Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 ноябрь куни Европа Иттифоқининг Европа комиссияси вице-президенти Маргаритис Схинас бошчилигидаги делегациясини қабул қилди.
Учрашув аввалида ЕИнинг юқори даражадаги вакили давлатимиз раҳбарига Европа кенгаши раиси Шарль Мишель ва Европа комиссияси раҳбари Урсула фон дер Ляйеннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Икки томонлама мулоқотлар, шу жумладан иқтисодиёт, қонун устуворлиги, демократик янгиланишлар, инсон ҳуқуқлари, хавфсизлик ва бошқа устувор йўналишларда ҳамкорлик фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди.
Шу ойда “Ўзбекистон – ЕИ” ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилиши муваффақиятли ўтказилди.
Ўзаро савдо ҳажми жадал ортмоқда, Европа етакчи компанияларининг илғор тажрибаси ва технологияларини жалб қилган ҳолда йирик инвестиция лойиҳалари устида иш олиб борилмоқда.
Таълим, хавфсизлик соҳасида, терроризм ва наркотрафикка қарши курашиш борасида муҳим қўшма дастурлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон ва ЕИ ўртасида кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим бўйича музокараларни якунлаш ва уни тез фурсатда қабул қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 ноября принял делегацию Европейского союза во главе с вице-президентом Европейской комиссии Маргаритисом Схинасом.
В начале встречи высокий представитель ЕС передал лидеру нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от председателя Евросовета Шарля Мишеля и главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между Узбекистаном и ЕС.
С удовлетворением отмечена активизация двусторонних контактов и взаимодействия, в том числе в области экономики, верховенства закона, демократических преобразований, прав человека, безопасности и других приоритетных направлениях.
В этом месяце успешно прошло очередное заседание Совета сотрудничества «Узбекистан — ЕС».
Динамично растет объем взаимной торговли, реализуются крупные инвестиционные проекты с привлечением передового опыта и технологий ведущих европейских компаний.
Осуществляются важные совместные программы в образовательной сфере, в области безопасности, по борьбе с терроризмом и наркотрафиком.
Особое внимание уделено завершению переговоров и скорейшему принятию Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС.