26 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Элбошини яқинлашиб келаётган байрам – Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти куни билан табриклаб, мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва янги зафарлар, биродар Қозоғистон халқига бардавом тараққиёт ва равнақ тилади.
Нурсултон Назарбоевнинг замонавий Қозоғистонни барпо этиш, мамлакатнинг халқаро майдондаги нуфузини юксалтиришдаги тарихий ўрни ва улкан шахсий ҳиссаси қайд этилди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари бугун юксак даражага кўтарилгани мамнуният билан таъкидланди.
Жорий йил бошидан ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 40 фоизга ошди, икки мамлакатнинг етакчи компания ва корхоналари ўртасидаги саноат кооперацияси кенгайиб бормоқда. Бугун Туркистон шаҳрида Ўзбекистон ва Қозоғистон ҳукуматлари раҳбарлари иштирокида Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва Ҳудудлар форуми ўтказилмоқда.
Бундан ташқари, маданий-гуманитар алмашинувга доир муҳим дастурларни амалга ошириш фаол давом эттирилмоқда.
Телефон мулоқоти чоғида икки томонлама ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди, бўлажак олий даражадаги учрашувлар режаси кўриб чиқилди.

26 ноября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
В начале беседы лидер нашего государства тепло поздравил Елбасы с наступающим Днем Первого Президента Республики Казахстан, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и новых успехов, а также дальнейшего прогресса и процветания братскому казахстанскому народу.
Подчеркнуты историческая роль и огромный личный вклад Нурсултана Назарбаева в становление и развитие современного Казахстана, повышение авторитета страны на международной арене.
С удовлетворением отмечен нынешний высокий уровень двусторонних отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С начала года на 40 процентов выросли объемы взаимного товарооборота, расширяются масштабы промышленной кооперации ведущих компаний и предприятий двух стран. Сегодня в городе Туркестане проходят мероприятия очередного заседания совместной Межправительственной комиссии и Форума регионов с участием глав правительств Узбекистана и Казахстана.
Кроме того, продолжается активная реализация важных программ культурно-гуманитарного обмена.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам двусторонней повестки и регионального сотрудничества, рассмотрен график предстоящих встреч на высшем уровне.