Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 22 сентябрь куни Хива шаҳрида Хоразм вилояти сайловчилари билан учрашди.
Учрашувни номзоднинг Хоразм вилояти бўйича ишончли вакили А.Вафоев очди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастури юзасидан маъруза қилди.
Бу дастур мамлакатимиз тараққиётини янги босқичга кўтаришга қаратилган ўнта устувор йўналишдан иборат. Булар – иқтисодиётни илм ва юқори технологиялар асосида ривожлантириш, фаол тадбиркорлик ва манзилли молиявий кўмак орқали камбағалликни қисқартириш, қишлоқ хўжалигида самарадорликни ошириш, таълим сифатини яхшилаш ва рақобатбардош кадрлар тайёрлаш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, ҳудудларни мутаносиб ривожлантириш, давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш, адолат ва қонун устуворлигини таъминлаш, очиқ ва прагматик ташқи сиёсат юритиш, маданий-маънавий соҳаларни юксалтириш йўналишларидир.
Хоразм вилоятидаги ўзгаришлар қайд этиб ўтилди. Охирги беш йилда саноат, хизмат кўрсатиш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида умумий қиймати 2 миллиард доллар бўлган 7 мингдан зиёд инвестиция лойиҳалари амалга оширилган. 141 мингта янги иш ўрни яратилган. Туризм соҳасида 80 та янги меҳмонхона қурилган. Тошсоқа ирригация тармоғи реконструкция қилингани натижасида 191 минг гектар ерга сув етиб борган. 12 минг хонадонли уй-жойлар барпо этилган.
Номзод келгуси беш йилликка мўлжалланган дастурини ҳам баён этди. Хусусан, бу даврда вилоятда 250 мингдан зиёд янги иш ўрни яратиш мақсади қўйилган. Уларнинг 100 минги маҳаллаларда тадбиркорликни кенг жорий этиш орқали ташкил этилади. Туризм хизматларини камида 5 баробарга ошириш бўйича алоҳида дастур қабул қилинади. 12 минг гектар пахта ва ғалла майдонлари қисқартирилиб, аҳолига очиқ танлов асосида ижарага берилади. Шунингдек, транспорт, таълим, тиббиёт, экология ва бошқа ижтимоий соҳалардаги режалар ҳам маълум қилинди.
– Хоразм вилоятида амалга оширадиган барча ислоҳот ва лойиҳаларимиз ҳудуднинг иқтисодий ўсиш суръатларини юксалтириш, тадбиркорликни ривожлантириш, аҳолининг бандлигини таъминлаш орқали инсон қадрини улуғлаш, халқни рози қилишга қаратилган. Мана шундай улкан-улкан режаларни амалга ошириш учун бизда барча имкониятлар – табиий ресурслар ҳам, иқтисодий, инсоний, интеллектуал ва маънавий салоҳият ҳам етарли, – деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда партия вакиллари сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини таъкидлади ва бошқаларни ҳам шунга чақирди.

Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 22 сентября встретился с избирателями Хорезмской области в городе Хиве.
Встречу открыл доверенное лицо кандидата в Хорезмской области А.Вафоев.
Кандидат в Президенты Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе.
Программа состоит из десяти приоритетов, направленных на выведение нашей страны на новый уровень развития. Это — развитие экономики на основе науки и высоких технологий, сокращение бедности за счет активного предпринимательства и адресной финансовой поддержки, повышение эффективности в сельском хозяйстве, улучшение качества образования и подготовки конкурентоспособных кадров, укрепление здоровья населения, сбалансированное развитие регионов, совершенствование системы государственного управления, обеспечение верховенства справедливости и закона, проведение открытой и прагматичной внешней политики, развитие культурной и духовной сфер.
Отмечены осуществляемые преобразования в Хорезмской области. За последние пять лет реализовано более 7 тысяч инвестиционных проектов на сумму 2 миллиарда долларов в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве. Создана 141 тысяча новых рабочих мест. Построено 80 новых отелей. В результате реконструкции ирригационной сети «Тошсока» начато снабжение водой 191 тысячи гектаров земель. Построено 12 тысяч единиц жилья.
Кандидат также обозначил свою программу на ближайшие пять лет. В частности, за этот период в области планируется создать более 250 тысяч новых рабочих мест, в том числе 100 тысяч — за счет широкого развития предпринимательства в махаллях. Будет принята отдельная программа по увеличению объема туристических услуг не менее чем в 5 раз. 12 тысяч гектаров хлопковых и зерновых полей будут сокращены и переданы в аренду населению на основе открытого конкурса. Также озвучены планы в области транспорта, образования, здравоохранения, экологии и других социальных сферах.
— Все наши реформы и проекты, которые мы реализуем в Хорезмской области, направлены на ускорение экономики региона, развитие предпринимательства, обеспечение занятости, возвышение человеческого достоинства, повышение удовлетворенности людей жизнью. У нас есть все возможности — природные ресурсы, экономический, человеческий, интеллектуальный и духовный потенциал — для реализации таких амбициозных планов, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Выступившие на встрече представители партии выразили поддержку кандидатуре Шавката Мирзиёева и призвали остальных поддержать его на выборах Президента Республики Узбекистан.