Давлат хизматчилари меҳнатига ҳақ тўлаш тизимини такомиллаштириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев давлат фуқаролик хизматчиларининг ойлик иш ҳақи тизими ва меҳнатга ҳақ тўлаш шартларини мувофиқлаштириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда давлат хизматида кадрларни танлаш, ишга жойлаш ва рағбатлантириш тизимини такомиллаштириш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди.
Давлат фуқаролик хизматчиларининг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва фаолиятининг асосий тамойилларини белгилаб берган алоҳида қонун қабул қилинди. Давлат органларида бошқарув ходимларининг штат бирликлари 2016 йилдаги 73 мингдан 54 мингтага мақбуллаштирилди.
Тақдимотда амалдаги меҳнатга ҳақ тўлаш тизимида сақланиб қолаётган номутаносибликлар таҳлил қилинди.
imageБугунги кунда давлат хизматчилари иш ҳақи таркибида лавозим маошининг улуши 15 фоиздан ошмайди. Иш ҳақи фондининг 70 фоизгача қисмини ходимнинг аниқ натижасига боғланмаган турли устама, мукофот ва рағбатлантирувчи тўловлар ташкил қилади.
Натижада бир хил лавозимда ва ўхшаш вазифаларни бажараётган ходимларнинг иш ҳақи ўртасида катта фарқ юзага келган. Айрим вазирлик ва идораларнинг ҳудудий бўлинмалари ходимлари вилоят, туман ва шаҳар ҳокимликларидаги худди шундай лавозим эгалари билан солиштирганда тенглик принципларига амал қилинмаётгани қайд этилди.
Меҳнатга ҳақ тўлаш тизимини тартибга солувчи ягона ҳуқуқий ҳужжат мавжуд эмас. Аксарият давлат органларида қўлланилаётган меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари бўйича 50 дан ортиқ алоҳида норматив ҳужжат амал қилмоқда.
Шу боис, давлат фуқаролик хизматчилари меҳнатига ҳақ тўлашнинг ягона, очиқ ва натижага асосланган тизимини жорий этиш таклиф қилинди.
imageЯнги тизим билан 54 минг нафар давлат хизматчисини қамраб олиш кўзда тутилган. Давлат органлари миллий, республика, ҳудудий ҳамда туман ва шаҳар даражаларига, ходимлар эса бажарадиган вазифаларига қараб маъмурий бошқарув, асосий ва қўллаб-қувватлаш гуруҳларига ажратилади.
Халқаро тажриба асосида 11 та разряд ва 6 та поғонадан иборат янги иш ҳақи сеткасини жорий этиш таклиф қилинди. Ўндан ортиқ устама ва мукофотлар ўрнига учта асосий рағбатлантириш тўлови жорий этилади.
Жумладан, малака даражаси, ходимнинг функционал вазифаларни бажариши, ижро ва меҳнат интизоми, ташаббускорлиги асосида баҳоланадиган самарадорлик кўрсаткичлари – KPI учун устама тўланади.
Шунингдек, муҳим ва мураккаб вазифаларни бажарган, инновацион ёндашувларни жорий этган ҳамда юқори натижа кўрсатган ходимларга ҳисобот даври якунлари бўйича бонус тўловлари бериш назарда тутилмоқда.
imageҲудудий бошқармалар ходимларининг иш ҳақи тегишли ҳокимликлардаги ўхшаш лавозимлар маошидан юқори бўлмайди. Туман ва шаҳарларда иш ҳақи ҳамда штат бирликларини белгилашда аҳоли сони ва ҳудуднинг ўзига хос хусусиятлари инобатга олинади.
Энг муҳими, ҳар бир давлат хизматчиси иш ҳақи қандай шаклланиши, қайси натижа учун устама ёки бонус олишини олдиндан билади. Бу ходимларнинг самарадорлиги, ташаббускорлиги ва масъулиятини оширишга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари меҳнатга ҳақ тўлаш тизимида адолат ва шаффофликни таъминлаш, иш ҳақини ходимнинг малакаси, масъулияти ҳамда эришган натижалари билан боғлаш муҳимлигини таъкидлади.
Шунингдек, бонус тўловлари ходимнинг илғор ахборот технологияларни, жумладан, сунъий интеллект, замонавий билим ва кўникмаларни ўзлаштиргани, тажриба ва малакасини оширгани каби аниқ мезонлар асосида тўланиши белгиланди.

Рассмотрены предложения по совершенствованию системы оплаты труда государственных служащих
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы заработной платы и условий оплаты труда государственных гражданских служащих.
За последние годы реализованы масштабные реформы по совершенствованию системы отбора, трудоустройства и стимулирования кадров на государственной службе.
Принят отдельный закон, определивший права, обязанности и основные принципы деятельности государственных гражданских служащих. Штатная численность управленческого персонала в государственных органах была оптимизирована с 73 тысяч в 2016 году до 54 тысяч.
В ходе презентации проанализированы диспропорции, сохраняющиеся в действующей системе оплаты труда.
На сегодняшний день доля должностного оклада в структуре заработной платы государственных служащих не превышает 15 процентов. До 70 процентов фонда оплаты труда приходится на различные надбавки, премии и стимулирующие выплаты, не связанные с конкретными результатами работы сотрудника.
В результате возник существенный разрыв в оплате труда сотрудников, занимающих одинаковые должности и выполняющих схожие функции. Отмечено, что при сравнении заработной платы работников территориальных подразделений отдельных министерств и ведомств с оплатой труда сотрудников, занимающих аналогичные должности в областных, районных и городских хокимиятах, принцип равенства не соблюдается.
Единый правовой документ, регулирующий систему оплаты труда, отсутствует. В большинстве государственных органов действует более 50 отдельных нормативных документов, определяющих условия оплаты труда.
В этой связи предложено внедрить единую, прозрачную и основанную на результатах систему оплаты труда государственных гражданских служащих.
Новой системой планируется охватить 54 тысячи государственных служащих. Государственные органы будут разделены на национальный, республиканский, региональный, районный и городской уровни, а сотрудники — на группы административного управления, основной деятельности и поддержки в зависимости от выполняемых ими функций.
На основе международного опыта предложено внедрить новую тарифную сетку, состоящую из 11 разрядов и 6 ступеней. Вместо более чем десяти видов надбавок и премий будут введены три основных вида стимулирующих выплат.
В частности, предусматривается выплата надбавки за квалификационный уровень и ключевые показатели эффективности (KPI), оцениваемые на основе выполнения сотрудником функциональных обязанностей, исполнительской и трудовой дисциплины, а также инициативности.
Кроме того, по итогам отчетного периода предусматривается выплата бонусов работникам, выполнившим важные и сложные задачи, внедрившим инновационные подходы и добившимся высоких результатов.
Будет установлено, что заработная плата сотрудников территориальных управлений не должна превышать размер оплаты труда работников, занимающих аналогичные должности в соответствующих хокимиятах. При определении уровня заработной платы и штатной численности в районах и городах будут учитываться численность населения и особенности территории.
Самое главное, каждый государственный служащий будет заранее знать, как формируется его заработная плата и за какие результаты ему могут быть начислены надбавки или выплачены бонусы. Это будет способствовать повышению эффективности, инициативности и ответственности сотрудников.
Глава нашего государства подчеркнул важность обеспечения справедливости и прозрачности в системе оплаты труда, а также увязки размера заработной платы с квалификацией, ответственностью и достигнутыми результатами сотрудника.
Также определено, что бонусные выплаты будут производиться на основе таких конкретных критериев, как освоение работником передовых информационных технологий, в том числе искусственного интеллекта, современных знаний и навыков, а также накопление опыта и повышение квалификации.