Ўзбекистон ва Туркия Президентларининг телефон орқали мулоқоти тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жорий йил 15 майда Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат чоғида ҳар икки давлат раҳбарлари кириб келган муборак ва қутлуғ Рамазони шариф муносабати билан бир-бирларига ўзларининг қизғин табрикларини чин дилдан изҳор этиб, энг эзгу ва самимий тилакларини билдирдилар.
Президентлар анъанавий дўстлик, қардошлик ҳамда стратегик шерикликка асосланган ҳамкорлик алоқалари барча соҳаларда, жумладан савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамда маданий-гуманитар йўналишларда тобора жадаллашиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Томонлар Олий даражадаги ўзбек-турк стратегик ҳамкорлик кенгашининг илк йиғилишига пухта тайёргарлик кўриш муҳимлигини алоҳида таъкидлаб ўтдилар. Шунингдек, бўлажак олий даражадаги учрашувлар жадвали кўриб чиқилди.
Дўстона руҳда кечган мулоқот чоғида давлатлар раҳбарлари ҳар икки халққа фаровонлик, тинчлик-осойишталик ва бардавом юксалиш тиладилар.

15 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турции Режепом Тайипом Эрдоганом.
Главы государств от всей души поздравили друг друга с наступлением священного месяца Рамазан и обменялись самыми добрыми пожеланиями.
Президенты двух стран с глубоким удовлетворением отметили последовательное укрепление отношений дружбы и стратегического партнёрства, развитие взаимовыгодного торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Особо подчеркнута важность всесторонней подготовки к проведению первого заседания Узбекско-турецкого Совета стратегического сотрудничества. Рассмотрен график предстоящих встреч на высшем уровне.
В ходе беседы, прошедшей в традиционно дружеской атмосфере, главы государств пожелали народам Узбекистана и Турции благополучия, мира и дальнейшего процветания.