24 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг ўринбосари, БМТ Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ижрочи директори Гада Валини қабул қилди.
Учрашувда глобал ва минтақавий хавфсизликка таҳдид солаётган замонавий хавф ва хатарларга қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва БМТнинг ушбу ихтисослашган бўлинмаси ўртасидаги амалий ҳамкорлик юксак даражага кўтарилгани ва самарали тус олгани мамнуният билан қайд этилди.
Мамлакатимизда 1995 йилдан буён бошқарманинг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси фаолият юритмоқда. Унинг фаол иштирокида кейинги бир неча йилда амалдаги минтақавий дастур доирасида умумий қиймати 24 миллион долларлик молиявий-техник кўмак лойиҳалари бажарилди ва амалга оширилмоқда.
Гада Валининг ташрифи доирасида Марказий Осиё мамлакатлари учун 2022-2025 йилларга мўлжалланган янги минтақавий ҳамкорлик дастури қабул қилинди, ушбу дастурда бешта устувор йўналишда 90 миллион долларлик тадбир ва лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, шу кунларда Самарқанд шаҳрида Ёшларнинг гиёҳванд моддаларга қарши минтақавий тармоғи ишга туширилади ҳамда Бухоро шаҳрида Одам савдосига қарши кураш бўйича халқаро конференция ўтказилади.
Учрашувда наркотикларнинг ноқонуний айланмаси, уюшган жиноятчилик ва халқаро терроризмга қарши курашиш соҳасида, коррупцияга қарши курашиш мақсадида электрон платформа жорий қилиш ва бошқа йўналишларда шериклик ва ўзаро мувофиқлашувни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Минтақадаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилиб, Афғонистонда гуманитар инқирознинг олдини олиш ва ушбу мамлакатга амалий ёрдам кўрсатиш учун халқаро ҳамжамиятнинг мувофиқлашган саъй-ҳаракатлари муҳим экани таъкидланди.
Мамлакатимизнинг БМТ бошқармаси билан тизимли ва кўп қиррали ҳамкорлигини мустаҳкамлашга доир қўшма “йўл харитаси”ни тайёрлаш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 ноября принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, исполнительного директора Управления ООН по наркотикам и преступности Гаду Вали, пребывающую в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены актуальные вопросы взаимодействия в сфере борьбы с современными вызовами и угрозами глобальной и региональной безопасности.
С удовлетворением отмечен достигнутый высокий уровень и продуктивный характер практического сотрудничества Узбекистана с данным специализированным подразделением ООН.
В нашей стране с 1995 года действует представительство Управления по Центральной Азии. При его активном участии за последние несколько лет в рамках действующей региональной программы реализованы и осуществляются проекты финансово-технического содействия на общую сумму 24 миллиона долларов.
В ходе настоящего визита Гады Вали была принята новая региональная Программа сотрудничества для стран Центральной Азии на 2022-2025 годы, предусматривающая совместное осуществление мероприятий и проектов по пяти приоритетным направлениям на сумму 90 миллионов долларов.
Кроме того, в эти дни состоится запуск Региональной молодежной сети против наркотиков в городе Самарканде и пройдет Международная конференция по борьбе с торговлей людьми в городе Бухаре.
На встрече были обсуждены вопросы дальнейшего расширения партнерства и координации взаимодействия по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, организованной преступностью и международным терроризмом, внедрению электронной платформы в целях противодействия коррупции и другим направлениям.
Особое внимание было уделено развитию ситуации в регионе, важности скоординированных международных усилий для предотвращения гуманитарного кризиса в Афганистане и оказания практической помощи этой стране.
По итогам достигнута договоренность о подготовке совместной «дорожной карты» по укреплению системного и многопланового сотрудничества нашей страны с Управлением ООН.