Чорвачилик ва паррандачиликни ривожлантириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев чорвачилик ва паррандачилик тармоқларини ривожлантириш, гўшт ва сут маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кўпайтириш ҳамда соҳага замонавий технологияларни жорий этиш чора-тадбирлари юзасидан тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда аҳоли сони ва туризм оқимининг ўсиши озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган талабни ҳам оширмоқда. Ҳозирги кунда гўштга бўлган йиллик талаб 2 миллион 150 минг тоннани, ишлаб чиқариш ҳажми эса 1 миллион 600 минг тоннани ташкил этмоқда.
Шу боис, тақдимотда 2026-2028 йилларда чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш бўйича ишлаб чиқилган комплекс чоралар муҳокама қилинди.
Фаолият юритмаётган корхоналарни тиклаш, чорвачиликка ихтисослашган туманларни қўллаб-қувватлаш, аҳоли хонадонларида енгил конструкцияли молхоналар қуриш ва янги лойиҳаларни амалга ошириш ҳисобига қўшимча 190 минг тонна гўшт ишлаб чиқариш имконияти мавжудлиги қайд этилди.
Жумладан, фаолияти тўхтаб қолган 103 та чорвачилик корхонасини соғломлаштириш режалаштирилган. Уларнинг қарзларини реструктуризация қилиш ёки ўн йилга бўлиб тўлаш, озуқа етиштириш учун ер майдонлари ажратиш ва наслли моллар билан таъминлаш таклиф этилди. Натижада 33 минг бош қорамол парваришланиб, йилига 12 минг тонна гўшт ва 40 минг тонна сут ишлаб чиқариш имконияти яратилади.
imageЧорвачиликка ихтисослашган 13 та туманда 75 минг гектар озуқа майдонидан самарали фойдаланиш, кичик чорвачилик лойиҳаларини молиялаштириш, сут қабул қилиш пунктлари ва озуқа сотиш шохобчаларини ташкил этиш кўзда тутилган.
Шунингдек, аҳоли хонадонларида 20 сотих майдонда енгил конструкцияли 11 мингта молхона қуриш ва уларда 421 минг бош қорамол парваришлаш режалаштирилган.
Умумий қиймати 3 триллион сўм бўлган 802 та янги лойиҳа доирасида 68 минг бошдан зиёд қорамол ҳамда 186 минг бош қўй ва эчки парваришлаш кўзда тутилган. Ушбу лойиҳалар йилига қўшимча 20 минг тонна гўшт ва 120 минг тонна сут ишлаб чиқариш имконини беради.
Қорақалпоғистон мисолида чорвачилик комплексларини соғломлаштириш бўйича сунъий интеллект ёрдамида тайёрланган таҳлил натижалари ҳам кўриб чиқилди. Ўрганилган 20 та комплекснинг қарзи 109,6 миллиард сўмни ташкил этиб, уларнинг ярми юқори хавфли тоифага киритилган. Аксарият объектларда озуқа майдонлари ва зарур инфратузилма етарли эмас.
Шундан келиб чиқиб, қарз юкини енгиллаштириш, озуқа базасини шакллантириш, комплексларни дастлаб пилот тартибида, кейинчалик босқичма-босқич ишга тушириш ва наслли моллар билан таъминлаш бўйича таклифлар билдирилди.
Мўғулистондан 150 минг бош қўй, Хитой ва Европа давлатларидан 100 минг бош наслли қорамол, Беларусь Республикасидан 2 минг бош мол олиб келиш режалаштирилмоқда. Бу орқали йилига қўшимча 44 минг тонна гўшт ишлаб чиқариш имконияти яратилади.
Умуман, чорвачилик тармоғини ривожлантириш учун 463 миллион доллар миқдорида маблағ йўналтириш кўзда тутилган.
Аҳоли хонадонлари ва чорвачиликка ихтисослашган маҳаллаларни қўллаб-қувватлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Республикада 191 та туманда 2 минг 407 та чорвачиликка ихтисослашган маҳалла мавжуд бўлиб, уларда 823 мингта хонадон ва 3,9 миллион нафар аҳоли истиқомат қилади.
imageУшбу хонадонларга арзон чорва моллари етказиб бериш, сигирларни сунъий уруғлантириш, ем-хашак таъминоти ва зооветеринария хизматларини яхшилаш, наслдор бузоқларни идентификация қилиш ҳамда улар учун субсидия ажратиш таклиф этилди. Натижада хонадонларда чорва бош сони ва маҳсулдорлик ортиши, аҳоли учун қўшимча даромад манбалари яратилиши кутилмоқда.
Наслчилик соҳасида 13 та туманда ҳар бири 200 бош қорамолга мўлжалланган хўжаликлар ташкил этиш, йилига 500 минг бош сигирни сараланган уруғ билан сунъий уруғлантириш ва эмбрион трансплантацияси технологияларини кенг жорий қилиш режалаштирилган.
Тақдимотда Ўзбекистон чорвадорлар уюшмасини ташкил этиш таклифи ҳам кўриб чиқилди. Янги тузилма чорвадорлар манфаатларини ҳимоя қилиш, кооперацияни ривожлантириш, наслчилик ишлари, илмий тадқиқот ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш, молиявий кўмак кўрсатиш ҳамда ташқи бозорларга чиқишга кўмаклашиш билан шуғулланади.
Фермерлар ва аҳоли учун “Smart Fermer” ягона рақамли ёрдамчиси ҳам тақдим этилди. Мобил илова орқали чорва молларини идентификация қилиш, ветеринар чақириш, сунъий уруғлантириш, озиқлантириш ва яйловларни бошқариш бўйича маълумот олиш, субсидияларга мурожаат қилиш ва сунъий интеллект асосида маслаҳат олиш мумкин бўлади.
Паррандачилик соҳасида умумий қиймати 432 миллион доллар бўлган лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган. Мазкур лойиҳалар ҳисобига 2028 йилгача қўшимча 100 минг тонна парранда гўшти ишлаб чиқариш, озуқа-ем қувватини 3,3 миллион тоннага етказиш ва замонавий сўйиш тизими қамровини 20 фоиздан 50 фоизга ошириш мақсад қилинган.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлигини чуқур таҳлил қилиш, маблағларни манзилли йўналтириш, рақамли ҳисоб ва мониторингни йўлга қўйиш, ички бозорни сифатли ва ҳамёнбоп маҳсулотлар билан барқарор таъминлаш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Обсуждены меры по развитию животноводства и птицеводства
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по мерам развития животноводства и птицеводства, увеличению производства мясной и молочной продукции, а также внедрению в сферу современных технологий.
Рост численности населения страны и увеличение туристического потока повышают также спрос на продовольственные продукты. Сегодня годовая потребность в мясе составляет 2 миллиона 150 тысяч тонн, тогда как объем производства находится на уровне около 1 миллиона 600 тысяч тонн.
В связи с этим разработан комплекс мер по увеличению объемов производства продукции животноводства в 2026-2028 годах. Отмечено, что за счет восстановления приостановивших деятельность предприятий, поддержки районов, специализирующихся на животноводстве, строительства в домовых хозяйствах населения коровников из легких конструкций и реализации новых проектов имеется возможность дополнительно производить 190 тысяч тонн мяса.
В частности, планируется оздоровить 103 животноводческих предприятий, приостановивших свою деятельность. Предложено провести реструктуризацию их задолженности либо предоставить возможность погашения в рассрочку сроком на десять лет, выделить земельные участки для выращивания кормовых культур и обеспечить предприятия племенным скотом. В результате будет обеспечено содержание 33 тысяч голов крупного рогатого скота, что позволит ежегодно производить 12 тысяч тонн мяса и 40 тысяч тонн молока.
В 13 районах, специализирующихся на животноводстве, предусмотрено эффективно использовать 75 тысяч гектаров кормовых площадей, финансировать небольшие животноводческие проекты, а также создать пункты приема молока и торговые точки по продаже кормов.
Кроме того, в личных хозяйствах населения планируется построить 11 тысяч коровников из легких конструкций на 20 соток, где будет обеспечено содержание 421 тысячи голов крупного рогатого скота.
В рамках 802 новых проектов общей стоимостью 3 триллиона сумов предусмотрено создать условия для содержания более 68 тысяч голов крупного рогатого скота, а также 186 тысяч голов овец и коз. Реализация данных проектов позволит ежегодно дополнительно производить 20 тысяч тонн мяса и 120 тысяч тонн молока.
Рассмотрены также результаты проведенного с помощью ИИ анализа по оздоровлению животноводческих комплексов на примере Республики Каракалпакстан. Задолженность 20 изученных комплексов составила 109,6 миллиарда сумов, при этом половина из них была отнесена к категории высокого риска. В большинстве объектов имеется недостаток кормовых площадей и необходимой инфраструктуры.
Исходя из этого озвучены предложения по снижению долговой нагрузки, формированию кормовой базы, постепенному запуску комплексов – сначала в пилотном режиме, а затем поэтапно, а также обеспечению их племенным скотом.
Из Монголии планируется импортировать 150 тысяч голов овец, из Китая и европейских стран – 100 тысяч голов племенного крупного рогатого скота, а из Беларуси – 2 тысячи голов скота. Это позволит создать возможность для дополнительного производства 44 тысяч тонн мяса в год.
В целом, на развитие отрасли животноводства предусматривается направить средства в размере 463 миллионов долларов.
Особое внимание было уделено вопросам поддержки личных хозяйств населения и махаллей, специализирующихся на животноводстве. За прошедший период специализированы 2 тысячи 407 махаллей в 191 районе, в них проживает 3,9 миллиона человек.
Предложено обеспечить такие домохозяйства доступным племенным скотом, проводить искусственное осеменение коров, улучшить обеспечение кормами и зооветеринарным обслуживанием, осуществлять идентификацию племенных телят, а также предоставлять субсидии. Ожидается, что это позволит увеличить поголовье скота и продуктивность в хозяйствах, а также создать дополнительные источники дохода для граждан.
В сфере племенного животноводства планируется создать в 13 районах хозяйства, рассчитанные на содержание 200 голов крупного рогатого скота, ежегодно проводить искусственное осеменение 500 тысяч коров с использованием отборного племенного материала, а также широко внедрить технологии трансплантации эмбрионов.
В ходе презентации также рассмотрено предложение о создании Ассоциации животноводов Узбекистана. Новая структура будет заниматься защитой интересов животноводов, развитием кооперации, племенной работой, научными исследованиями и инновациями, вопросами финансовой поддержки и выхода на внешние рынки.
Также представлена единая цифровая платформа-помощник «Smart Fermer» для фермеров и населения. С помощью мобильного приложения можно будет проводить идентификацию скота, вызвать ветеринарного специалиста, получить информацию по вопросам искусственного осеменения, организации кормления и управления пастбищами, подать заявку на получение субсидий, а также пользоваться советами ИИ.
В сфере птицеводства предусмотрена реализация проектов общей стоимостью 432 миллиона долларов. За счет этих проектов до 2028 года планируется дополнительно произвести 100 тысяч тонн мяса птицы, увеличить мощности по производству комбикормов до 3,3 миллиона тонн, а также расширить охват современными системами убоя с 20 до 50 процентов.
Глава нашего государства поручил ответственным лицам провести глубокий анализ экономической эффективности проектов, обеспечить адресное и целевое направление средств, внедрить цифровые системы учета и мониторинга, а также принять меры по стабильному обеспечению внутреннего рынка качественной и доступной продукцией.