Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 ноябрь куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон-Қозоғистон стратегик шерилик муносабатларини янада ривожлантириш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Амалий ҳамкорликни илгари суриш, энг аввало, икки томонлама товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, машинасозлик, энергетика, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, фармацевтика, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноати, бошқа устувор йўналишларда узоқ муддатли кооперация лойиҳаларини тайёрлаш ва амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш муҳим экани қайд этилди.
Икки мамлакат ҳукуматлари томонидан ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги йўналишлари ва аниқ дастурлари ишлаб чиқилиши юзасидан келишувга эришилди.

17 ноября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
Особое внимание было уделено продвижению практического взаимодействия, прежде всего наращиванию объемов двустороннего товарооборота, подготовке и реализации долгосрочных проектов кооперации в сфере машиностроения, энергетики, сельского хозяйства, транспорта и логистики, фармацевтики, текстильной и пищевой отраслях, других приоритетных направлениях.
Кроме того, отмечена важность активизации региональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Достигнута договоренность о совместной проработке правительствами двух стран новых направлений и конкретных программ взаимовыгодного сотрудничества.