Мамлакатимизда «инсон қадри учун» деган тамойил асосида кучли ижтимоий сиёсат олиб борилмоқда. Шу асосида таълим ва тиббий хизмат сифатини ошириш чоралари кўрилмоқда.
Олмалиқ шаҳридаги 20-ихтисослаштирилган умумтаълим мактаби шундай масканлардан бири. Бу ерда математика, она тили, инглиз тили чуқурлаштириб ўқитилади.
Муассаса уч қаватли бўлиб, 1 минг 500 нафардан зиёд ўқувчига мўлжалланган. Жорий йилда мактаб биноси мукаммал таъмирланган. 46 та синфхона, 3 та лаборатория ва фан хоналари замонавий жиҳозланган.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги шароитларни кўздан кечирди, мактаб ўқувчилари билан суҳбатлашди.
– Ҳар дақиқа – бойлик. Бу бойликдан фойдаланиб, чуқур билим олишингиз керак. Мана, Олмалиқ комбинатининг қувватини ошираяпмиз, янги фабрикалар қураяпмиз. Уларда ким ишлайди? Сизлар! Ҳамма ислоҳотларимизнинг асоси, ишончи – билимли ёшлар, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Олмалиқ шаҳридаги оилавий поликлиникани ҳам бориб кўрди.
Мазкур поликлиника 1989 йилда қурилган бўлиб, 2017 йилда капитал таъмирланган. Бу ерда Олмалиқ шаҳар тез тиббий ёрдам бўлими, марказий шифохона, болалар шифохонаси, кўп тармоқли марказий поликлиника ҳам жойлашган. Бу тиббий хизматларни сифатли ва самарали кўрсатишда муҳим омил бўлмоқда.
Президент талаб кўп бўлаётган йўналишларни туманлараро даражага тушириб, хизматларни аҳолига яқинлаштириш, эҳтиёжманд фуқаролар соғлиғини доимий назоратга олиб, инсон қадрини амалда намоён қилиш зарурлигини таъкидлади. Шу мақсадда Тошкент вилоятида тиббиёт бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Шу ерда Олмалиқ шаҳрида қуриладиган “Янги Ўзбекистон” мавзеси ҳақида маълумот берилди. Яқин йилларда шаҳар аҳолиси 130 мингдан 200 мингга етиши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари улар учун муносиб шароитлар яратишни ҳозирдан ўйлаш, уй-жой, ижтимоий инфратузилма барпо этиш кераклигини таъкидлаб, мутасаддиларга бу бўйича кўрсатмалар берди.

В нашей стране проводится сильная социальная политика на основе принципа «во имя чести и достоинства человека». В частности, принимаются меры по повышению качества образования и медицинского обслуживания.
В специализированной общеобразовательной школе №20 города Алмалыка углубленно преподаются математика, родной язык, английский. Учебное заведение рассчитано на 1,5 тысячи учащихся. В этом году здание школы было полностью отремонтировано, современно оснащены 46 классов, 3 лаборатории и предметные кабинеты.
— Дорога каждая минута. Цените свое время и спешите получить глубокие знания. Вот, мы наращиваем мощность Алмалыкского комбината, строим новые фабрики. Кто будет работать в них? Вы! Образованная молодежь — основа всех наших реформ, наша надежда, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также посетил семейную поликлинику в городе Алмалыке.
Поликлиника была построена в 1989 году, прошла капитальный ремонт в 2017 году. Здесь же размещены городское отделение скорой помощи, центральная и детская больницы, многопрофильная центральная поликлиника. Это выступает важным фактором комплексного и качественного оказания медицинских услуг.
Здесь же представлена информация о запланированном строительстве массива “Янги Узбекистон” в городе Алмалыке. Отмечалось, что в ближайшие годы население города увеличится со 130 тысяч до 200 тысяч человек.