Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 февраль куни Покистон Ислом Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси Абдул Раззоқ Довудни қабул қилди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Покистон ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Давлатимиз раҳбари икки мамлакатнинг амалий ҳамкорлигини изчил кенгайтиришга хизмат қилаётган фаол мулоқотлар ва алмашинувлар, пандемияга қарамасдан, давом эттирилаётганини таъкидлади. Товар айирбошлаш ҳажми ортиб, етакчи компанияларнинг қўшма кооперация лойиҳалари сони кўпайиб бормоқда.
Абдул Раззоқ Довуд Ўзбекистон Президентига учрашув ташкил этилгани учун самимий миннатдорлик билдирди ҳамда Покистон Бош вазири Имрон Хоннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Маслаҳатчи Афғонистон ҳудуди орқали Марказий ва Жанубий Осиёни энг қисқа йўл билан боғлайдиган, Покистоннинг денгиз портларига чиқишни ва уларнинг инфратузилмаси самарали ишга солинишини таъминлайдиган темир йўл қуриш лойиҳасини илгари суриш тўғрисидаги ташаббус  Покистонда юксак баҳоланиб, қўллаб-қувватланаётганини қайд этди.
Икки томонлама иқтисодий муносабатларнинг бошқа долзарб масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Автомобиль ва ҳаво транспортида юк ташишларни ривожлантириш имкониятларини кўриб чиқиш, преференциал савдо тўғрисидаги битимни тайёрлаш, божхона иши соҳасида тажриба алмашиш, ишбилармонлар ўртасидаги мулоқотни фаоллаштириш ва ишбилармонлик тадбирларини ўтказиш юзасидан келишувларга эришилди.

Сегодня, 2 февраля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял советника Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Абдул Разака Давуда.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о перспективах развития взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Пакистаном.
Как отметил глава нашего государства, несмотря на пандемию, продолжаются активные контакты и обмены, способствующие, прежде всего, поступательному расширению практического взаимодействия двух стран. Растут объемы товарооборота, увеличивается число совместных проектов кооперации ведущих компаний.
Абдул Разак Давуд выразил искреннюю признательность Президенту Узбекистана за организацию встречи и передал приветствия и наилучшие пожелания от имени Премьер-министра Пакистана Имрана Хана.
Советник подчеркнул, что в Пакистане высоко оценивают и поддерживают инициативу о продвижении проекта строительства железной дороги через территорию Афганистана, который наиболее коротким маршрутом соединит Центральную и Южную Азию, позволит выйти и эффективно задействовать инфраструктуру пакистанских морских портов.
Были также рассмотрены другие актуальные вопросы совместной экономической повестки.
Достигнуты договоренности о рассмотрении возможностей развития грузовых авто- и авиаперевозок, подготовке соглашения о преференциальной торговле, обмене опытом в области таможенного дела, активизации бизнес-диалога и проведении деловых мероприятий.