Президент Шавкат Мирзиёев Кадастр агентлиги фаолиятини янгича ёндашувлар асосида ташкил этиш, аҳоли ва тадбиркорларга кўрсатилаётган хизматларни соддалаштириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги икки йилда 1 миллион 200 мингдан ортиқ кўчмас мулк объекти хатловдан ўтказилди. Натижада қўшимча 16,5 минг гектар ер ва 49 миллион квадрат метр қурилиш майдони аниқланди.
Аниқланган объектларнинг 270 мингтаси кадастр базасига киритилиб, бюджет учун йилига 315 миллиард сўмлик қўшимча солиқ базаси яратилди. Кадастр хизматларининг 90 фоизи онлайн шаклда кўрсатилмоқда.
Шу билан бирга, соҳада аҳоли ва тадбиркорларни ўйлантираётган муаммолар сақланиб қолаётгани қайд этилди.
Жорий йилнинг биринчи ярмида кадастр хизматларидан фойдаланиш бўйича 1 миллиондан ортиқ ариза келиб тушган бўлса, уларнинг 330 мингтаси ёки 30 фоизи рад этилган. Яъни амалда ҳар учта аризадан биттаси қаноатлантирилмаган.
Бундай ҳолатлар фуқароларнинг ортиқча вақт ва маблағ сарфлашига, масаласини ҳал қилиш учун яна бошқа идора ёки шахсларга мурожаат этишига сабаб бўлиб, коррупциявий хавфларни ҳам кучайтирмоқда.
Хизматларни рақамлаштириш жараёнида барча қарорларни марказлашган тартибда қабул қилиш амалиёти шакллангани ҳам аҳоли учун ортиқча тўсиқларни юзага келтирган.
Хусусан, нотурар объект тоифасини ўзгартириш учун вилоят ёки республика даражасидаги ташкилот розилиги талаб қилинмоқда. Битта масалани ҳал қилиш учун фуқаролардан бир неча марта ариза топшириш ва ҳар бир ариза учун алоҳида тўлов қилиш сўралмоқда.
Масалан, битта ҳовлини ака-ука ўртасида бўлиш учун тўртта, битта меросни уч қисмга ажратиш учун эса олтита ариза талаб қилинади. Битта ариза туман, вилоят ва республика даражасида 30-50 та босқичда кўриб чиқилиб, жараён ўртача 15-20 кунга чўзилмоқда.
Тақдимотда агентликнинг бошқарув тузилмаси ҳам танқидий таҳлил қилинди.
Ҳозирда туман ва вилоят даражасида Кадастр агентлиги ҳамда Кадастр палатасининг алоҳида ҳудудий бўлинмалари мавжуд бўлиб, тизим амалда иккита раҳбар томонидан бошқарилмоқда.
Тизимдаги ходимларнинг 56 фоизини раҳбар ва назоратчилар, 44 фоизини эса бевосита ижрочилар ташкил этади. Ишга қабул қилиш жараёнларининг мураккаблиги сабабли 700 дан ортиқ иш ўрни вакант қолмоқда. Ходимларнинг 40 фоизи ўз мутахассислиги бўйича ишламаяпти.
Қолаверса, вилоят даражасидаги раҳбарларга туман бўлинмалари раҳбарларига нисбатан интизомий чора кўриш ваколати берилмаган. Натижада ижрочи ходимларнинг иш юкламаси ортиб, меҳнатига ҳақ тўлаш даражаси пастлигича қолмоқда.
Шу боис, кадастр хизматларини босқичма-босқич қуйи бўғинга тушириш ва ҳудудий бўлинмаларнинг ваколатларини кенгайтириш таклиф қилинди.
Республика даражасида ишлаётган ходимларнинг камида 30 фоизини туманларга ўтказиш, республика, вилоят ва туман даражасидаги Кадастр палатаси ва хизмат кўрсатиш тузилмаларини бирлаштириш назарда тутилмоқда. Бу орқали ҳудудий бўлинмаларнинг мустақиллиги ва масъулияти оширилади, хизматлар фуқароларга яқинлаштирилади.
Тузилмавий ўзгаришлар жараёнида аҳоли сарсон бўлмаслиги учун бир ҳафта муддатда “Кадастр маслаҳат бурчаги” ва “Тезкор кадастр” хизматларини йўлга қўйиш вазифаси белгиланди.
Агентлик фаолиятини “битта ариза – битта тўлов” тамойили асосида ташкил этиш бўйича таклифлар ҳам кўриб чиқилди.
Янги тартибга кўра, кўчмас мулкка ҳуқуқ пайдо бўлганида ариза автоматик равишда шакллантирилиб, проактив хизмат кўрсатилади. Бу орқали бир йилда 1 миллион 200 минг нафар аризачининг вақти ва маблағи тежалади. Кадастрга оид барча хизматларни битта ариза асосида кўрсатиш йўлга қўйилиб, йилига 200 мингта ортиқча ариза қисқартирилади.
Кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқни рўйхатдан ўтказиш жараёни тўлиқ онлайн шаклга ўтказилади. Натижада йилига 500 мингта аризани амалдаги 10-15 кун ўрнига бир неча сонияда рўйхатдан ўтказиш имконияти яратилади.
Жумладан, ноқонуний қурилиш ихтиёрий равишда бартараф этилганда жавобгарликни енгиллаштириш таклиф қилинди. Шунингдек, кўчмас мулк ҳуқуқини рўйхатдан ўтказиш учун белгиланган муддатда ариза берилмаган ҳолатда биринчи марта жарима ўрнига огоҳлантириш бериш назарда тутилмоқда.
Мутасаддиларга хизматларни соддалаштириш, ортиқча босқич ва тўловларни қисқартириш, қарор қабул қилиш ваколатларини қуйи бўғинга тушириш ҳамда соҳа ходимларининг меҳнат шароитларини яхшилаш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.

Деятельность Агентства по кадастру будет организована на основе новых подходов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по организации деятельности Агентства по кадастру на основе новых подходов, а также упрощению услуг, оказываемых населению и предпринимателям.
За последние два года проведена инвентаризация более 1 миллиона 200 тысяч объектов недвижимости. В результате выявлено дополнительно 16,5 тысячи гектаров земель и 49 миллионов квадратных метров строительных площадей.
270 тысяч выявленных объектов уже внесены в кадастровую базу данных, что позволило создать дополнительную налоговую базу для бюджета в объеме 315 миллиардов сумов в год. Ныне 90 процентов кадастровых услуг предоставляются в онлайн-формате.
Вместе с тем отмечено, что в сфере сохраняются проблемы, волнующие население и предпринимателей.
В первом полугодии текущего года в органы кадастра поступило более 1 миллиона заявлений на получение кадастровых услуг, из которых 330 тысяч или 30 процентов были отклонены. То есть на практике без удовлетворения остается каждое третье заявление.
Подобные ситуации становятся причиной дополнительных временных и финансовых затрат граждан, вынуждают их обращаться в другие ведомства или к иным лицам для решения своих вопросов, а также повышают коррупционные риски.
К созданию лишних барьеров способствовало и то, что в процессе цифровизации услуг сформировалась практика централизованного принятия всех решений.
В частности, для изменения категории нежилого объекта требуется согласие организаций областного или республиканского уровня. Для решения одного вопроса гражданам приходится подавать заявления по несколько раз и оплачивать каждое из них отдельно.
Так, для раздела одного домовладения между двумя братьями необходимо подать четыре заявления, а для раздела одного наследственного имущества на три части – шесть заявлений.
Одно заявление проходит 30-50 этапное рассмотрение на районном, областном и республиканском уровнях, в результате чего весь процесс растягивается в среднем на 15-20 дней.
В ходе презентации также была критически проанализирована управленческая структура Агентства по кадастру.
В настоящее время на районном и областном уровнях действуют отдельные территориальные подразделения Агентства по кадастру и Палаты кадастров, в результате чего система фактически управляется двумя руководителями.
56 процентов сотрудников системы составляют руководители и контролёры, а 44 процента – непосредственно исполнители. Из-за сложности процедур приема на работу вакантными остаются более 700 должностей. При этом 40 процентов сотрудников работают не по своей специальности.
Кроме того, руководители областного уровня не наделены полномочиями применять меры дисциплинарного воздействия в отношении руководителей районных подразделений. В результате возрастает нагрузка на работников исполнительского звена, остается низким уровень оплаты труда.
В этой связи предложено поэтапно перевести кадастровые услуги на низовой уровень и расширить полномочия территориальных подразделений.
Предусматривается перевести не менее 30 процентов сотрудников, работающих на республиканском уровне, в районные подразделения, а также объединить Палату кадастров и обслуживающие подразделения на республиканском, областном и районном уровнях. Это позволит повысить самостоятельность и ответственность территориальных подразделений, а также доступность услуг для граждан.
Чтобы население не испытывало неудобства в период проведения структурных преобразований, поручено в недельный срок организовать услуги «Уголок кадастровой консультации» и «Оперативный кадастр».
Также были рассмотрены предложения по организации деятельности агентства на основе принципа «одно заявление – один платеж».
Согласно новому порядку, при возникновении права на объект недвижимости будет предоставляться проактивная услуга с автоматическим формированием заявления. Это позволит ежегодно экономить время и средства 1,2 миллиона заявителей. Предоставление всех кадастровых услуг будет осуществляться на основании одного заявления, что позволит сократить количество заявлений на 200 тысяч в год.
Процесс государственной регистрации прав на недвижимое имущество будет полностью переведен в онлайн-формат. В результате появится возможность ежегодно регистрировать около 500 тысяч заявлений в течение нескольких секунд вместо нынешних 10-15 дней.
В частности, предложено смягчить ответственность в случаях, когда самовольная постройка устраняется добровольно. Кроме того, предусматривается, что при первом случае непредставления заявления на государственную регистрацию прав на недвижимое имущество в установленный срок вместо штрафа будет выноситься предупреждение.
Ответственным лицам поручено принять меры по упрощению порядка предоставления услуг, сокращению избыточных этапов и платежей, передаче полномочий по принятию решений на нижестоящие уровни, а также улучшению условий труда работников системы.