Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 декабрь куни Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг видеоанжуман шаклида ўтган навбатдаги йиғилишида иштирок этди.
Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев раислигида ўтган саммитда Кенгаш Фахрий раиси, Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Арманистон Республикаси Бош вазири Никол Пашинян, ЕОИИ ҳузуридаги кузатувчи мамлакат – Куба Республикаси Президенти Мигель Бермудес ва Евроосиё иқтисодий комиссияси Ҳайъати раиси Михаил Мясниковичқатнашди.
Йиғилиш кун тартибидан ЕОИИ маконида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш ва интеграция жараёнларини чуқурлаштириш, жумладан, иқтисодиёт, савдо, саноат, транспорт, божхона маъмуриятчилиги, рақамлаштириш ва бошқа йўналишларда амалий шерикликни кенгайтириш масалалари ўрин олди.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқининг аввалида Қозоғистоннинг ЕОИИдаги раислиги муваффақиятли бўлгани ва унинг ташаббуси билан Бирлашма доирасида муҳим қарорлар қабул қилинганини таъкидлаб, Қозоғистон мамлакатимиз ва Ташкилот ўртасидаги конструктив ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган қўшма тадбирларни қўллаб-қувватлаганини алоҳида қайд этди.
Ўзбекистон ЕОИИ фаолиятида кузатувчи давлат сифатидаги иштирокини бошлаганидан ўтган бир йил мобайнида уч йиллик Чора-тадбирлар режаси доирасида Бирлашманинг турли органлари, энг аввало, Евроосиё иқтисодий комиссияси (ЕИК) билан самарали ҳамкорлик йўлга қўйилгани таъкидланди.
Миллий қонунчиликни ЕОИИ нормаларига, биринчи навбатда стандартлаштириш ва ташқи савдони нотариф тартибга солиш соҳаларида яқинлаштириш ишлари изчил давом этмоқда. Мамлакатимиз “COVIDсиз саёҳат қиламан” рақамли платформасига уланди. Евроосиё тараққиёт банкига қўшилиш жараёни бошланди.
Бугунги даврнинг қийинчиликларига қарамай, мураккаб шароитларга мослашиш ва янги “ўсиш нуқталари”ни топишга муваффақ бўлинаётгани қайд этилди. Хусусан, Ўзбекистоннинг Ташкилот мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми жорий йил бошидан 30 фоизга, 2019 йилга нисбатан эса 11 фоизга ортди.
Президентимиз қўшма қарорлар қабул қилишни тақозо этаётган энг долзарб вазифаларни кўрсатиб ўтди.
Иқтисодий алоқаларни барқарор ривожлантириш учун ёндашувларни янада мувофиқлаштириш зарурлигини қайд этиб, Ўзбекистон етакчиси ўзаро савдода тўсиқ ва чекловларни бартараф этиш муҳим эканини таъкидлади. Шу муносабат билан юртимиз ЕОИИ мамлакатлари билан товар айирбошлашни кўпайтириш учун энг қулай шароитлар яратиш борасидаги ёндашув ва механизмларни биргаликда ишлаб чиқишга тайёрлиги билдирилди.
Давлатимиз раҳбари саноат кооперациясини мустаҳкамлашнинг долзарб аҳамиятини яна бир бор таъкидлаб, бу борада, шу жумладан Ташкилот доирасида Индустриаллаштириш онлайн харитасини яратишда иштирок этиш орқали ҳамкорликни тизимли асосда йўлга қўйиш таклифини илгари сурди.
Президентимиз янги транспорт йўлакларини яратишга қаратилган, мамлакатларимиз транзит салоҳиятини оширишга хизмат қиладиган лойиҳаларни янада фаолроқ илгари суришга чақирди.
Ўзбекистон юк ташишларни кузатиш учун навигация тамғаларини жорий қилиш дастурига қўшилиши мумкинлиги қайд этилди. ЕОИИ логистика занжирларини ривожлантириш рақамли экотизимини яратиш тўғрисидаги ташаббус қўллаб-қувватланди.
Иштирокчиларнинг эътибори глобал иқлим кун тартибини ҳисобга олган ҳолда “яшил” энергетика лойиҳаларини амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш зарурлигига қаратилди. Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари Ўзбекистон юқори даражадаги Ишчи гуруҳи фаолиятида иштирок этишга тайёр эканини билдирди ҳамда унинг доирасида “яшил” тараққиёт соҳасида Чора-тадбирлар режасини тасдиқлашни таклиф этди.
IT соҳасида тажриба алмашиш ва ишбилармонлик алоқаларини ривожлантириш муҳимлиги қайд этилди ва шу муносабат билан навбатдаги Евроосиё рақамли форумини Ўзбекистонда ўтказиш ташаббуси илгари сурилди.
Кузатувчи давлатларни Евроосиё маконидаги долзарб ташаббуслар ва кооперация дастурларини амалга оширишга янада фаол жалб этиш, шунингдек, илмий-техник ва гуманитар алмашинувларни рағбатлантириш зарур экани таъкидланди. Шу мақсадда давлатимиз раҳбари ЕОИИ Тараққиёт маркази имкониятларидан фойдаланишни ҳамда кузатувчи мамлакатларнинг Кенгаш ва ЕИК органлари ишида иштирок этишини таклиф этди.
Президентимиз нутқининг якунида Ўзбекистоннинг Евроосиё иқтисодий иттифоқи мамлакатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашга интилиши қатъий эканини яна бир бор тасдиқлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 декабря принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции.
В саммите, прошедшем под председательством Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева, также участвовали Почетный Председатель Совета, Первый Президент Республики Казахстан – Елбасы Нурсултан Назарбаев, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, Президент Республики Куба – страны-наблюдателя при Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) Мигель Бермудес и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович.
В повестку дня заседания вошли вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества и углубления интеграционных процессов на пространстве ЕАЭС, в том числе практического взаимодействия в области экономики, торговли, промышленности, транспорта, таможенного администрирования, цифровизации и других направлениях.
В начале своего выступления Президент Узбекистана особо отметил успешное председательство Казахстана в ЕАЭС и принятые по его инициативе важные решения в рамках Объединения, а также оказанную поддержку совместных мероприятий, направленных на углубление конструктивного взаимодействия нашей страны с этой Организацией.
Было отмечено, что за год участия Узбекистана в ЕАЭС в статусе государства-наблюдателя налажена эффективная работа с различными органами Объединения, прежде всего Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) в рамках выполнения положений трехлетнего Плана мероприятий.
Последовательно ведется сближение национального законодательства с нормами ЕАЭС, в первую очередь в области стандартизации и мер нетарифного регулирования внешней торговли. Наша страна подключилась к цифровой платформе «Путешествую без COVID». Начат процесс присоединения к Евразийскому банку развития.
Подчеркнуто, что несмотря на вызовы современности, удается адаптироваться к непростым условиям и находить новые «точки роста». Так, товарооборот Узбекистана со странами Организации с начала текущего года увеличился на 30 процентов. При этом по сравнению с 2019 годом торговля выросла на 11 процентов.
Президент нашей страны обозначил наиболее актуальные задачи, требующие совместных решений.
Отметив необходимость дальнейшей координации подходов для обеспечения устойчивого развития экономических связей, лидер Узбекистана указал на важность устранения барьеров и ограничений во взаимной торговле. В связи с этим выражена готовность к совместной выработке подходов и механизмов по созданию наиболее благоприятных условий для увеличения товарооборота со странами ЕАЭС.
Глава нашего государства, вновь подчеркнув актуальность углубления промышленной кооперации, предложил наладить это взаимодействие на системной основе, в том числе путем участия в создании онлайн – Карты индустриализации в рамках Организации.
Лидер Узбекистана призвал активнее продвигать проекты, направленные на создание новых транспортных коридоров, что будет способствовать наращиванию транзитного потенциала наших стран.
Отмечена возможность присоединения Узбекистана к программе внедрения навигационных пломб для отслеживания грузоперевозок. Поддержана инициатива о создании Цифровой экосистемы развития логистических цепочек ЕАЭС.
Внимание участников обращено на необходимость объединения усилий в реализации проектов «зеленой» энергетики с учетом глобальной климатической повестки. В связи с этим глава нашего государства сообщил о готовности Узбекистана принять участие в деятельности Рабочей группы высокого уровня и предложил в ее рамках утвердить План мероприятий в сфере «зеленого» развития.
Подчеркнута важность обмена опытом и развития делового партнерства в IT-сфере, в связи с чем предложено провести в Узбекистане очередной Евразийский цифровой форум.
Отмечена необходимость более активного вовлечения государств-наблюдателей в реализацию актуальных инициатив и программ кооперации на Евразийском пространстве, а также стимулирования научно-технического и гуманитарного обмена. В этих целях лидер нашего государства выступил за использование возможностей Центра развития ЕАЭС, а также участие стран-наблюдателей в работе Совета и органов ЕЭК.
В заключение своего выступления Президент вновь подтвердил твердую приверженность Узбекистана углублению взаимовыгодного сотрудничества со странами Евразийского экономического союза.