Президент Шавкат Мирзиёев 8 февраль куни Андижон ва Тошкент вилоятларидаги инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Дастлаб жорий йилда ишга тушириладиган лойиҳалар ҳақида ахборот берилди. Хусусан, Андижон вилоятида бу йил умумий қиймати 1 миллиард 433 миллион доллар бўлган 616 та лойиҳа фойдаланишга топширилади. Соҳалар кесимида айтганда, уларнинг 258 таси саноат, 185 таси хизмат кўрсатиш, 173 таси қишлоқ хўжалиги тармоқларида. Буларнинг натижасида қарийб 10 триллион сўмлик ишлаб чиқариш қуввати ташкил этилиб, 95 миллион долларлик импорт ўрнини босиш ҳамда 265 миллион долларлик экспорт имконияти яратилади. 61 мингта янги иш ўрни очилади.
Масалан, “Тетратекс” масъулияти чекланган жамияти томонидан Балиқчи туманида тўқимачилик комплекси ташкил қилинмоқда. 2021-2022 йилларда тўрт босқичда амалга оширилиши режалаштирилган ушбу лойиҳанинг жами қиймати 126 миллион евро. Корхона ип-калавадан бошлаб тайёр трикотаж маҳсулотларигача бўлган жараёнларни қамраб олади. Жорий йил охирида ишга тушириладиган биринчи босқичда 2 минг 500 та, барча босқичлар якунида эса 10 мингта иш ўрни яратилади.
Бу каби лойиҳалар бўйича жадал иш олиб бориш билан бирга янгилари ҳам шакллантирилмоқда. Масалан, Андижон вилоятида умумий қиймати 782 миллион доллар бўлган 53 та янги инвестиция лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Тақдимотда ушбу лойиҳаларнинг истиқболлари, молиялаштириш манбалари ва инфратузилма масалалари юзасидан маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни иш ўринларига талаб юқори бўлган маҳаллаларда жойлаштириш, давлат-хусусий шериклик асосидаги корхоналарни кўпайтириб, бандликни ошириш муҳимлигини таъкидлади.
Тошкент вилоятида бу йил 355 та лойиҳа ишга туширилади. Умумий қиймати 1 миллиард 624 миллион доллар бўлган мазкур проектларнинг 198 таси саноат, 81 таси хизмат кўрсатиш, 76 таси қишлоқ хўжалиги соҳасидадир. Буларнинг самарасида қарийб 35 миллиард сўмлик ишлаб чиқариш қуввати яратилиб, 13 минг кишининг бандлиги таъминланади. 48 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи ва 42 миллион долларлик экспортбоп маҳсулот ишлаб чиқарилади.
Бундан ташқари, вилоятда 187 та янги инвестиция лойиҳаси режалаштирилмоқда. Тақдимотда уларнинг энг йириклари тўғрисида тўхталиб ўтилди.
Масалан, “Metal produkt» масъулияти чекланган жамияти томонидан 25 миллион доллар эвазига Оҳангарон шаҳрида металл маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилмоқда. Унинг қуввати йилига 60 минг тонна бўлади. Жорий йил май ойида фойдаланишга топширилиши режалаштирилган корхонада 150 киши иш билан таъминланади.
“Ангрен” эркин иқтисодий зонасида велосипедлар, Қибрай туманида озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳалари ҳам ички бозор учун жуда муҳим.
Президент саноатга илм ва инновацияларни фаол жалб этиш, маҳсулотлар сифатига алоҳида эътибор қаратиб, харидоргирлигини таъминлаш зарурлигини таъкидлади. Тошкент вилоятининг транспорт ва туризм салоҳиятидан оқилона фойдаланиб, хизмат кўрсатишни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 8 февраля ознакомился с инвестиционными проектами, которые намечено реализовать в Андижанской и Ташкентской областях.
Сперва была представлена информация о проектах, которые будут запущены в текущем году. В частности, в Андижанской области будет реализовано 616 проектов на сумму 1 миллиард 433 миллиона долларов. Из них 258 проектов — в промышленности, 185 — в сфере услуг, 173 — в сельском хозяйстве. В результате будут созданы мощности по выпуску продукции почти на 10 триллионов сумов, появятся возможности для замещения импорта на сумму 95 миллионов долларов и экспорта продукции на 265 миллионов долларов. Намечено создать 61 тысячу новых рабочих мест.
К примеру, обществом с ограниченной ответственностью “Тетратекс” организуется текстильный комплекс в Балыкчинском районе. Общая стоимость проекта составляет 126 миллионов евро, он будет реализован в четыре этапа в 2021-2022 годах. На предприятии будет налажен полный цикл выпуска трикотажных изделий. В рамках первого этапа, завершение которого намечено на конец текущего года, будет создано 2,5 тысячи рабочих мест, по завершении всех стадий эта цифра составит 10 тысяч.
Наряду с интенсивной работой над этими проектами формируются новые. К примеру, для Андижанской области сформированы 53 новых инвестиционных проекта на сумму 782 миллиона долларов.
В ходе презентации представлена информация о перспективах этих проектов, источниках финансирования и инфраструктуре.
Глава государства отметил важность размещения проектов в махаллях, где наблюдается высокая потребность в рабочих местах, увеличения числа предприятий на основе государственно-частного партнерства, наращивания темпов обеспечения занятости.
В нынешнем году в Ташкентской области будет запущено 355 проектов стоимостью 1 миллиард 624 миллиона долларов. Из них 198 проектов относятся к промышленности, 81 проект — к сфере услуг, 76 проектов — к сельскому хозяйству. В результате будут созданы производственные мощности объемом около 35 миллиардов сумов, работой будут обеспечены 13 тысяч человек. Намечено наладить производство импортозамещающей продукции на 48 миллионов долларов и экспортоориентированных товаров на 42 миллиона долларов.
Кроме того, в области планируются 187 новых инвестиционных проектов. В презентации основное внимание уделялось самым крупным из них.
Так, обществом с ограниченной ответственностью “Metal produkt» в рамках проекта на 25 миллионов долларов налаживается производство металлических изделий в городе Ахангаране. Годовая мощность будущего предприятия составит 60 тысяч тонн. Предприятие, введение в строй которого запланировано на май нынешнего года, обеспечит работой 150 человек.
В числе важных для внутреннего рынка проектов – планы по производству велосипедов в СЭЗ “Ангрен”, изготовление продовольственной продукции в Кибрайском районе.
Президент указал на необходимость активного привлечения научных достижений и инноваций в промышленности, особого внимания обеспечению качества и востребованности продукции. Даны указания по рациональному использованию транспортного и туристического потенциала Ташкентской области, развитию сферы услуг.