обеспечивать себя электроэнергией от альтернативных источников. Даны поручения по расширению научных исследований и приема в целевую аспирантуру, повышению потенциала Алмалыкского филиала Ташкентского государственного технического университета.
Затем глава государства ознакомился с ходом строительства третьей медно-обогатительной фабрики Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Строительство сооружения началось с закладки его первого камня 29 июля текущего года. В настоящее время продолжается возведение фундамента под фабрику площадью 107 гектаров.
Стоимость проекта составляет 2 миллиарда долларов, из них на сегодняшний день освоено 861 миллион долларов. В проектировании участвует итальянская компания Wood, к технической оценке и приемке проекта привлечена британская Technip Energies.
Сданы в эксплуатацию здание дирекции и городок строителей, продолжается строительство еще одного городка.
Примечательно, что для снижения строительных затрат рядом с фабрикой возводится завод металлоконструкций.
В составе новой фабрики будут действовать склады для руды, измельчительный, дробильный и флотационный корпусы, гидрометаллургический цех, ремонтные мастерские, цех по работе с отходами и другие объекты. Рабочие процессы будут осуществляться на передовом оборудовании, нацеленном на минимизацию человеческого фактора, повышение качества продукции и обеспечение безопасности труда.
Президент дал рекомендации касательно ускорения строительства фабрики и ввода ее в строй до конца 2023 года.
На прошедшем в городке совещании обсуждены планы развития Алмалыкского горно-металлургического комбината до 2030 года.
Проведенный по кодексу JORC подсчет показал, что медные ресурсы комбината оцениваются в 45 миллионов тонн, запасы золота – более чем в 5 тысяч тонн. На основе этих показателей разработана концепция доведения производства меди к 2030 году до 515 тысяч тонн, золота – до 52 тонн, серебра – до 343 тонн. За счет этого планируется довести годовое производство продукции комбината до 8 миллиардов долларов.
Подчеркнуто, что в рамках трансформации комбината в первую очередь необходимо провести цифровизацию управленческих процессов, производства и логистики, повысить операционную эффективность.
— Самая главная задача – это внедрение в ближайшие два года современной системы управления на комбинате, превращение его в один из мировых лидеров металлургии, компанию, способную работать без государственной поддержки, — сказал Президент.
Глава государства подчеркнул важность начала работ по проектированию четвертой медно-обогатительной фабрики параллельно со строительством третьей. В результате мощность переработки руды может достичь 160 миллионов тонн, увеличившись в 3 раза.
На совещании также рассмотрены вопросы создания медного кластера.
На сегодняшний день сформированы 22 проекта на 76 миллионов долларов по переработке меди и производству продукции с высокой добавленной стоимостью.
Также в ходе государственного визита Президента в Южную Корею была достигнута договоренность о создании кластера полупроводников и электроники в Ташкентской области.
Президент поручил активизировать работу в данном направлении, дал указания по производству продукции, востребованной в электротехнике, энергетике, автомобильной промышленности.
Здесь же состоялась встреча с председателями махаллей, помощниками хокима и лидерами молодежи.
— Мы обязательно выведем комбинат на высокий уровень. Но удовлетворенность людей жизнью – прежде всего. Должны быть тепло и уют, чистая вода, бесперебойное электроснабжение в домах, достойно оплачиваемая работа. А для этого именно вы должны рассказывать, какие проблемы есть в махалле, что нужно сделать для их решения, какие условия создать. Поэтому нам будет полезно поговорить открыто, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Помощники хокима рассказали о своих планах по сокращению безработицы, развитию предпринимательства и приусадебного хозяйства на вверенной им территории, а также вовлечению молодежи в занятия спортом. Глава государства выразил уверенность, что помощники успешно справятся с возложенными на них задачами и поддержал их предложения.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями в учреждениях социальной сферы.
В нашей стране проводится сильная социальная политика на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека». В частности, принимаются меры по повышению качества образования и медицинского обслуживания.
В специализированной общеобразовательной школе №20 Алмалыка углубленно преподаются математика, родной язык, английский.
Трехэтажное учебное заведение рассчитано на 1,5 тысячи учащихся. В этом году здание школы было полностью отремонтировано, современно оснащены 46 классов, 3 лаборатории и предметные кабинеты.
— Дорога каждая минута. Цените свое время и спешите получить глубокие знания. Мы наращиваем мощность Алмалыкского комбината, строим новые фабрики. Кто будет работать на них? Вы! Образованная молодежь – основа всех наших реформ, наша надежда, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также посетил семейную поликлинику в Алмалыке.
Поликлиника была построена в 1989 году, капитальный ремонт проведен в 2017 году. Здесь же размещены городское отделение скорой помощи, центральная и детская больницы, многопрофильная центральная поликлиника. Это выступает важным фактором комплексного и качественного оказания медицинских услуг.
Здесь же представлена информация о запланированном строительстве массива “Янги Узбекистон” в Алмалыке. Отмечалось, что в ближайшие годы население города увеличится со 130 тысяч до 200 тысяч человек.