Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 12 ноябрь куни тонгда Истанбул шаҳрида ўтаётган Туркий кенгаш саммити доирасида ўзига ажратилган қароргоҳда Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан учрашув ўтказди.
Давлат раҳбарларининг жорий йил март ойида Тошкентда ўтган учрашуви чоғида эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик барқарор суръат билан ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Товар айирбошлаш ва юк ташиш ҳажмлари ортмоқда, авиақатновлар кўпаймоқда. Машинасозлик, электротехника, энергетика, қишлоқ хўжалиги, логистика ва бошқа тармоқларда, шу жумладан янгидан ташкил этилган Қўшма инвестиция жамғармаси ресурсларини жалб қилган ҳолда истиқболли кооперация лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда.
Маданий алмашинувлар кенгаймоқда, муҳим гуманитар дастурлар амалга оширилмоқда.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш лойиҳасини жадал илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, минтақавий ҳамкорлик, шу жумладан Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши доирасидаги шерикликнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев утром 12 ноября в рамках программы мероприятий саммита Тюркского совета в городе Стамбуле провел в отведенной для него резиденции встречу с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
Рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе встречи лидеров наших стран в городе Ташкенте в марте этого года.
С удовлетворением отмечена устойчивая динамика развития торгово-экономического сотрудничества.
Увеличиваются объемы товарооборота и грузоперевозок, частота авиасообщения. Прорабатываются перспективные проекты кооперации в области машиностроения, электротехнической отрасли, энергетики, сельского хозяйства, логистики и других отраслях, в том числе с привлечением ресурсов созданного Совместного инвестиционного фонда.
Расширяется культурный обмен, реализуются важные гуманитарные программы.
Особое внимание уделено скорейшему продвижению проекта строительства железной дороги «Китай – Кыргызстан — Узбекистан».
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам регионального сотрудничества, в том числе в рамках Совета сотрудничества тюркоязычных государств.