Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 15 ноябрь куни аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Бугун иқтисодиётдаги барча саъй-ҳаракатлар аҳоли учун даромад манбаи яратиш, камбағалликни қисқартиришга қаратилган. Бу жуда кенг қамровли вазифа бўлиб, ижтимоий нафақа ёки уй бериш билан ўз-ўзидан ҳал бўлиб қолмайди. Бу иқтисодий инфратузилма билан бирга инвестиция йўналтириш, энергия таъминотини яхшилаш, таълимни ривожлантириш каби комплекс чораларни талаб этади.
Шавкат Мирзиёевнинг сайловолди учрашувларида жойлардаги эҳтиёж ва аҳоли талабидан келиб чиқиб, ҳудудий дастурлар белгиланган эди. Улар учун келгуси йилда қарийб 75 триллион сўм маблағ ажратилиши режалаштирилган. Эндиги муҳим вазифа бу дастурларни маҳаллагача тушириб, ижросини таъминлашдир.
Хусусан, келгуси йилда оилавий тадбиркорлик дастурлари, ишсиз аҳоли ва ёшларни касб-ҳунарга ўқитиш, хизмат кўрсатиш соҳаларидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун 13 триллион сўм ажратилиши кўзда тутилган.
– Янги Ўзбекистон дегани, аввало, янгича ишлаш керак дегани. Айниқса, ҳокимлар ўзгариши керак. Ҳамма саъй-ҳаракатлар, ажратилаётган маблағлар маҳаллада ўз ифодасини топмаса, натижа бўлмайди. Бунда иш ўринлари яратиш ва камбағалликни қисқартириш – асосий мезон, – деди давлатимиз раҳбари.
Бандликни таъминлашда энг катта соҳалардан бири – қишлоқ хўжалиги. Келгуси йилда пахта ва ғалладан бўшайдиган 80 минг гектар майдон аҳолига ажратилиши белгиланган. Мева-сабзавотчилик кластерларига 2 триллион сўм, шу соҳадаги лойиҳаларга 100 миллион доллар, томорқаларда маҳсулот етиштириш учун яна 100 миллион доллар йўналтирилади. Аҳоли томорқасида деҳқончиликни йўлга қўйиш учун банклар томонидан 7 фоиз ставкада имтиёзли кредитлар берилади.
Келгуси йилда давлат инвестиция дастури доирасида жами 18 триллион сўмликдан зиёд 1 минг 700 га яқин лойиҳа, тармоқ ва ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида 22 миллиард долларлик 9 мингта лойиҳа амалга оширилиши белгиланган. Уларнинг натижасида, мос равишда, 135 минг ва 305 мингта иш ўрни ташкил этиш мақсад қилинган.
Президент бундан буён дастурлар вазирликда эмас, маҳаллада шаклланишини, уларни ҳокимларнинг ёрдамчилари ўзи “маҳаллабай” тамойили асосида ишлаб чиқиши зарурлигини таъкидлади.
Келаси йил халқаро молия ташкилотларидан жалб этилган 2 миллиард 200 минг доллар маблағни ўзлаштириш ҳисобига 109 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Бунинг самарасида 28 минг аҳоли бандлиги таъминланади.
Давлатимиз раҳбари халқаро молия ташкилотларидан жалб қилинадиган маблағларни ҳам маҳаллага боғлаш муҳимлигини қайд этди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 15 ноября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам обеспечения занятости населения и сокращения бедности.
Сегодня все усилия в экономической политике государства направлены на создание для населения источников дохода, сокращение бедности. Это масштабная задача, требующая комплексных мер по инвестированию в экономическую и социальную инфраструктуру, в том числе улучшение энергоснабжения, развитие образования.
На предвыборных встречах Шавката Мирзиёева были обозначены региональные программы с учетом потребностей и запросов населения на местах. В 2022 году на их реализацию планируется направить 75 триллионов сумов. Теперь стоит задача охватить данными программами все махалли.
На совещании обсуждена предстоящая работа в этом направлении.
В частности, в следующем году планируется направить 13 триллионов сумов на программы поддержки семейного предпринимательства, профессиональное обучение безработных и молодежи, реализацию проектов в сфере услуг.
— Строить новый Узбекистан — значит работать по-новому. Прежде всего должны измениться хокимы. Если все предпринимаемые усилия, выделяемые средства не отразятся на жизни махалли, то результата не будет. При использовании этих средств главными критериями должны быть создание рабочих мест и сокращение бедности, — сказал глава государства.
Одной из важнейших для создания рабочих мест отраслей является сельское хозяйство. В следующем году населению намечено предоставить 80 тысяч гектаров земель, освободившихся за счет сокращения хлопковых и зерновых площадей. Плодоовощным кластерам планируется выделить 2 триллиона сумов, на реализацию проектов в плодоовощеводстве — 100 миллионов долларов, столько же — на проекты приусадебного хозяйства. Банки будут предоставлять льготные кредиты по ставке 7 процентов для занятия сельским хозяйством на приусадебных участках населения.
В следующем году в рамках государственной инвестиционной программы планируется реализовать около 1,7 тысячи проектов на сумму более чем 18 триллионов сумов, а в рамках отраслевых и региональных инвестиционных программ — 9 тысяч проектов на сумму 22 миллиарда долларов. В результате намечено создать 135 тысячи и 305 тысяч рабочих мест соответственно.
Отныне, подчеркнул Президент, инвестиционные программы должны формироваться не в министерстве, а самими помощниками хокимов по принципу «махаллабай».
В следующем году планируется реализовать 109 проектов с привлечением 2,2 миллиарда долларов от международных финансовых институтов. В результате будет обеспечена занятость 28 тысяч человек.
Глава государства подчеркнул важность привязки к махаллям средств, привлекаемых от международных финансовых организаций.