Ҳудудлар иқтисодиётини ривожлантиришнинг муҳим йўналишлари кўрсатиб ўтилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 7 май куни Андижон, Навоий ҳамда Сурхондарё вилоятлари туман ва шаҳарларининг иқтисодий салоҳиятини ошириш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизнинг ҳар бир ҳудуди ўзига хос. Бир вилоят ичидаги туманларнинг имкониятлари ҳам бир-бирига ўхшамайди. Шу боис Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлар иқтисодиётини ривожлантириш масалалари алоҳида, манзилли тарзда муҳокама қилиб борилмоқда.
Давлатимиз раҳбари жойларга чиқиб, аҳоли билан гаплашиб, белгиланаётган чора-тадбирларнинг долзарб ва амалий бўлишига катта эътибор қаратмоқда.
– Шунча саъй-ҳаракатларимиз, қабул қилаётган қарорларимиз қишлоқдаги оддий одамлар ҳаётига нима ўзгариш олиб кираяпти, даромади кўпайдими, ишга жойлашдими, боласи ўқишга кирдими, уйли-жойли бўлдими, тўйиб овқатланаяптими, тоза сув ичяптими, деган саволлар мени жуда қийнайди. Бу барча даражадаги раҳбарлар халқимиз олдида жавоб бериши керак бўлган энг асосий саволлардир, – деди Президент.
Марказдаги раҳбарлар қарорлар қабул қилишда ҳокимларнинг умумий ҳисоботлари билан кифояланиб қолаётгани танқид қилиниб, бундан буён ҳудудларга оид ҳар бир масалани аниқ туман, қишлоқ, маҳалла, соҳа ва корхона кесимида, муаммонинг энг қуйидаги илдизигача тушиб, уни ҳал қилиш зарурлиги таъкидланди. Дастурлар ишлаб чиқишни ҳар бир қишлоқдан бошлаш, қайси қишлоқда қайси йўналишни ривожлантириш, бунга қанча маблағ ажратиш кераклигини аниқ кўрсатиш талаби қўйилди.
Масалан, Сурхондарёда 55 мингта, Андижонда 41 мингта, Навоий вилоятида 14 мингта оилани камбағалликдан чиқариш лозим. Кичик корхоналарни кўпайтириш, ҳунармандчиликни қўллаб-қувватлаш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш орқали аҳоли фаровонлигини ошириш зарур.
Йиғилишда бунинг учун учта йўналишдаги ишларга қўшимча туртки бериш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Биринчи йўналиш – саноатни ривожлантириш, мавжуд хомашёни чуқур қайта ишлаш, ҳар бир туман, қишлоқ ва маҳаллани ихтисослаштириш.
Андижон, Навоий ва Сурхондарё вилоятларида ишлаб чиқаришнинг асосий қисми битта тармоққа ёки республика тасарруфидаги корхоналар ҳиссасига тўғри келади.
Жумладан, Андижонда саноат ишлаб чиқаришнинг 69 фоизини машинасозлик, Навоийда эса 72,5 фоизини кон-металлургия ташкил этади. Сурхондарё саноатининг мамлакатдаги улуши атиги 1,5 фоиз, ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши эса атиги 8 фоиз бўлиб, республикада энг паст кўрсаткичлардан биридир.
Йиғилишда ушбу ҳудудларда саноат тармоқларини диверсификация қилиш учун барча имкониятлар борлиги таъкидланиб, бу борадаги чора-тадбирлар белгиланди.
Хусусан, Андижон вилояти Хўжаобод туманида ташаббускорларга 32 та тикув-трикотаж корхонаси учун жой ажратиш бўйича кўрсатма берилди. Бу корхоналарда 6,5 мингта иш ўрни яратилади.
Булоқбоши тумани тоғ ҳудудидаги конларни ўзлаштириб, қурилиш материаллари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш, Олтинкўл тумани “Ижтимоят” маҳалласида мебель тайёрлашни саноат даражасига олиб чиқиш мумкинлиги қайд этилди.
Асака туманидаги автомобиль заводи яқинида, унумдорлиги паст ерларда кичик саноат зонаси ташкил этиб, бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш бўйича топшириқ берилди.
Навоий вилояти Нурота туманидаги “Сувлиқ Гранит” конининг электр тармоғини реконструкция қилиш орқали “Истиқлол” маҳалласидаги 450 нафар аҳолини иш билан таъминлаш мумкин. Томди туманида фосфорит, шиша, цемент, пардозбоп қурилиш тошлари ва оҳактош захиралари мавжуд. Учқудуқ туманида қайта геологик ўрганишлар ўтказилса, яна кўп имкониятлар очилади.
Сурхондарё вилояти Шеробод туманида гиламдўз ҳунармандлар бор. Бандихон туманида эса гилам учун зарур хомашё – қўй ва эчки жуни кўп. Мазкур қўшни туманлар ўртасида кооперацияни йўлга қўйиш орқали йилига 85 тонна жун ва терини қайта ишлаш мумкин.
Олтинсой туманида электр таъминоти яхши эмаслиги сабабли йилига етиштирилаётган 80 минг тонна узум ва 13 минг тонна ғаллани қайта ишлаш имкони чекланмоқда. Шунингдек, у ерда қурилишда талаб бўлган 10 миллион тонна пардозбоп тош захираси мавжуд.
Давлатимиз раҳбари шу каби кўплаб имкониятларни кўрсатиб ўтиб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига вилоят ҳокимлари билан бирга Андижон, Навоий ва Сурхондарёда 33 гектар ер ва 5,3 минг квадрат метрли бўш биноларда 10 та янги кичик саноат зонаси ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Иккинчи йўналиш – жойларда инвестицион ва туристик салоҳиятни ошириш, сервис хизматларини яхшилаш учун инфратузилма объектларини ривожлантириш.
Йиғилишда Андижон, Навоий ва Сурхондарё вилоятларида бу борадаги ҳолат туманлар кесимида таҳлил қилинди.
Мисол учун, Хонобод шаҳрининг хизмат кўрсатиш бўйича Андижон вилоятидаги улуши бор-йўғи 1 фоизни ташкил этади. Аслида у ердаги ерости маъданли сувларини ўзлаштириш орқали соғломлаштириш туризмини йўлга қўйиш, шифобахш сув ишлаб чиқариш имконияти бор.
Навоий вилояти Қизилтепа туманидаги Тўдакўл сув омбори ҳамда Навбаҳор туманидаги “Сармишсой” ҳудудига олиб борувчи йўлларни таъмирлаш ва туристик зоналар ташкил этиш орқали уларга сайёҳлар оқимини бир неча баробар кўпайтириш мумкин.
Сурхондарё вилояти Олтинсой туманида бирорта бозор йўқ. Бундан ташқари, туман ҳудудидан ўтган “Мангузар-Термиз-Денов” автомобиль йўлида замонавий савдо ва хизмат кўрсатиш марказларини ташкил этса бўлади.
Йиғилишда хизмат кўрсатишнинг шу каби барча захираларини ҳисоб-китоб қилиб, уларни ишга туширишга тадбиркорларни жалб этиш бўйича топшириқлар берилди.
Учинчи йўналиш – қишлоқ хўжалигида маҳсулот ишлаб чиқаришни кўпайтириш ва шу орқали иқтисодий ўсишни таъминлаш.
Андижон тумани “Миробод” маҳалласи аҳолиси қалампир экиб, йилига 2 минг тоннагача ҳосил олмоқа. Бундан ташқари, бошқа ҳудудлардан йилига 3-4 минг тонна сотиб олиб, қайта ишлайди. Избоскан тумани “Юқори Чувама” маҳалласидаги мингта хонадонда тоғ ёнғоғи ва ерёнғоқ етиштирилади.
Ушбу омилкор одамларга қўшимча ер ажратиш орқали маҳсулотларни қайта ишлаш ва иш ўринларини кўпайтириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Навоий вилоятида 8 миллион гектардан ортиқ яйлов ерлари бўлиб, чорвачиликни, айниқса, қўй ва эчкичиликни ривожлантириш учун катта имконият мавжуд. Бунинг учун қудуқлар қазиб, янги чорва хўжаликлари ташкил этиш зарур. Натижада 500 дан ортиқ киши меҳнат билан банд бўлади. Қайд этилганидек, бу чорвачилик лойиҳалари намуна сифатида амалга оширилиб, Навоий тажрибаси яратилади.
Сурхондарё вилоятининг табиий иқлим шароити бошқа ҳудудлардан фарқ қилиб, воҳада икки-уч марта ҳосил олиш, иссиқсевар ўсимликлар етиштириш имконияти мавжуд.
Мисол учун, Шеробод тумани анорларига талаб юқори. Лекин, анорзорлар атиги 32 гектарни – тумандаги экин майдонларининг 0,1 фоизини ташкил қилади. Ҳосилдорлиги паст пахта ва ғалла майдонлари ўрнида анор плантациялари барпо этилса, 10 баробар кўп даромад олиш, 30-40 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш мумкин.
Музработ туманида 2 минг, Қумқўрғон туманида 1,2 минг гектар фойдаланишдан чиққан ерларни ўзлаштириб, банд бўлмаган аҳолига бўлиб бериш ва эртаки маҳсулотлар етиштиришни кўпайтириш кераклиги таъкидланди. Бунинг натижасида қарийб 4 мингта янги иш ўрни яратилади.
Йиғилишда асосий ва боғ-ток қатор ораларига экин экиш, қишлоқ хўжалиги маҳмулотларини кўпайтириб, нарх-наво барқарорлигини таъминлаш масалаларига яна бир бор тўхталиб ўтилди.
– Ҳар бир раҳбар ўз иш услубини ўзгартириб, оддий одамларнинг имконияти ва кўникмаларини инобатга олиб, амалий лойиҳалар қилинсагина тезроқ натижа бўлади. Қишлоқда, маҳаллада ўзгариш бўлса, иқтисодиёт ҳам ривожланади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Видеоселектор йиғилишида Андижон, Навоий ва Сурхондарё вилоятлари ҳокимлари, тармоқлар раҳбарлари ҳисобот берди.

Намечены важные направления развития экономики регионов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 7 мая состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения экономического потенциала районов и городов Андижанской, Навоийской и Сурхандарьинской областей.
Каждый регион нашей страны по-своему уникален. Даже районы в пределах одной области отличаются по возможностям. Поэтому вопросы экономического развития Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей обсуждаются у Президента предметно и по отдельности.
Глава государства, выезжая на места и общаясь с народом, уделяет особое внимание на то, чтобы определяемые меры отвечали актуальным запросам и приносили реальный результат.
— Меня очень волнует, привносят ли наши усилия, принимаемые решения реальные изменения в жизнь простых людей на селе, увеличился ли их доход, нашли ли они работу, ходят ли их дети в школу, есть ли у них дом, чистая вода, хорошо ли они питаются. Это самые важные вопросы, на которые должны ответить руководители всех уровней перед нашим народом, — сказал Президент.
Подвергнуто критике то, что руководители в центре в процессе принятия решений руководствуются общими отчетами хокимов, и подчеркнута необходимость решения каждой проблемы в отдельно взятом районе, селе, махалле, сфере и предприятии, дойдя до самого ее корня. Поставлена задача начинать разработку любой программы с каждого села, конкретно указав, какое направление в каком селе будет развиваться, сколько средств на это должно быть выделено.
К примеру, необходимо вывести из бедности 55 тысяч семей в Сурхандарье, 41 тысячу в Андижанской и 14 тысяч в Навоийской областях. Предстоит повысить благосостояние населения за счет увеличения количества малых предприятий, поддержки ремесленничества, выращивания сельскохозяйственной продукции.
На совещании отмечено, что это требует более интенсивной работы в следующих в трех направлениях.
Первое направление — это развитие промышленности, глубокая переработка сырья местного производства, специализация каждого района, села и махалли.
В Андижанской, Навоийской и Сурхандарьинской областях основная часть производства сконцентрирована в одной отрасли или приходится на долю государственных предприятий. В частности, 69 процентов промышленного производства в Андижане составляет машиностроение, 72,5 процента в Навоийской области – горное дело и металлургия. Кроме того, 78 процентов производства в Андижане и 91 процент в Навои обеспечиваются предприятиями республиканского значения.
Доля сурхандарьинской промышленности в стране составляет всего 1,5 процента, а ее доля в валовом региональном продукте – лишь 8 процентов, что является одним из самых низких показателей по Узбекистану.
На совещании отмечалось, что в этих регионах имеются все возможности для диверсификации отраслей, и были определены меры в этом направлении.
В частности, поручено выделить инициаторам в Ходжаабадском районе Андижанской области место для организации 32 швейных и трикотажных предприятий. На этих предприятиях будет создано 6,5 тысячи рабочих мест.
Указано на возможность производства строительных материалов путем освоения месторождений в горах Булакбашинского района, вывести производство мебели в махалле «Ижтимоят» Алтынкульского района на промышленный уровень.
Поручено создать небольшую промышленную зону на базе низкоурожайных площадей рядом с автомобильным заводом в Асакинском районе и увеличить производство комплектующих.
Реконструкция электросети месторождения «Сувлик Гранит» в Нуратинском районе Навоийской области может обеспечить работой 450 человек в махалле «Истиклол». Тамдынский район располагает запасами фосфоритов, стекла, цемента, декоративных строительных камней и известняка. Более глубокие геологические исследования в Учкудукском районе могут выявить больше ресурсов.
В Шерабадском районе Сурхандарьинской области много ремесленников-ковроделов. В Бандиханском районе много сырья для изготовления ковров – овечьей и козьей шерсти. Наладив кооперацию между этими сопредельными районами, можно будет перерабатывать 85 тонн шерсти и кожи в год.
Из-за плохого электроснабжения в Алтынсайском районе возможности по переработке заготавливаемых здесь за год 80 тысяч тонн винограда и 13 тысяч тонн зерна ограниченны. Здесь имеются также запасы применяемого в строительстве облицовочного камня в объеме 10 миллионов тонн.
Глава государства указал на множество таких возможностей и дал соответствующие поручения ответственным лицам. Министерству экономического развития и сокращения бедности поручено совместно с хокимами областей создать 10 новых малых промышленных зон на 33 гектарах земли и на базе неиспользуемых зданий площадью 5,3 тысячи квадратных метров в Андижане, Навои и Сурхандарье.
Второе направление – повышение инвестиционного и туристического потенциала на местах, развитие инфраструктуры для улучшения сервиса.
На совещании проанализировано положение дел в Андижанской, Навоийской и Сурхандарьинской областях в этом направлении. Так, доля города Ханабада в сфере услуг Андижанской области составляет всего 1 процент. При этом здесь велик потенциал оздоровительного туризма за счет освоения минеральных вод и производства лечебной воды.
Отремонтировав дороги, ведущие к Тудакульскому водохранилищу в Кызылтепинском районе и урочищу Сармышсай в Навбахорском районе Навоийской области, можно организовать туристические зоны и увеличить поток гостей в несколько раз.
В Алтынсайском районе Сурхандарьинской области нет ни одного рынка. Кроме того, имеются возможности создания современных торгово-сервисных центров на трассе «Мангузар-Термез-Денау», которая проходит через район.
На совещании поручено рассчитать все подобные резервы в сфере услуг и привлечь предпринимателей к их задействованию.
Третье направление – наращивание сельскохозяйственного производства и обеспечение за этот счет экономического роста.
Жители махалли «Миробод» Андижанского района сажают перец и собирают до 2 тысяч тонн урожая в год. Они также покупают и перерабатывают 3-4 тысячи тонн в год из других районов.
Тысячи семей в махалле «Юкори Чувама» Избасканского района выращивают грецкий орех и арахис. Выделение им дополнительных земель может расширить их возможности переработки и создать больше рабочих мест.
Навоийская область располагает пастбищами на 8 миллионах гектарах и имеет большой потенциал для разведения скота, особенно овец и коз. Для этого необходимо сооружать колодцы и создавать новые животноводческие фермы. В результате будет трудоустроено более 500 человек. Отмечено, что эти проекты создадут Навоийскую модель животноводства.
Природно-климатические условия Сурхандарьинской области отличаются от других регионов, здесь есть возможность собирать урожай два-три раза, выращивать теплолюбивые растения.
Например, спрос на гранаты Шерабадского района высок. Однако плантации граната здесь занимают всего 32 гектара – 0,1 процента посевных земель района. Если на месте низкоурожайных хлопковых и зерновых полей будут созданы плантации граната, можно заработать в 10 раз больше и экспортировать продукцию на сумму 30-40 миллионов долларов.
Отмечалось, что 2 тысячи гектаров деградированных земель в Музрабатском и 1,2 тысячи гектаров в Кумкурганском районах следует рекультивировать и распределить среди безработного населения, а выращивание раннеспелых культур должно быть увеличено. В результате будет создано около 4 тысяч новых рабочих мест.
На совещании вновь затронуты вопросы посадки культур в междурядьях садов и виноградников, обеспечения стабильности цен на сельхозкультуры.
— Результат будет только тогда, когда каждый руководитель изменит свой стиль работы и выработает практические проекты, учитывая возможности и способности простых людей. Экономика будет расти, если изменения произойдут в селе, в махалле, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На видеоселекторном совещании представили отчеты хокимы Андижанской, Навоийской и Сурхандарьинской областей, руководители отраслей.