Ижтимоий ҳимоя тизимини янада такомиллаштириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларни таълим ва ижтимоий хизматлар билан қамраб олиш, муайян яшаш жойига эга бўлмаган ҳамда одам савдосидан жабрланган шахсларни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, имтиёзли транспорт хизматларини рақамлаштиришга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Кейинги йилларда мамлакатимизда ижтимоий хизматларни аҳолига яқинлаштириш, эҳтиёжманд фуқароларни манзилли қўллаб-қувватлаш ва соҳага нодавлат секторни жалб этиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Сўнгги уч йилда ижтимоий хизматлар сони 23 тадан 140 тага етди. Ҳар йили ўртача 4,6 миллионта, жумладан, маҳалла даражасида қарийб 2 миллионта ижтимоий хизмат кўрсатилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимизда ногиронлиги бўлган 168 мингдан ортиқ бола бор. Уларнинг 133,8 минг нафари таълим ва ижтимоий хизматлар билан қамраб олинган. Яна 34,6 минг нафар болани таълимга жалб этиш зарур.
Бунинг учун ижтимоий ходимлар иштирокида “оилабай” ишлаш тизими йўлга қўйилади. Ҳар бир боланинг эҳтиёжлари эрта босқичда ва комплекс баҳоланиб, унга мос таълим муҳити ҳамда зарур хизматлар белгиланади. Янги баҳолаш механизми 2026 йил 1 октябрдан Хоразм ва Навоий вилоятларида тажриба тариқасида жорий этилади.
image2026/2027 ўқув йилидан махсус мактабларда таълим боланинг эҳтиёжлари, функционал имкониятлари ва ўзлаштириш даражасидан келиб чиқиб тузиладиган индивидуал режалар асосида ташкил этилади. Кўзи ожиз педагогларга, шунингдек, махсус мактабларнинг бошланғич синфларига шахсий ассистент ва ёрдамчи ходимлар ажратилади.
Ногиронлиги бўлган болаларнинг уйига яқин жойда таълим олишига шароит яратиш мақсадида коррекцион синфлар ташкил этган нодавлат мактабларга ҳар бир ўқувчи учун субсидия ажратилади. Ҳар йили камида 50 та мактабнинг инклюзив муҳитни яхшилашга қаратилган ташаббуслари грант асосида молиялаштирилади.
2027 йилдан болаларни матнни ўқиш қурилмалари, овоз синтезаторлари, Брайл дисплейлари ва бошқа ассистив жиҳозлар билан ваучер асосида таъминлаш таклиф этилди. 2027/2028 ўқув йилидан эса ногиронлиги бўлган шахсларга кириш ва сертификат имтиҳонларида қўшимча вақт, Брайл алифбоси, сурдотаржимон, ассистент ва бошқа зарур шароитлар яратилади.
Муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларга ижтимоий хизматлар кўрсатиш тизимини такомиллаштириш бўйича ҳам янги ёндашувлар ишлаб чиқилган. Ҳозир республикада жами 726 ўринга мўлжалланган 11 та реабилитация маркази фаолият кўрсатмоқда. 2026 йилнинг биринчи ярмида уларга 1,1 минг нафар шахс жойлаштирилган.
imageАмалдаги реабилитация муассасалари вақтинчалик бошпана ва ижтимоий тикланиш марказларига айлантирилади. Бошпанасиз шахслар ушбу марказларга ўз мурожаати асосида, “маҳалла еттилиги”нинг ўрганиш натижаларига кўра ёки ижтимоий ходим ва профилактика инспектори кўмагида жойлаштирилади. Уларнинг ҳар бири учун индивидуал режа ишлаб чиқилиб, ҳужжатларни тиклаш, тиббий ва ижтимоий хизматлар кўрсатиш, касбга ўқитиш ҳамда ишга жойлаштириш чоралари белгиланади.
Марказларда бандликни қўллаб-қувватлаш бўлинмалари ташкил этилиб, тадбиркорларга бўш жойлар имтиёзли шартларда ижарага берилади. Бошпанасиз шахсларга касбга ўқиш учун ваучер ажратиш, уларни ижтимоий эҳтиёжманд тоифалар қаторига киритиш ва улар учун иш ўринларини захиралаш назарда тутилмоқда. Нодавлат ташкилотларга давлат ижтимоий буюртмаларини жойлаштириш орқали вақтинчалик бошпана, иссиқ овқат ва кийим-бош билан таъминлаш қамрови кенгайтирилади.
Одам савдосидан жабрланган шахсларни аниқлаш ва реабилитация қилиш механизмларини кучайтириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
2026 йил 1 сентябрдан “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари орқали маҳалла ва туман даражасида одам савдосидан жабрланган шахсларнинг ҳолатини баҳолаш ва тегишли хизматларга йўналтириш тизими жорий этилади.
Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш республика маркази ҳамда унинг ҳудудий марказлари Аёллар ва болаларни реабилитация қилиш республика маркази ва ҳудудий марказлари этиб қайта номланади. Қорақалпоғистон Республикаси, Қашқадарё, Самарқанд ва Фарғона вилоятларидаги ҳудудий марказларда одам савдосидан жабрланган хотин-қизлар ва уларнинг вояга етмаган фарзандларини қабул қилиш ҳамда уларга хизмат кўрсатиш йўлга қўйилиб, қўшимча 40 та ўрин яратилади.
Шу билан бирга, бола савдоси учун алоҳида жиноий жавобгарлик белгилаш, одам савдоси билан боғлиқ жиноят содир этган шахсларнинг меҳнат ва ташқи миграция хизматлари билан шуғулланиш ҳуқуқини чеклаш, кўрсатилаётган хизматларни мунтазам мониторинг қилиш таклиф этилди.
Имтиёзли транспорт хизматларидан фойдаланиш тартибини соддалаштириш масалалари ҳам кўриб чиқилди. Бугунги кунда 1941-1945 йиллардаги уруш ногиронлари ва қатнашчилари, уларга тенглаштирилган шахслар, шунингдек, Чернобиль АЭСдаги ҳалокат оқибатларини бартараф этишда қатнашган 48,4 мингдан зиёд фуқаро бундай имтиёзлардан фойдаланиш ҳуқуқига эга. 2025 йилда улар транспорт хизматларидан 1,7 миллион марта фойдаланган.
Янги тартибга кўра, 11 тоифадаги фуқароларга ҳаво, темир йўл ва шаҳарлараро транспортда бепул юриш ёки 50 фоизлик чегирма берилади. Қоғоз талонлар бекор қилиниб, чипта харид қилиш учун ID-карта ёки биометрик паспортни тақдим этиш кифоя қилади. Имтиёз ҳуқуқи “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизими орқали текширилади.
2027 йил 1 январдан имтиёзли авиа, темир йўл ва шаҳарлараро автобус чипталарини “Baraka” ижтимоий карта мобил иловаси орқали онлайн харид қилиш имконияти яратилади.
Давлатимиз раҳбари тақдим этилган таклифларни маъқуллаб, янги хизматларни жойларда сифатли йўлга қўйиш ва белгиланган чора-тадбирлар ижросини қатъий назорат қилиш бўйича топшириқлар берди.

Рассмотрены предложения по дальнейшему совершенствованию системы социальной защиты
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений расширение охвата детей с особыми образовательными потребностями образованием и социальными услугами, поддержку лиц без определенного места жительства и пострадавших от торговли людьми, а также цифровизацию льготных транспортных услуг.
В последние годы в нашей стране проводится масштабная работа по повышению доступности социальных услуг, оказанию адресной поддержки нуждающимся гражданам и привлечению негосударственного сектора в эту сферу. За последние три года количество видов социальных услуг увеличилось с 23 до 140. Ежегодно оказывается в среднем 4,6 миллиона социальных услуг, в том числе около 2 миллионов – на уровне махалли.
В настоящее время в стране насчитывается более 168 тысяч детей с инвалидностью. Из них 133,8 тысячи охвачены образовательными и социальными услугами. Еще 34,6 тысячи детей необходимо вовлечь в систему образования.
Для этого при участии социальных работников будет внедрена система адресной работы с каждой семьей. Потребности каждого ребенка будут оцениваться комплексно и на раннем этапе, после чего будут определены подходящие для него образовательная среда и необходимые услуги. Новый механизм оценки в качестве эксперимента будет внедрен с 1 октября 2026 года в Хорезмской и Навоийской областях.
С 2026/2027 учебного года обучение в специальных школах будет организовано на основе индивидуальных планов, разрабатываемых с учетом потребностей ребенка, его функциональных возможностей и уровня освоения учебной программы. Незрячим педагогам, а также начальным классам специальных школ будут выделены персональные ассистенты и помощники.
Негосударственным школам, организовавшим коррекционные классы для обучения детей с инвалидностью рядом с местом их проживания, будут предоставляться субсидии в расчете на каждого учащегося. Ежегодно инициативы не менее 50 школ, направленные на улучшение инклюзивной среды, будут финансироваться на грантовой основе.
С 2027 года предложено обеспечить детей на ваучерной основе устройствами для чтения текста, синтезаторами речи, дисплеями Брайля и другими ассистивными средствами. С 2027/2028 учебного года лицам с инвалидностью на вступительных и сертификационных экзаменах предоставят дополнительное время, азбуку Брайля, услуги сурдопереводчика, ассистента и другие необходимые условия.
Новые подходы разработаны и по совершенствованию системы оказания социальных услуг лицам без определенного места жительства. В настоящее время в республике действуют 11 реабилитационных центров, рассчитанных в общей сложности на 726 мест. В первом полугодии 2026 года в них были размещены 1,1 тысячи человек.
Действующие реабилитационные учреждения будут преобразованы в центры временного размещения и социальной реинтеграции. Бездомные смогут размещаться в этих центрах по собственному обращению, по результатам изучения ситуации «махаллинской семеркой» либо при содействии социального работника или инспектора профилактики. Для каждого из них будет разработан индивидуальный план, предусматривающий восстановление документов, оказание медицинских и социальных услуг, профессиональное обучение и трудоустройство.
В центрах будут созданы подразделения по содействию занятости, свободные помещения будут предоставлены в аренду предпринимателям на льготных условиях. Лицам без определенного места жительства планируется предоставить ваучеры на профессиональное обучение, включить их в число социально уязвимых категорий и резервировать для них рабочие места. Посредством размещения государственного социального заказа среди негосударственных организаций будет расширен охват услугами по предоставлению временного приюта, горячего питания и одежды.
Обсуждены также вопросы усиления механизмов выявления и реабилитации лиц, пострадавших от торговли людьми.
С 1 сентября 2026 года через центры «Инсон» на уровне махалли и района будет внедрена система оценки положения лиц, пострадавших от торговли людьми, с последующим направлением их к соответствующим службам.
Республиканский центр реабилитации и адаптации женщин и его территориальные центры будут переименованы в Республиканский центр реабилитации женщин и детей и его территориальные центры. В территориальных центрах Республики Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Самаркандской и Ферганской областей будет налажен прием женщин, пострадавших от торговли людьми, и их несовершеннолетних детей, а также оказание им необходимых услуг с созданием 40 дополнительных мест.
Наряду с этим предложено установить отдельную уголовную ответственность за торговлю детьми, ограничить лицам, совершившим преступления, связанные с торговлей людьми, право заниматься деятельностью в сфере трудовой и внешней миграции, а также проводить регулярный мониторинг предоставляемых услуг.
Будет также упрощен порядок пользования льготными транспортными услугами для инвалидов и участников войны 1941–1945 годов, приравненных к ним лиц, а также участников ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС. Сегодня правом на такие льготы обладают более 48,4 тысячи граждан. В 2025 году они воспользовались транспортными услугами 1,7 миллиона раз.
Согласно новому порядку, для граждан 11 категорий будут предусмотрены бесплатный проезд или 50-процентная скидка на воздушном, железнодорожном и междугородном транспорте. Бумажные талоны отменят – для приобретения билета достаточно будет предъявить ID-карту или биометрический паспорт. Право на льготу будет проверяться через информационную систему «Единая национальная социальная защита».
С 1 января 2027 года будет создана возможность приобретения льготных авиационных, железнодорожных и междугородних автобусных билетов в онлайн-режиме через мобильное приложение «Baraka» социальной карты.
Глава нашего государства одобрил представленные предложения и дал поручения по тщательной проработке соответствующих документов, качественному налаживанию предоставления новых услуг на местах и обеспечению строгого контроля за исполнением намеченных мероприятий.