Андижон вилоятида 908 та лойиҳани амалга ошириш, 1,7 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий сармояни ўзлаштириш режалаштирилган
Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Андижон вилояти ҳокимлигида фаоллар йиғилиши бўлиб ўтди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби Андижон вилоятида ҳам катта ўзгаришлар юз бермоқда. Хусусан, ўтган йили вилоят ялпи ҳудудий маҳсулоти 12 фоиз, инвестициялар 19 фоиз ўсган. Жорий йил биринчи чоракда ҳам ўсиш суръатлари кузатилган.
Шунга қарамай, ҳали вилоятда имкониятлар кўплиги, иқтисодиёт диверсификация қилинмагани таъкидланди. Жумладан, вилоят саноатининг 80 фоизи Асака тумани ва Андижон шаҳрига тўғри келиб, бошқа туманларда саноат деярли ривожланмагани кўрсатиб ўтилди. Иқтисодий фаол аҳолининг кўпчилиги ишсиз, киши бошига тўғри келадиган хизмат кўрсатиш ҳажми етарли эмаслиги қайд этилди.
photo5402551345329842899.jpg
Шу боис Андижон вилоятида 2019-2020 йилларда амалга ошириладиган қиймати 25 триллион 181 миллиард сўм бўлган 908 та лойиҳадан иборат инвестиция дастури ишлаб чиқилди. Ушбу лойиҳалар жами 1,7 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий сармояни ўзлаштириш ва 35 мингдан зиёд иш ўрни яратишни таъминлайди.
Бундан ташқари, тадбиркорлик фаолиятини бошлаш истаги бўлган оилаларни аниқлаб, «Ҳар бир оила – тадбиркор» дастури доирасида 420 миллиард сўм имтиёзли кредитлар ажратилиши белгиланди.
Йиғилишда ижтимоий соҳаларни ривожлантириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Жорий йилда Андижон шаҳрида 14 та кўп қаватли арзон уй ва кўплаб тижорат уйлари, қишлоқ жойларда 224 та намунали уй-жой ва 56 та кўп қаватли арзон турар жойлар қурилиши маълум қилинди.
Президентимиз вилоят аҳолиси ўсиб бораётгани яна кўплаб уйлар ва қўшимча иш ўринлари, ижтимоий ва коммунал хизматлар ташкил этишни талаб қилиши, бунинг учун вазирликлар ва вилоят раҳбарлари узоқни кўзлаб, ўзини қийнаб ишлаши зарурлигини таъкидлади.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева в хокимияте Андижанской области состоялось совещание актива.
В Андижанской области, как и во всех регионах страны, происходят масштабные изменения. В частности, в прошлом году объем валового регионального продукта области вырос на 12 процентов, объем инвестиций – на 19 процентов. Рост зафиксирован и в первом квартале текущего года.
Отмечалось, что в области имеется еще много возможностей, ее экономика остается недиверсифицированной. Так, 80 процентов промышленности региона приходятся на долю Асакинского района и города Андижана. Большая часть экономически активного населения безработна, недостаточен объем оказания услуг на душу населения.
В связи с этим разработана инвестиционная программа, состоящая из 908 проектов на сумму 25 триллионов 181 миллиард сумов, которые будут реализованы в Андижанской области в 2019-2020 годах. Эти проекты предусматривают освоение прямых иностранных инвестиций на 1,7 миллиарда долларов и создание свыше 35 тысяч рабочих мест.
Кроме того, поставлена задача выявить семьи, желающие заниматься предпринимательством и выделить им 420 миллиардов сумов льготных кредитов в рамках программы «Каждая семья — предприниматель».
Особое внимание на совещании уделено и вопросам развития социальной сферы. Сообщено, что в нынешнем году в городе Андижане будет построены 14 многоэтажных доступных домов и множество домов от частных застройщиков, а в сельской местности – 224 индивидуальных и 56 многоквартирных доступных домов.
Президент отметил, что растущее население области требует расширения жилищного строительства и создания еще больше рабочих мест, организации дополнительных социальных и коммунальных служб, для чего руководители министерств и области должны работать не покладая рук, с прицелом на дальнюю перспективу.